0522F837-C80B-5195-6C45D0B211B5A3B6
7A31243D-B758-AD2D-1496B6FAE8DB7DB6

Varsity Team Finder

Department Information

Hamilton All-Americans

2013-14

Joseph C. Jensen II, Men's Indoor Track & Field
Margaret H. Rosenbaum, Women's Swimming
Caroline V. Walton, Women's Rowing
 

2012-13

Margaret H. Rosenbaum, Women's Swimming
Caroline V. Walton, Women's Rowing


2011-12

Holly Q. Bailey, Women's Rowing
Megan N. Gibbons, Women's Swimming
Jonathan T. Leanos, Men's Lacrosse
Margaret H. Rosenbaum, Women's Swimming
Lauren E. Sokol, Women's Lacrosse
 

2010-11

Sarah D. Bray, Women's Lacrosse
Colleen E. Callaghan, Field Hockey
Joseph Houk, Men's Ice Hockey
Peter K. Kosgei, Men's Cross Country
Meg J. Pengue, Women's Lacrosse
Margaret H. Rosenbaum, Women's Swimming
Gregory R. Scott, Men's Golf


2009-10

Sarah D. Bray, Women's Lacrosse
Erin K. McNally, Field Hockey
Elizabeth L. Rave, Women's Lacrosse
Lauren E. Sokol, Women's Lacrosse


2008-09

Akilah A. Bond, Women's Indoor Track & Field
Kaillie M. Briscoe, Women's Lacrosse
Peter K. Kosgei, Men's Cross Country, Indoor and Outdoor Track & Field
Stephanie A. Miguel, Women's Ice Hockey
Elizabeth L. Rave, Women's Lacrosse


2007-08

Kaillie M. Briscoe, Women's Lacrosse
Megan E. Brousseau, Women's Soccer
Todd C. Johnson, Men's Swimming
Peter K. Kosgei, Men's Cross Country, Indoor and Outdoor Track & Field
Kathryn A. Marek, Women's Lacrosse
Jennifer E. McGowan, Women's Lacrosse
Nicole M. Tetreault, Women's Lacrosse


2006-07

Akilah A. Bond, Women's Indoor Track & Field
Kalley Greer, Women's Lacrosse
Peter K. Kosgei, Men's Outdoor Track & Field
Tsakane C. Ngobeni, Men's Basketball
Gregory P. Rogan, Men's Soccer
Nicole M. Tetreault, Women's Lacrosse


2005-06

Gus Katsuras, Men's Ice Hockey
Elizabeth M. Longley, Women's Lacrosse
Michael L. Salmon, Men's Diving


2004-05

Brittany M. Achin, Women's Swimming
Gus Katsuras, Men's Ice Hockey
Michael L. Salmon, Men's Diving
Inga M. Stots, Women's Lacrosse


2003-04

Joseph A. Smith, Basketball
Nadia N. Dovi, Women's Lacrosse
Andrew P. Laskowski, Men's Lacrosse
Jennifer Munõz, Women's Soccer
Nicole M. Knapp, Swimming
Michael L. Salmon, Diving
Suzanne G. Wilson, Swimming
Samantha R. Pitter, Swimming
Brittany M. Achin, Swimming
Andrew P. Fink, Swimming
Kevin H. Thompson, Swimming
Aran B. Lawrence, Swimming
Andrew K. Saunders, Swimming


2002-03

Mathew S. Silverio, Men's Lacrosse
Joseph M. Finley, Basketball
Catherine D. Kashner, Diving
Nicole M. Knapp, Swimming
Michael L. Salmon, Diving


2001-02

Margaret D. Hanson, Cross Country
Jennifer L. Cammarano, Cross Country
Margaret D. Hanson, Track & Field


2000-01

Kaitlin A. Nelson, Cross Country
David B. Cecere, Swimming
Anthony W. Loeffler, Swimming
Eric C. Schwenker, Swimming
Margaret D. Hanson, Track & Field
Sarah K. Gloo, Women's Lacrosse


1999-2000

Sarah K. Gloo, Women's Lacrosse
Michael L. Schantz, Basketball
Margaret D. Hanson, Cross Country
Ann M. Toth, Cross Country
Daniel P. Bordoni, Swimming
David B. Cecere, Swimming
Katerina Donovan, Swimming
Brooke W. Hegarty, Swimming
Catherine D. Kashner, Diving
Jennifer L. Kunz, Swimming
Anthony W. Loeffler, Swimming
Paul H. O'Donnell, Swimming
D.J.R. Postles, Swimming
Amy A. Ryan, Swimming
Andrew C. Schultz, Swimming
Meghan E. Steed, Swimming
Margaret D. Hanson, Track & Field


1998-99

Michael L. Schantz, Basketball
Daniel P. Bordoni, Swimming
Holly N. Brown, Swimming
Adam W. Bushnoe, Swimming
Katerina Donovan, Swimming
Brooke W. Hegarty, Swimming
Jennifer L. Kunz, Swimming
Anthony W. Loeffler, Swimming
D.J.R. Postles, Swimming
Meghan E. Steed, Swimming


1997-98

D.J.R. Postles, Swimming


1996-97

Leslie C. Allen, Swimming
Joseph M. Baudo, Ice Hockey
Holly N. Brown, Swimming
Gwendolyn G. Marrs, Swimming
Meghan E. Steed, Swimming


1995-96

Elizabeth M. Sichol, Swimming


1994-95

Anne C. Griffin, Swimming
Gwendolyn G. Marrs, Swimming
Katherine A. Quick, Swimming
Elizabeth M. Sichol, Swimming


1993-94

Ashley M. Wilberding, Lacrosse
Jonathan E. Greene, Swimming
Elizabeth M. Sichol, Swimming


1992-93

Julie A. Diehl, Basketball
Stephen C. Lemmer, Basketball
Jacob P. Michlewicz, Swimming
Jonathan E. Greene, Swimming


1991-92

Eric M. Grey, Football
Michael C. Smith, Basketball
Valerie S. Gude, Swimming
Jonathan E. Greene, Swimming
Constance E. Douglas, Lacrosse
Emily G. Helm, Lacrosse
Anne B. Hughes, Field Hockey


1990-91

Michael J. Nelson, Basketball
Michael C. Smith, Basketball


1989-90

Michael J. Nelson, Basketball
Steve L. Elkins, Golf


1988-89

Melissa M. Hart, Basketball
Michael J. Nelson, Basketball
James W. David, Football
Guy A. Hebert, Ice Hockey
Harry G. McCabe, Ice Hockey
Elias A. Hassanali, Squash


1987-88

Katy Ruckdeschel, Lacrosse


1986-87

John P. Cavanaugh, Basketball


1985-86

John P. Cavanaugh, Basketball
Frederick W. Colman, Jr., Football
Joseph J. Gilbert, Football
James C. Korfonta, Football
Jack E. Nelson, Swimming
Gail M. Campbell, Track & Field
Martha K. Perkins, Track & Field


1984-85

Lawrence R. Kollath, Basketball
Miriam A. Glantz, Swimming
Jack E. Nelson, Swimming
Mary B. O'Hara, Swimming


1983-84

Lawrence R. Kollath, Basketball
Victor N. Morganthaler, Track & Field


1982-83

Ronald J. Evans, Basketball


1981-82

Amy Gurney, Cross Country
Charles W. Robinson, Basketball
M. Catherine Imboden, Swimming
Edward S. Ptak, Jr., Swimming


1980-81

Kevin M. Grimmer, Basketball
Stephen G. Brooks, Football
David K. Conn, Swimming
Adam R. Cowles, Swimming
D. Palmer Lewis, Swimming
Norman L. Lyster, Swimming
Robert E. Reid, Swimming


1979-80

Stephen G. Brooks, Football
Norman L. Lyster, Swimming
Edward S. Ptak, Jr., Swimming


1978-79

Clarence C. Oliver, Basketball
Norman L. Lyster, Swimming
Matthew H. Reed, Swimming


1977-78

John G. Klauberg, Basketball
Clarence C. Oliver, Basketball
Brian R. Hogan, Swimming
Craig R. Lasher, Swimming
Norman L. Lyster, Swimming
Matthew H. Reed, Swimming


1976-77

Clarence C. Oliver, Basketball
Brian R. Hogan, Swimming


1975-76

Jon E. Schmeyer, Cross Country
Kurt E. Ziemendorf, Ice Hockey
Brian R. Hogan, Swimming
Joseph P. Shrum, Swimming
Robert Strehlow, Swimming
John H. Widman, Swimming


1974-75

Jeffrey H. Carlberg, Swimming
Paul R. Edick, Swimming
Bayard H. Graf, Swimming
David G. Greenhalgh, Swimming
Brian R. Hogan, Swimming
Gary L. Karl, Swimming
R. Craig MacDonald, Swimming
John J. Murphy, Swimming
John C. Needham, Swimming
Joseph P. Shrum, Swimming
Robert Strehlow, Swimming
John H. Widman, Swimming


1973-74

Jeffrey H. Carlberg, Swimming


1972-73

Jeffrey H. Carlberg, Swimming
Bruce D. McDevitt, Swimming


1970-71

Thomas N. Carr III, Track & Field

1969-70

C. Michael Thomas, Ice Hockey


1968-69

Frederick D. Volp, Swimming


1967-68

Bruce E. Mohl, Swimming
Frederick D. Volp, Swimming


1966-67

Bruce E. Mohl, Swimming
Frederick D. Volp, Swimming


1965-66

Drew B. Ramsey, Track & Field


1962-63

Donald G. McCouch, Soccer
Donald A. Kepler, Jr., Lacrosse


1961-62

Gary D. Mahood, Lacrosse


1960-61

Richard A. Blessing, Football


1958-59

John B. Stevens, Football
H. Ward Wettlaufer, Golf


1957-58

Harold M. Bruck, Football
R. Michael Brewster, Football
Francis A. O'Brien, Football
Robert C. Mongeau, Football
H. Ward Wettlaufer, Golf


1954-55

William F. Fivaz, Football


1951-52

Phillip K. Hills, Jr., Soccer


1941-42

Milton H. Jannone, Football