053F21C3-CF65-C82F-D83DC2AE934C22D1
A105CA2B-976E-2F81-D060FBAE04878AE6

Class & Charter Day

Sue Campanie
315-859-4106

Class & Charter Day 2009 Award Winners

Student Prizes

(Mouse-over award for description.)
Taylor P. Adams '11 The Dr. Philip I. Bowman Prize Scholarship
Sujitha Amalanayagam '10 The Woman of Color Scholarship
Meryl Ayres '09 The Senior Prize in Comparative Literature
Corinne M. Bancroft '10 The Fillius/Drown Prize Scholarship
Corinne M. Bancroft '10 Pentagon honor society
Jane Barnes '09 The Rogers Prize in Geology
Elizabeth Benjamin '09 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Nicolas T. Bergmann '10 The Curran Prize Scholarship
Nicholas Berry '09 The Mary McMaster Hallock Prize in Science
Nicholas Berry '09 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Michael W. Bethoney '11 Was Los honor society
Noah S. Bishop '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Christopher Bouton '09 The Darling Prize in American History
Leeann Brigham '09 The Senior Prize in Neuroscience
Louisa M. Brown '09 The Underwood Prize in Chemistry
Margaret Brown The Kneeland Prize
Clare Browne '11 The Coleman Burke Prize Scholarship
Clare Browne '11 Was Los honor society
Ryan C. Cadigan '11 The Jeffrey P. Mass Prize in Japanese History
William Caffry '09 The Holbrook Prize in Biology
Anthony Carello '09 The Public Policy Prize
Selena A. Carrion '10 Pentagon honor society
Tyler Chamberlin '09 The Sam Welsch Memorial Prize Scholarship in Computer Science
Fallon Chipidza '10 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Henry G. Ciocca, III '09 The Putnam Prize in American History
Brendan Conway '09 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
Winston Cook-Wilson '09 The Nelson Clark Dale, Jr. Prize in Music
Jeffrey A. Corbett '09 The Gelas Memorial Prize
Kelsey Craw '12 The Dr. Edward R. Fitch Prize Scholarships in Classical Languages
Kelsey Craw '12 Doers and Thinkers honor society
Abigail E. Crimmins '09 The HAVOC Service Award
Rachel D'Angio '11 The Paul S. Langa Prize Scholarship
Alexander E. Dao '12 Doers and Thinkers honor society
Chelsea D'Aprile '09 The Senior Prize in Theatre
Wesley Davis '09 The Wyld Prize in German
Laura DeFrank '10 The Dr. Edward R. Fitch Prize Scholarships in Classical Languages
Laura E. DeFrank '10 The Winchell Prize in Greek
Lamarana Diallo '12 Doers and Thinkers honor society
Jessica Dietz '09 The Squires Prize in Philosophy
Triona Dombroski-Fritsch '09   The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Marcus D.P. Dormanen '10 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Alexandria Dotson '11 The Class of 2003 Memorial Prize Scholarship
Alexandria Dotson '11 The Woman of Color Scholarship
Noah M. Ennis '11 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Elizabeth Farrell '11 The Madeleine Wild Bristol Prize Scholarship in Music
Catherine Ferrara '11 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Nicholas A. Fesette '09 The Carter Family Prize Scholarship
Nicholas Fesette '09 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
Nicholas Fesette '09 The Senior Prize in Theatre
Leandra J. Folk '09 The Holbrook Prize in Biology
Lisa Fontes '09 The Adam Gordon Campus Service Awards
David Foster '10 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Cristina L. Garafola '11 The Dean Alfange Essay Prize
Denise A. Ghartey '12 Doers and Thinkers honor society
Allison Gaston-Enholm '09 The Adam Gordon Campus Service Awards
Lindsay Getman '10 The Frank Humphrey Ristine Prize Scholarship
David Goldberg '11 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
Matthew Gordon '09 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
Emily E. Goughary '09 The J. Barney Moore Prize in Art
James Greisler, III '10 The Karen Williams Theatre Prize
Rebecca Griffin '09 The Clark Prize
Rebecca L. Griffin '09 The McKinney Speaking Prize
Keith Gross '09 The Kirkland Prize
Keith Gross '09 The Senior Prize in Economics
Jeffrey B. Grossman '09 The Sam Welsch Memorial Prize Scholarship in Computer Science
Michael L. Guzzetti '11 Was Los honor society
Himeka Hagiwara '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Mohammad Haider '09 The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
Victoria L. Haller '10 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
David Hamilton '09 The Underwood Prize in Chemistry
Michael Harwick '11 The Rose B. Tager Prize
Thomas Helmuth '09 The Kirkland Prize
Thomas Helmuth '09 The Tompkins Prize in Mathematics
Megan B. Herman '09 The Adam Gordon Campus Service Awards
Joshua Hicks '09 The Manley F. Allbright Fellowship
Kaitlin Hill '09 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Patrick D. Hodgens '09 The HAVOC Service Award
Patrick Hodgens '09 The Senior Prize in Comparative Literature
Rachel Horowitz '09 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Phillip J. Hoying '09 The Hamilton College Campus Service Award
Phillip Hoying '09 The HAVOC Service Award
Gregory Huffaker '09 The William Gillespie Prize in Art
Blake B. Hulnick '09 The Dean Alfange Essay Prize
Farid Ibragimov The Thomas E. Colby III Prize Scholarship in German
Farid Ibragimov The Hamilton College Book Award in Russian
Byron K. Johnson '09 The Arthur O. Eve Prize
Emi Katsuta '11 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Kevin Kerr '10 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Alexandra M. Keyes '11 The Jeremy T. Medina Prize
Abigale M. Koppa '12 Doers and Thinkers honor society
Mary Kostakopoulos '09 The Franklin G. Hamlin Prize in French
Elijah T. LaChance '10 The McKinney Speaking Prize
Ashley Langer '09 The HAVOC Service Award
Cecilia P. Laseter '09 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Thomas Lewek '09 The George A. Watrous Literary Prize
Deacon Lile '09 The Kirkland Endowment Essay Prize in Interdisciplinary Studies
Stuart R. Lombardi '09 The Frederick Edmund Alexis Bush Award
Stuart Lombardi '09 The Earl H. Wright Prize for Excellence in Public Discourse and Advocacy
Stuart Lombardi '09 The Warren E. Wright Prize in Public Speaking
Ashlyn P. Lovejoy '09 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
Xiaobo Ma '09 The Kirkland Prize
Amr Mahmud '11 The Edwin Barrett Prize
Luvuyo Mandela '09 The Arthur O. Eve Prize
Luvuyo Mandela '09 The Adam Gordon Campus Service Awards
Yuqi Mao '09 The Underwood Prize in Chemistry
Elli Marcus '11 The Kellogg Essay Prize
Kathryn Marek '09 The Gelas Memorial Prize
Andres V. Matlock '12 Doers and Thinkers honor society
Rachel Q. McReynolds '09 The Edgar Baldwin Graves Prize in History
Romina Memoli '09 The Wallace Bradley Johnson Prize
Romina Memoli '09 The Senior Prize in Theatre
Jennifer A. Milne '09 The Jonathan Marder Prize
Phillip Milner '10 The James L. Bennett Prize
Phillip Milner '10 The Donald J. Denney Prize in Physical Chemistry
Timothy Minella '09 The Southworth Prize in Physics
Brandon J. Moore '12 Doers and Thinkers honor society
Sarah Moore '09 The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
Sarah M. Moore '09 The Judge John Wells Fellowship
Thea-Jenel Moore '12 Doers and Thinkers honor society
Alexander Morgan '09 The Edwin B. Lee, Jr. Prize in Asian History/Asian Studies
Isha Ojha '09 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
Temiwumi Ojo '11 The Woman of Color Scholarship
Peter Oliver '12 The Adam Gordon Poetry Prize for First-Year Students
Jessica D. Owens '09 The William Gillespie Prize in Art
Douglas Paetzell '09 The Hamilton College Campus Service Award
Johanna Pajak '09 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Kristen A. Pallen '12 Doers and Thinkers honor society
Andrew C. Peart '10 The Frederick Reese Wagner Prize Scholarship
Marie Piayai '09 The Arthur O. Eve Prize
Rachel S. Pohl '11 The McKinney Speaking Prize
Wai Yee Poon '11 Was Los honor society
Andrew Portuguese '11 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
Katherine Potter '12 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Li Qiu '09 The Tompkins Prize in Mathematics
Samantha Rabin '11 The Raphael Lemkin Essay Prize
Dante Rasera '10 The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Ashlyn D. Razzo '11 The Edwin Barrett Prize
Ashlyn Razzo '11 The William John Schickler III Prize Scholarship
Mark Reichenbach '09 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Samuel P. Reisen The Pruyn Essay Prize
Lindsay Repp '10 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
James D. Reynolds '11 The Randall J. Harris Prize Scholarship
Rachel Richardson '09 The William Rosenfeld Chapbook Prize in Creative Writing
Avery Rizio '09 The B.F. Skinner Prize
Andrew P. Rogan '10 Pentagon honor society
Rachel F. Rothbarth '12 Doers and Thinkers honor society
Kevin A. Rowe '10 Pentagon honor society
John H. Scurfield '12 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Tudor Seserman '09 The Squires Prize in Philosophy
Nedzada Smajic '10 The Frank C. and Marion D. Colridge Prize Scholarship
Laura L. Smith '11 Was Los honor society
Leighton K. Smith '09 The Soper Essay Prize
Ashley Stagner '09 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
Ashley Stagner '09 The James Soper Merrill Prize
Susan E. Stanton '09 The Senior Prize in Government
Ian Stearns '10 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Jesse Stromwick '09 The Adam Gordon Campus Service Awards
Christopher C. Sullivan '09 The Senior Prize in Environmental Studies
Evan Taddeo '11 The Renwick Prize in Biology
Manique Talaia-Murray '12 Doers and Thinkers honor society
Travis Talmadge '09 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Amy L. Tannenbaum '10 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Amy Tannenbaum '10 The Sydna Stern Weiss Essay Prize in Women's Studies
Eric Thomas '09 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Elizabeth S. Timpson '10 The Doris M. and Ralph E. Hansmann Poetry Prize
Elizabeth Timpson '10 The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Elizabeth Timpson '10 The George A. Watrous Literary Prize
Brynna R. Tomassone '12 Doers and Thinkers honor society
Rita W. Tran '09 The HAVOC Service Award
Rita Tran '09 The Kirkland Alumnae Prize Scholarship
Rita Tran '09 The Jenny Rubin Memorial Prize Scholarship
Benjamin J. Van Arnam '09 The Norton Prize
Benjamin VanArnam '09 The HAVOC Service Award
George Von Metzsch '09 The Rogers Prize in Geology
Xin Wang '09 The Charles J. Hasbrouck Prize in Art History
Ian S. Wayne '12 Doers and Thinkers honor society
Elyse Williamson '10 The L. David Hawley Prize Scholarship in Geology
Bennett A. Wilson '11 Was Los honor society
Olivia Wolfgang-Smith '11 The George A. Watrous Literary Prize
Olivia Wolfgang-Smith '11 The John V.A. Weaver Prize in Poetry
Emma Woods '09 The David J. Gray Senior Prize in Sociology
Hanbin Yang '12 The McKinney Speaking Prize
Cupola