053F21C3-CF65-C82F-D83DC2AE934C22D1
23F93841-A2F8-3AD7-DE57E78178DAD346

Class & Charter Day

Sue Campanie
315-859-4106
Kiernan Acquisto '13 The Wyld Prize in German
Taylor Adams '11 The Norton Prize
The Underwood Prize in Chemistry
Jeremy Adelman '13 The Donald J. Denney Prize in Physical Chemistry
Alysha Banerji '11 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
The COOP Service Award
Deborah Barany '11 The Senior Prize in Neuroscience
Alexander Benkhart '11 The Kneeland Prize
The Jeffrey P. Mass Prize in Japanese History
Kadahj Bennett '12 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
Leah Berryhill '13 The Curran Prize Scholarship
Noah Bishop '11 The Squires Prize in Philosophy
Sophia Boehm '11 The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
Louis Boguchwal '12 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
Adam Boles '11 The Edwin B. Lee, Jr. Prize in Asian History/Asian Studies
Megan Bolger '11 The Kirkland Alumnae Prize Scholarship
Connor Brown '12 The James L. Bennett Prize
Corbin Brown '11 The Gelas Memorial Prize
Shelagh Browne '13 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Lisa Buch '11 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
The J. Barney Moore Prize in Art
Ryan Cadigan '11 The Rose B. Tager Prize
Rebecca Cairns '11 The John Lovell Watters Prize
Colleen Callaghan '11 The Gelas Memorial Prize
Kyleen Cameron-Burr '12 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Courtney Carroll '11 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Michael Caruso '12 The Randall J. Harris Prize Scholarship
Clair Cassiello '11 The B.F. Skinner Prize
Cailin Chang '13 The Woman of Color Scholarship
Athina Chartelain '13 The Woman of Color Scholarship
Debbie Chen '13 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
The William John Schickler III Prize Scholarship
Andrew Christ '11 The Rogers Prize in Geology
Dennis Clark '11 The Senior Prize in Economics
Meghan Clary '11 The Winchell Prize in Greek
Taylor Coe '13 The John V.A. Weaver Prize in Poetry
Kathleen Conners '13 The Edwin Barrett Prize
Samuel Cowan '11 The Senior Prize in Economics
Kelsey Craw '12 The Class of 2009 Community Service Prize Scholarship
Cooper Creagan '13 The Coleman Burke Prize Scholarship
The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Catherine Crone '13 The Carter Family Prize Scholarship
Aaron Danilack '13 The American Chemical Society and Joint Polymer Education Committee Award
Caroline Davis '11 The COOP Service Prize
Benjamin Dropkin '11 The Mary McMaster Hallock Prize in Science
The Warren E. Wright Prize in Public Speaking
Will Eagan '11 The Tompkins Prize in Mathematics
Allison Eck '12 The Madeleine Wild Bristol Prize Scholarship in Music
Laurel Emurian '11 The Hamilton College Campus Service Award
Peter Erwin '11 The COOP Service Prize
Johanna Farkas '12 The Renwick Prize in Biology
Antonia Farzan '11 The George A. Watrous Literary Prize
Evan Feagans '12 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Catherine Ferrara '11 The Kirkland Endowment Essay Prize in Interdisciplinary Studies
The Senior Prize in Environmental Studies
Edward Finan '12 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Courtney Flint '11 The Edgar Baldwin Graves Prize in History
The Raphael Lemkin Essay Prize
Danielle Forshay '11 The Hamilton College Book Award in Russian
Amanda Fox '13 The Edwin Barrett Prize
Andrea Frederick '11 The Kirkland Prize
Shaan Gajria '11 The Senior Prize in Government
Cristina Garafola '11 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
The Todd Prize in Rhetoric and Mass Media
Denise Ghartey '12 The Randall J. Harris Prize Scholarship
Corey Gilbertson '11 The Senior Prize in Economics
Laura Gilson '12 The Frank Humphrey Ristine Prize Scholarship
Amy Goldstein '11 The Frederick Edmund Alexis Bush Award
Kevin Graepel '11 The COOP Service Prize
The Norton Prize
Rebecca Green '11 The Mary McMaster Hallock Prize in Science
Daniel Hagemeier '11 The Cobb Essay Prize
Lucas Harris '12 The Renwick Prize in Biology
Michael Harwick '11 The Senior Prize in Comparative Literature
Molly Haughey '12 The Doris M. and Ralph E. Hansmann Poetry Prize
Katie He '11 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
The J. Barney Moore Prize in Art
Emily Heckman '13 The Class of 2003 Memorial Prize Scholarship
David Hibbard '12 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Charlotte Hickey '11 The Thomas E. Colby III Prize Scholarship in German
Wesley Hughes '11 The Nelson Clark Dale, Jr. Prize in Music
Eva Hunt '11 The David J. Gray Senior Prize in Sociology
Amanda Hyne '11 The Jonathan Marder Prize
Grace Jacobson '11 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Cassidy Jay '11 The Rogers Prize in Geology
Mallory Joel '11 The Clark Prize
Daniel Kamenetsky '11 The Tompkins Prize in Mathematics
Sarah Kane '12 The Karen Williams Theatre Prize
Emi Katsuta '11 The William Gillespie Prize in Art
Jennifer Keefe '12 The McKinney Speaking Prize
Jacob Kleinrock '11 The COOP Service Prize
Erica Kowsz '11 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Gregory Kreitzer '11 The Earl H. Wright Prize for Excellence in Public Discourse and Advocacy
Laura Leonard '11 The Dr. Philip I. Bowman Prize Scholarship
Lauren Magaziner '12 The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Luke Maher '11 The Kirkland Prize
Amr Mahmud '11 The Wallace Bradley Johnson Prize
Stephanie Margolis '11 The Public Policy Prize
Jason Mariasis '12 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
Andres Matlock '12 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Selby McRae '11 The Senior Prize in Dance
Steven Mello '11 The Senior Prize in Economics
The Soper Essay Prize
Jessica Moulite '14 The McKinney Speaking Prize
Alexandria Nicholson-Dotson '11 The Arthur O. Eve Prize
The Hamilton College Campus Service Award
Alexandra Nisita '12 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Katherine Northway '11 The Senior Prize in Communication
Peter Oliver '12 The Wallace Bradley Johnson Prize
Susannah Parkin '13 The Paul S. Langa Prize Scholarship
Mary Phillips '11 The COOP Service Prize
The James Soper Merrill Prize
Jonathan Piskor '13 The Jeremy T. Medina Prize
Rachel Pohl '11 The McKinney Speaking Prize
Andrew Portuguese '11 The Southworth Prize in Physics
Dana Quigley '11 The Paul S. Langa Prize Scholarship
Samantha Rabin '11 The David J. Gray Senior Prize in Sociology
Emma Racine '11 The Sydna Stern Weiss Essay Prize in Women’s Studies
Ashlyn Razzo '11 The Arthur O. Eve Prize
Ellen Recinos '11 The Franklin G. Hamlin Prize in French
Sarah Reynolds '11 The Edgar Baldwin Graves Prize in History
Alison Ritacco '14 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Tyler Roberts '12 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Julia Rueckert '11 The William Gillespie Prize in Art
Abigail Saks '14 The Kellogg Essay Prize
Redwan Saleh '13 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Benjamin Salzman '13 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Tiffany Sanders '11 The Jenny Rubin Memorial Prize Scholarship
Louisa Savage '13 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Frances Sayler '12 The L. David Hawley Prize Scholarship in Geology
Hannah Schacter '12 The Milton F. Fillius, Jr./Joseph Drown Prize Scholarship
Shayna Schmidt '12 The Karen Williams Theatre Prize
Nathan Schneck '11 The COOP Service Prize
Sarah Schultz '12 The Frank C. and Marion D. Colridge Prize Scholarship
The Frederick Reese Wagner Prize Scholarship
Mary Sheridan '11 The George A. Watrous Literary Prize
Emma Simmons '11 The COOP Service Prize
The William Rosenfeld Chapbook Prize in Creative Writing
William Sinton '13 The McKinney Speaking Prize
Lauren Specht '11 The Jonathan Marder Prize
Kristin Stenerson '12 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Rebecca Straw '14 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
Erin Sullivan '13 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Evan Taddeo '11 The Holbrook Prize in Biology
Jacob Taylor '14 Michael S. White Prize Scholarship
Nathaniel Taylor '11 The Kirkland Prize
Latasha Thomas '13 The Woman of Color Scholarship
Ian Thresher '12 The Dean Alfange Essay Prize
Brittany Tomkin '12 The Kellogg Essay Prize
Katherine Tummarello '11 The Hamilton College Campus Service Award
The Walter Pilkington Memorial Prize
Jacobus van der Ven '11 The Adam Gordon Campus Service Awards
Bridget Vellturo '14 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Lauren Vilardo '11 The COOP Service Prize
Jamie Villadolid '11 The Charles J. Hasbrouck Prize in Art History
Kina Viola '14 The Adam Gordon Poetry Prize for First-Year Students
Chloe Von Ancken '11 The Holbrook Prize in Biology
Katherine Watson '12 The Karen Williams Theatre Prize
Olivia Waxman '11 The Senior Prize in Government
William Wieczorek '11 The Norton Prize
Nicholas Wiggins '11 The Dean Alfange Essay Prize
Keith Willner '11 The Adam Gordon Campus Service Awards
Olivia Wolfgang-Smith '11 The William Rosenfeld Chapbook Prize in Creative Writing
The Hamilton College Book Award in Russian
The George A. Watrous Literary Prize
Meghan Woolley '13 The Kellogg Essay Prize
Laura Wray '11 The Sam Welsch Memorial Prize Scholarship in Computer Science
Ke Xu '11 The Tompkins Prize in Mathematics
Yuanxin Zhu '11 The Senior Prize in Economics
Ilse Zoerb '11 The Wallace Bradley Johnson Prize
Lauren Zoltick '11 The Adam Gordon Campus Service Awards

 

Cupola