053F21C3-CF65-C82F-D83DC2AE934C22D1
3312A014-D1ED-B36A-047EC0ADCA94EF84

Class & Charter Day

Sue Campanie
315-859-4106
Kiernan Acquisto '13 The Charles J. Hasbrouck Prize in Art History
The Winchell Prize in Greek
Jeremy Adelman '13 The Kirkland Prize
The Southworth Prize in Physics
The Tompkins Prize in Mathematics
Charles Allegar '14 The James L. Bennett Prize
Emily Anderson '13 The COOP Service Prizes
The Public Policy Prize
The Sydna Stern Weiss Essay Prize in Women’s Studies
Emily Archer '13 The William Gillespie Prize in Art
Ryan Beres '13 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Emily Birch '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Sarah Bither '13 The Edwin B. Lee, Jr. Prize in Asian History/Asian Studies
Kimberly Bogardus '14 The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation
Eryn Boyce '13 The Putnam Prize in American History
John Boyle '15 The McKinney Speaking Prize
Michael Breslin '13 The Bristol Fellowship
The Sydna Stern Weiss Essay Prize in Women's Studies
Peter Bresnan '15 The George A. Watrous Literary Prize
Lukas Bridenbeck '13 The Gélas Memorial Prize
Joshua Bridge '14 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
Hallie Brown '13 The B.F. Skinner Prize
McKinley Brumback '14 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Martin Cain '13 The Doris M. and Ralph E. Hansmann Poetry Prize
The William Rosenfeld Chapbook Prize in Creative Writing
The George A. Watrous Literary Prize
Hannah Chappell '15 The Kellogg Essay Prize
Athina Chartelain '13 The Arthur O. Eve Prize
The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Adam Gordon Campus Service Awards
Debbie Chen '13 The Arthur O. Eve Prize
The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Paul S. Langa Prize Scholarship
Yifei Chen '13 The Tompkins Prize in Mathematics
Shea Crockett '15 The Edwin Barrett Prize
Catherine Crone '13 The Kirkland Prize
Lisbeth DaBramo '15 The American Chemical Society and Joint Polymer Education Committee Award
Thomas Dana '16 The Curran Prize Scholarship
Aaron Danilack '13 The Underwood Prize in Chemistry
Katherine Delesalle '14 The Michael Maslyn '01 Memorial Prize Scholarship Fund
Mao Ding '14 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Margaret Doolin '14 The Renwick Prize in Biology
Stephanie Dowd '13 The Wyld Prize in German
Jason Driscoll '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Andrew Dubowitz '13 The COOP Service Prizes
Robert Fagan '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Mia Falzarano '13 The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The McKinney Speaking Prize
Michael Fiacco '13 The Mary McMaster Hallock Prize in Science
Elly Field '13 The David J. Gray Senior Prize in Sociology
Noah Ford '13 The Kirkland Prize
Sean Fujimori '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Daniel Gailor '13 The Frederick Edmund Alexis Bush Award
Claire Gavin '13 The COOP Service Prizes
Emma Geduldig '13 The Senior Prize in Neuroscience
Joy-Anne George '16 The Earl H. Wright Prize for Excellence in Public Discourse and Advocacy
Nathan Goebel '15 The Edwin Barrett Prize
Eric Green '13 The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
Newton Green '16 The McKinney Speaking Prize
Isaac Handley-Miner '14 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Evan Haney '14 The Ned Doyle Prize Scholarship
Robert Hayden '14 The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation
Emily Heckman '13 The John Lovell Watters Prize
Helen Higgins '13 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
Jasmina Hodzic '13 The Franklin G. Hamlin Prize in French
The Raphael Lemkin Essay Prize
The Judge John Wells Fellowship
Taylor Hogenkamp '13 The Soper Essay Prize
Shakil Hossain '14 The Dr. Philip I. Bowman Prize Scholarship
Alexander Host '13 The Squires Prize in Philosophy
Lauren Howe '13 The Senior Prize in Environmental Studies
The Thomas J. Watson Fellowship
Samuel Hutchinson '13 The Hamilton College Campus Service Award
Sunyoung Hwang '13 The Jonathan Marder Prize
Stephanie Ingraham '13 The Kirkland Endowment Essay Prize in Interdisciplinary Studies
Kyra Jackson '14 The Karen Williams Theatre Prize
Agne Jakubauskaite '13 The Holbrook Prize in Biology
Harsimran Janjua '14 The Woman of Color Scholarship
Anna Jastrzembski '14 The Karen Williams Theatre Prize
Marta Johnson '13 The Senior Prize in Economics
Melissa Kaknis '13 The Gélas Memorial Prize
Michael Kendall '14 The Wallace Bradley Johnson Prize
John Kennedy '14 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Tucker Keren '13 The Rogers Prize in Geology
Alexander Kerman '14 The L. David Hawley Prize Scholarship in Geology
Rebecca Knipp '13 The Mary McMaster Hallock Prize in Science
Lisa Labate '14 The Rose B. Tager Prize
Danielle Lashley '13 The COOP Service Prizes
The J. Barney Moore Prize in Art
Alexander Lawson '13 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
The Squires Prize in Philosophy
Alexis Lee '13 The COOP Service Prizes
Grace Lee '13 The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Hamilton College Book Award in Russian
Greace Lee '13 The William Gillespie Prize in Art
Dana Leonard '13 The Rogers Prize in Geology
Christopher Lepre '15 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Daniel Lichtenauer '14 The McKinney Speaking Prize
Rachel Lieb '13 The Adam Gordon Campus Service Award
Catherine Luciani '15 The Carter Family Prize Scholarship
The John V.A. Weaver Prize in Poetry
Erika Marte '15 The William John Schickler III Prize Scholarship
Sara Meissner '13 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Carmen Montagnon '13 The Donald J. Denney Prize in Physical Chemistry
The Norton Prize
Alexandra Nasto '13 The Hamilton College Book Award in Russian
Binh Nguyen '16 The Dean Alfange Essay Prize
Jimmy Nguyen '14 The Frank C. and Marion D. Colridge Prize Scholarship
Amanda O'Brien '13 The COOP Service Prizes
Meghan O'Sullivan '15 The Class of 2009 Community Service Prize Scholarship
Chiuba Obele '13 The Manley F. Allbright Fellowship
Adrian Ophals '15 The Dr. Edward R. Fitch Prize Scholarships in Classical Languages
Kristine Oren '14 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Matthew Palmer '16 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Grace Parker Zielinski '14 The Frederick Reese Wagner Prize Scholarship
Susannah Parkin '13 The Jonathan Marder Prize
The James Soper Merrill Prize
Evanie Peters '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Anne Phillips '13 The COOP Service Prizes
Torian Pope '14 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
Carson Potter '14 The Sam Welsch Memorial Prize Scholarship in Computer Science
Alexander Powers '13 The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
Ramya Ramnath '13 The COOP Service Prizes
The Hamilton College Campus Service Award
The B.F. Skinner Prize
Sandhya Rao '15 The Warren E. Wright Prize in Public Speaking
Christopher Richardson '14 The Barry M. Goldwater Scholarship and Excellence in Education Foundation
William Robertson '14 The Madeleine Wild Bristol Prize Scholarship in Music
Jason Ross '14 The Wallace Bradley Johnson Prize
Kevin Rovelli '15 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
John Rufo '16 The Kellogg Essay Prize
William Rusche '13 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
The Pruyn Essay Prize
Laurie Sadove '13 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Kayla Safran '13 The Darling Prize in American History
The Edgar Baldwin Graves Prize in History
Abigail Saks '14 The Frank Humphrey Ristine Prize Scholarship
Redwan Saleh '13 The Paul S. Langa Prize Scholarship
Gabriella Sanes '15 The Woman of Color Scholarship
Yaishna Santchurn '13 The Senior Prize in Communication
Megan Schlosser '13 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
The Tompkins Prize in Mathematics
Max Schnidman '14 The Randall J. Harris Prize Scholarship
The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Elizabeth Scholz '13 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
The George Watson's College, Edinburgh, Scotland, Teaching Assistantship
David Schwartz '13 The Dean Alfange Essay Prize
The David J. Gray Prize in Sociology
Patrick Sen '15 The Ned Doyle Prize Scholarship
Sarah Sgro '14 The Kellogg Essay Prize
The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Stephanie Shapiro '13 The Adam Gordon Campus Service Award
Akritee Shrestha '13 The Underwood Prize in Chemistry
Galia Slayen '13 The Kirkland Alumnae Prize Scholarship
The Jenny Rubin Memorial Prize Scholarship
David Snyder '13 The George A. Watrous Literary Prize
Amy Soenksen '13 The COOP Service Prizes
Nicholas Solano '14 The Milton F. Fillius, Jr./Joseph Drown Prize Scholarship
Yonghyun Song '13 The Kirkland Prize
Gretha Suarez '15 The Class of 2003 Memorial Prize Scholarship
The Woman of Color Scholarship
Erin Sullivan '13 The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Hamilton College Book Award in Russian
David Tackeff '14 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Jacob Taylor '14 The Nelson Clark Dale, Jr. Prize in Music
Dylan Thayer '13 The Manley F. Allbright Fellowship
The Hawley Prizes in Greek and Latin
Mary Thede '15 The Jeremy T. Medina Prize
Alexander Thompson '13 The Norton Prize
Morolake Thompson '14 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Felicia Tsao '16 The Adam Gordon Poetry Prize for First-Year Students
Wynn Van Dusen '15 The Edwin Barrett Prize
Evan Van Tassell '13 The Clark Prize
The Senior Prize in Comparative Literature
Nicholas Vassos '15 The Coleman Burke Prize Scholarship
Kathleen Vaughan '13 The Norton Prize
Jose Vazquez '15 The Hamilton College Campus Service Award
Kina Viola '14 The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Susannah Wales '13 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Alexandra Walker '13 The Senior Prize in Dance
Peter Wheelwright '13 The Hamilton College Book Award in Russian
Gordon Wilkins '13 The Charles J. Hasbrouck Prize in Art History
Kayla Winters '13 The COOP Service Prizes
Casey Wright '15 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Dylan Wulderk '13 The Senior Prize in Government
Ki Young Ye '13 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Anna Zahm '13 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Hawley Prizes in Greek and Latin
Emma Zanazzi '15 The Dr. Edward R. Fitch Prize Scholarships in Classical Language
Risheng Zeng '16 Gilman International Scholarship
Linda Zhang '13 The Fulbright Grants for Graduate Study, Research and Teaching Abroad
The Hamilton College Book Award in Russian
Yan Zhong Zhen '13 The Arthur O. Eve Prize
The Jeffrey P. Mass Prize in Japanese History

Cupola