5616A9A4-BCD1-4E26-A85F0B48A6CA734D
2C093953-C9D5-FF03-A44DD113788E6BD0

Family Weekend '12

866-729-0314
315-859-4648 (fax)

Thursday Class Schedule

Courses

Africana Studies

9 – 10:15 a.m.  
AFRST-160 HISTORY OF JAZZ
M. Wood

Room 201, Schambach Center for Music and the Performing Arts, #12 on map

9 – 10:15 a.m.
AFRST-222 RACE, GENDER AND CULTURE
T. Franklin

Room 205, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
AFRST-233 GEOGRAPHIES OF RACE AND GENDER
H. Merrill

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
AFRST-221 AFRICA IN DIASPORA
H. Merrill

Room 2015, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
AFRST-381 FREEDOM: RACE, CARNIVAL, SPORTS
N. Westmaas

Room 209, Burke Library, #43 on map

 

American Studies

2:30 – 03:45 p.m.
AMST-201 INTRO TO AMERICAN STUDIES
A. Nieves

Room 202, Root Hall, #62 on map

 

Anthropology

9 – 10:15 a.m.
ANTHR-257-01 LANGUAGE, GENDER AND SEXUALITY
P. LaDousa

Room 102, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30a.m. – 11:45 a.m.
ANTHR-114-01 FIELDWORK AND ETHNOGRAPHY
H. Chung

Room 104, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ANTHR-358 HISTORY OF IDEAS
G. Jones, B. Urciuoli

Room 2010, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ANTHR-113 CULTURAL ANTHROPOLOGY
C. Vasantkumar

Room G027, Taylor Science Center, #42 on map

1- 2:15 p.m.
ANTHR-268 JAPAN: HIEARCHY, POWER, RESISTANCE
H. Chung

Room 123, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ANTHR-219 PRAGMATICS & LANGUAGE ACQUISITION
M. Kamiya

Room 110, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Archaeology

10:30 – 11:45 a.m.
ARCH-343 EVOLUTION AND HUMAN BEHAVIOR
M. Frederick

Room 3021, Taylor Science Center, #42 on map

 

Art

10:30 – 11:45 a.m.
ART-104 DRAWING
R. Muirhead

Room 230, List Hall, #11 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ART-106 INTRODUCTION TO CERAMICS
R. Murtaugh

Room 115, List Hall, #11 on map

1 – 4 p.m.
ART-105 DESIGN
R. Muirhead

Room 230, List Hall, #11 on map

1 – 4 p.m. 
ART-116 INTRO TO PHOTOGRAPHY
R. Knight

Room 220, List Hall, #11 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ART-106 INTRODUCTION TO CERAMICS
J. Holland

Room 115, List Hall, #11 on map

 

Art History

1 – 2:15 p.m.
ARTH-150 ARCHITECTURE IN HISTORY
R. Carter

Room 116, Molly Root House, #81 on map

2:30 – 03:45 p.m
ARTH-150 ARCHITECTURE IN HISTORY
R. Carter

Room 116, Molly Root House, #81 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ARTH-285 17th CENTURY ART
R. Carter

Room G027, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ARTH - 297 WORLD ARCH 20th CENTURY
L. Chua

Room 125, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Biochemistry

10:30 – 11:45 a.m.
BICHM-346-01 BIOCHEMISTRY
W. Chang

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

 

Biology

9 – 10:15 a.m.
BIO-357 CELLULAR NEUROBIOLOGY
H. Lehman

Room 3021, Taylor Science Center, #42 on map

9 – 10:15 a.m
BIO-333 VERTEBRATE DEVELOPMENT
S. Miller

Room 2015 , Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
BIO-340 PLANT PHYSIOLOGY
W. Pfitsch

Room 1004, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
BIO-346 BIOCHEMISTRY
W. Chang

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m.
BIO-101 GENERAL BIOLOGY: GENETICS AND EVOLUTION LAB
H. Cramer, C. Tome, E. Williams, W. Chang

Room 2076, Taylor Science Center, #42 on map

 

Chemistry

1 – 4 p.m.
CHEM-120 PRINCIPLES OF CHEMISTRY LAB
C. Borton

Room 1068, Taylor Science Center, #42 on map

9 a.m. – 12 p.m.
CHEM-120 PRINCIPLES OF CHEMISTRY LAB
S. O'Neil

Room 1068, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m.
CHEM-125 PRINCIPLES OF CHEMISTRY IN THE CONTEXT OF HEALTH AND ENVIRONMENTAL CHEMISTRY LAB
G. Rahn

Room 1080, Taylor Science Center, #42 on map

12 – 4 p.m.
CHEM-255 ORGANIC CHEMISTRY II LAB
J. Hershberger

Room 1069, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m
CHEM-371 RESEARCH METHODS IN CHEMISTRY
I. Rosenstein, Y. Ning

Room 1052, Taylor Science Center, #42 on map

9 – 10:15 a.m.
CHEM-393-01 ADVANCED ORGANIC CHEMISTRY I
R. Kinnel

Room 2048, Taylor Science Center, #42 on map

 

Chinese

10:30- 11:45 a.m.
CHNSE-400-01 CHANGING FACE OF CHINA
M. Xu

Room 308, Christian A. Johnson, #61 on map

1 – 2:15 p.m.
CHNSE-445-01 CLASSICAL CHINESE LANGUAGE AND CULTURE
D. Xu

Room 308, Christian A. Johnson, #61 on map

2:30 – 3:45 p.m.
CHNSE-205-01 MODERN CHINA THROUGH FILM
Z. Wang

Room 309, Christian A. Johnson, #61 on map

 

Classics

9 – 10:15 a.m.
CLASC-240 CLASSICAL MYTHOLOGY
S. Haley

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m
CLASC-360 FILM AND THE CLASSICS
C. Rubino

Room 104, Benedict Hall, #55 on map

2:30 – 3:45 p.m.
CLASC-244 TRAGEDY: THEN AND NOW
N. Rabinowitz

Room 312, Root Hall, #62 on map

 

Communication

9 – 10:15 a.m.
COMM-302 COMMUNICATION THEORY
C. Casey

Room 203, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
COMM-455 METHOD OF COMMUNCATION RESEARCH
M. Dowd

Room 203, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
COMM-202 EXPLORATIONS IN COMMUNICATION
C. Phelan

Room 124, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Comparative Literature

9 a.m. – 10:15 a.m.
CPLIT-165 TRUTH, LIES AND LITERATURE
J. Schwartz

Room 201, Root Hall, #62 on map

10:30 – 11:45 a.m.
CPLIT-143 LITERATURE ON TRIAL
N. Rabinowitz

Room 312, Root Hall, #62 on map

10:30 – 11:45 a.m.
CPLIT-225 MADNESS, MURDER, MAYHEM
J. Bartle

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 2:15 p.m.
CPLIT-307 SPLITTING PERSONALITIES
J. Schwartz

Room 203, Root Hall, #62 on map

2:30 – 3:45 p.m.
CPLIT-205 MODERN CHINA THROUGH FILM
Z. Wang

Room 309, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

2:30 – 3:45 p.m.
CPLIT-244 TRAGEDY: THEN AND NOW
N. Rabinowitz

Room 312, Root Hall, #62 on map

 

Computer Science

1- 2:15 p.m.
CPSCI-102 NEEDFUL THINGS
R. Decker

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
CPSCI-105 EXPLORATIONS IN COMPUTER SCIENCE
S. Hirshfield

Room 3040, Taylor Science Center, #42 on map

 

Dance and Movement Studies

10:30a.m. – 12:30 p.m.
DANCE-213 INTERMEDIATE CONTEMPORARY DANCE
K. Howard

Dance Studio, Blood Fitness and Dance Center, #64 on map

10:30 – 11:45 a.m.
DANCE-250 BALLET IN 20th CENTURY
P. Wilcox

Room 2048, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 2:15 p.m.
DANCE-305 COMPOSITION
B. Walczyk

Dance Studio, Blood Fitness and Dance Center, #64 on map

2:30 – 3:45 p.m.
DANCE-208 MARTIAL ARTS AND DANCE
B. Walczyk

Dance Studio, Blood Fitness and Dance Center, #64 on map

 

Economics

9 – 10:15 a.m.
ECON-101 ISSUES IN MICROECONOMICS
M. Morgan-Davie

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

9 – 10:15 a.m.
ECON-101 ISSUES IN MICROECONOMICS
D. Jones

Room 101, Kirner-Johnson, #14 on map

9 – 10:15 a.m.
ECON-285 MACROECONOMIC THEORY
J. Temesvary

Room 201, Kirner-Johnson, #14 on map

9 – 10:15 a.m.
ECON-400 ECONOMETRICS
J. Pliskin

Room 202, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ECON-285 MACROECONOMIC THEORY
J. Temesvary

Room 201, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ECON-501 INTERNATIONAL FINANCE
E. Balkan

Room 124, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ECON-506 ECONOMIC GROWTH
A. Owen

Room 103, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
ECON-101 ISSUES IN MICROECONOMICS
D. Jones

Room 101, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
ECON-346 MONETARY POLICY
A. Owen

Room 103, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
ECON-425 FINANCIAL ECONOMICS
D. Barth

Room 109, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
ECON-503 HR MANAGEMENT PRACTICES
J. Pliskin

Room 224, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ECON-265 ECONOMIC STATISTICS
J. Videras

Room 202, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ECON-340 ECONOMIC DEVELOPMENT 
E. Balkan

Room 201, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30- 3:45 p.m.
ECON-425 FINANCIAL ECONOMICS
D. Barth

Room 142, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ECON-454 GLOBAL FINANCIAL CRISIS
J. Temesvary

Room 250, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Education Studies

2:30 – 3:45 p.m.
EDUC-219 PRAGMATICS AND LANGUAGE ACQUISITION
M. Kamiya

Room 110, Kirner-Johnson, #14 on map

 

English and Creative Writing

9 – 10:15 a.m.
ENGL-136W FAMILY MATTERS
N. Strout

Room 312, Root Hall, #62 on map

9 – 10:15 a.m.
ENGL-335W THE ROMANTIC POETS
O. Oerlemans

Room 204, Root Hall, #62 on map

9 – 10:15 a.m.
ESOL-101 FUNDAMENTALS OF COMPOSITION
B. Britt-Hysell

Room 142, Kirner- Johnson, #14 on map

10:30 a.m. – 12 p.m.
ENCRW-215 INTRO TO CREATIVE WRITING
T. Hall

Room 111, Couper Hall, #54 on map

10:30 – 11:45 a.m. 
ENGL-138 LITERATURE, ART AND RELIGION
C. Gannon

Room 201, Root Hall, #62 on map

10:30 – 11:45 a.m.
ENGL-266 EMERGENCE OF U.S. MODERNISMS
B. Widiss

Room 203, Root Hall, #62 on map

2:30 – 4 p.m.
ENCRW-215 INTRO TO CREATIVE WRITING
J. Springer

Room 201, Root Hall, #62 on map

10:30 a.m. – 12 p.m.
ENCRW-304 INTERMEDIATE CREATIVE WRITING: POETRY
J. Springer

Room 310, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
ENGL-204 POETRY AND POETICS
J. Springer

Room 204, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
ENGL-255 MARROW OF AFRICAN-AMERICAN LITERATURE
V. Odamtten

Room 205, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
ENGL-267 LITERATURE AND THE ENVIRONMENT

Room 310, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
ENGL-330 COMEDY AND TRAGEDY:1580-1780
N. Strout

Room 312, Root Hall, #62 on map

2:30 – 4 p.m.
ENCRW-305 INTERMEDIATE CREATIVE WRITING: FICTION
T. Hall

Room 310, Root Hall, #62 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ENGL-122 LITERARY CSI
V. Odamtten

Room 204, Root Hall, #62 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ENGL-345 MARKETING THE NOVEL
C. Gannon

Room 205, Root Hall, #62 on map

 

French

10:30 – 11:45 a.m.
FRNCH-200 INTRO FRENCH STUDIES
R. Krueger

Room 207, Couper Hall, #54 on map

10:30 – 11:45 a.m.
FRNCH-280 FRANCOPHONE CULTURES
J. Mwantuali

Room 201, Benedict Hall, #55 on map

2:30 – 3:45 p.m.
FRNCH-200 INTRO FRENCH STUDIES
R. Krueger

Room 1004, Taylor Science Center, #42 on map

2:30 – 3:45 p.m.
FRNCH-455 THE AFRICAN NOVEL
J. Mwantuali

Room 201, Benedict Hall, #55 on map

 

Geosciences

10:30 – 11:45 a.m.
GEOSC-236-01 SOILS & THE ENVIRONMENT
T. Rayne

Room 1030, Taylor Science Center, #42 on map

 

German Studies

1- 2:15 p.m.
GERMN-176-01 DEATH OR DISHONOR
J. Malloy

Room 225, Christian A. Johnson, #61 on map

2:30 – 3:45 p.m.
GERMN-186-01 GERMAN ROMANTIC AGE
J. Malloy

Room 308, Christian A. Johnson, #61 on map

 

Government

9 – 10:15 a.m.
GOVT-270 DEMOCRATIC THEORY
R. Martin

Room 109, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
GOVT-290 U.S. FOREIGN POLICY
T. Lehmann

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
GOVT-388 UN AND GLOBAL SECURITY
C. Trenkov-Wermuth

Room 109, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
GOVT-117 INTRO POLITICAL THEORY
R. Martin

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
GOVT-355 EUROPE WORLD AFFAIRS
C. Trenkov-Wermuth

Room 203, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
GOVT-117 INTRO POLITICAL THEORY
R. Martin

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
GOVT-349 INTERN'L POLITICS OF OIL
T. Lehmann

Room 203, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Greek

1 – 2:15 p.m.
GREEK-390 TOPIC: GREEK SOCIETY AND CULTURE
A. Feltovich

Room 203, Couper Hall, #54 on map

 

Hispanic Studies

9 – 9:50 a.m.
HSPST-110 FIRST TERM SPANISH
A. Olarte

Room 308, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

9 – 10:15 a.m.
HSPST-211 INTRO LATIN AMER LITERATURE
A. Chiriboga

Room 222, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

10:30 – 11:45 a.m.
HSPST-200 EXPLORING HISPANIC TEXTS
E. Rodriguez-Plate

Room 222, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

1 – 2:15 p.m.
HSPST-200 EXPLORING HISPANIC TEXTS
M. Willstedt

Room 215, Burke Library, #43 on map

1- 2:15 p.m.
HSPST-323 RE-IMAGINING NATION IN FILMS
E. Rodriguez-Plate

Room 201, Benedict Hall, #55 on map

2:30 – 3:45 p.m.
HSPST-200 EXPLORING HISPANIC TEXTS
M. Willstedt

Room 215, Burke Library, #43 on map

2:30- 3:45 p.m.
HSPST-306 LIT MASTERPIECE GOLDEN AGE
V. Gutierrez-Berner

Room 222, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

 

History

9 a.m. – 10:15 a.m.
HIST-217 SOC HIST LATIN AMERICA
D. Gilbert

Room 104, Kirner-Johnson, #14 on map

9 a.m. – 10:15 a.m.
HIST-221 EARLY RUSSIAN HIST
S. Keller

Room 124, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m
HIST-210 INTRO U.S. HIST: 1492-1861
J. Ragosta

Room 101, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
HIST-215 THE AMERICAN CIVIL WAR
M. Isserman

Room 102, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 2:15 p.m.
HIST-148 NATIVE AMERICAN HISTORY THROUGH 1865
J. Ragosta

Room 110, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
HIST-100 MURDER, CIVIL WAR AND OPERA
S. Keller

Room 224, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
HIST-208 COLONIAL LATIN AMERICA
R. Tally

Room 123, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
HIST-290 CLASSICS MODERN SOCIETY THOUGHT
A. Kelly

Room 236, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Japanese

10:30 – 11:45 a.m.
JAPN-401-01 READINGS IN JAPANESE
M. Yamamoto

Room 123, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
JAPN-219-01 PRAGMATIC AND LANGUAGE ACQUISITION *QSR
M. Kamiya

Room 110, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
JAPN-319-01 PRAGMATIC AND LANGUAGE ACQUISITION
M. Kamiya

Room 110, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Latin

2:30 – 3:45 p.m.
LATIN-210 WORLD OF ANCIENT ROME
S. Haley

Room 111, Couper Hall, #54 on map

2:30- 3:45 p.m.
LATIN-390 TOPIC: ROME SOCIETY & CULTURE
C. Rubino

Room 207, Couper Hall, #54 on map

 

Mathematics

1- 2:15 p.m.
MATH-234 COMBINATORICS
D. Boutin

Room 222, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

9 – 10:15 a.m.
MATH-437 SENIOR SEMINAR: PHILOSOPHY OF MATH
S. Cockburn

Room 224, Christian A. Johnson Hall, #61 on map

 

Music

9 – 10:15 a.m.
MUSIC-160 HISTORY OF JAZZ
M. Woods

Room 201, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

10:30 – 11:45 a.m.
MUSIC-104 MASTERPIECES OF WESTERN MUSIC
R. Hopkins

Room 250, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
MUSIC-251 MUSIC IN EUROPE BEFORE 1600
L. Hamessley

Room 108, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

1 – 2:15 p.m.
MUSIC-209 COUNTERPOINT & HARMONY
R. Hopkins

Room 108, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

1 – 2:15 p.m.
MUSIC-213 JAZZ ARRANGING
M. Woods

Room 201, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

2:30 – 3:45 p.m.
MUSIC-350 TOPICS IN MUSIC
H. Buchman, S. Pellman, L. Hamessley

Room 108, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

4 – 5:50 p.m.
MUSIC-141 JAZZ ENSEMBLE
M. Woods

Wellin Hall, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

7 – 9 p.m.
MUSIC-141 ORCHESTRA
H. Buchman

Wellin Hall, Schambach Center for Music and Performing Arts, #12 on map

 

Neuroscience

9 – 10:15 a.m.
NEURO-205 INTRO BRAIN & BEHAVIOR
D. Weldon

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

9 a.m. – 10:15 a.m.
NEURO-357 CELLULAR NEUROBIOLOGY
H. Lehman

Room 3021, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
NEURO-347 LANGUAGE, ACTION AND BRAIN
J. Skipper

Room 3039, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m.
NEURO-201L STATS & METHODS LAB
G. Pierce, P. Yee

Room 3039, Taylor Science Center, #42 on map

 

Oral Communications

10:30 – 11:45 a.m.
ORCOM-210 RHETORICAL ACT
J. Helmer

Room 222A, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
ORCOM-210 RHETORICAL ACT
J. Helmer

Room 222A, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Philosophy

9 – 10:15 a.m.
PHIL-460 SEM: THEORIES OF JUSTICE
R. Simon

Philosophy Building, #77 on map

10:30 – 11:45 a.m.
PHIL-111 CONTEMPORARY MORAL ISSUES
R. Werner

Room 3024, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
PHIL-440 SEMINAR IN THE PHILOSOPHY OF SCIENCE: MIND AND BODY
M. Janack

Philosophy Building, #77 on map

1 – 2:15 p.m.
PHIL-117 INTRO POLITICAL THEORY
R. Martin

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 – 3:45 p.m.
PHIL-117 INTRO POLITICAL THEORY
R. Martin

Room 127, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30 p.m.
PHIL-355 CONTEMPORARY PHILOSOPHY
D. Pereplyotchik

Room 203, Root Hall, #62 on map

 

Physics

10:30 – 11:45 a.m.
PHYS-370-01 THERMODYNAMICS AND STATISTICAL PHYSICS
P. Millet

Room G047, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m.
PHYS-100L SURVEY PHYSICS LAB
S. Major

Room G032, Taylor Science Center, #42 on map

 

Psychology

9 – 10:15 a.m.
PSYCH-205 INTRO BRAIN AND BEHAVIOR
D. Weldon

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
PSYCH-343-01 EVOLUTION AND HUMAN BEHAVIOR
M. Frederick

Room 3021, Taylor Science Center, #42 on map

10:30 – 11:45 a.m.
PSYCH-347 LANGUAGE, ACTION  AND BRAIN
J. Skipper

Room 3039, Taylor Science Center, #42 on map

12 – 12:50 p.m.
PSYCH-500 SENIOR PROJECT
J. Vaughan

Room 3060, Taylor Science Center, #42 on map

1 – 4 p.m.
PSYCH-201L STATS AND METHODS LAB
G. Pierce, P. Yee

Room 3039, Taylor Science Center, #42 on map

 

Religious Studies

9 – 10:15 a.m.
RELST-107 BORDERLAND RELIGION
R. Seager

Room 104, Benedict Hall, #55 on map

10:30 – 11:45 a.m.
RELST-111 ANCIENT JEWISH WISDOM
H. Ravven

Room 205, Root Hall, #62 on map

2:30- 3:45 p.m.
RELST-115 PARABLES
S. Humphries-Brooks

Room 207, Benedict Hall, #55 on map

10:30 – 11:45 a.m.
RELST-143 SACRED IN SOUTH ASIA
A. Amar

Room 105, Benedict Hall, #55 on map

1- 4 p.m.
RELST-200 MOD JEWISH THGHT-POL&REL
H. Ravven

Room 112, Molly Root House, #81 on map

2:30 – 3:45 p.m.
RELST-225 BUDDHIST WORLDS U.S.A
R. Seager

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

9 a.m. – 10:15 a.m.
RELST-240 CLASSICAL MYTHOLOGY
S. Haley

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

2:30- 3:45 p.m.
RELST-288 SOCIOLOGY OF RELIGION
S. Ellingson

Room 109, Kirner-Johnson, #14 on map

1 – 4 p.m.
RELST-300 MODERN JEWISH THGOUHT-POLITICS & RELIGION
H. Ravven

Room 112, Molly Root House, # on map

1- 2:15 p.m.
RELST-317 JESUS & THE GOSPELS
S. Humphries-Brooks

Room 207, Benedict Hall, #55 on map

 

Russian Studies

9 – 10:15 a.m.
RSNST-221 EARLY RUSSIAN HISTORY
S. Keller

Room 124, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30- 11:45 a.m.
RSNST-225 MADNESS, MURDER, MAYHEM
J. Bartle

Room G042, Taylor Science Center, #42 on map

2:30- 3:45 p.m.
RSNST-100 MURDER, CIVIL WAR & OPERA
S. Keller

Room 224, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Sociology

9 a.m. – 10:15 a.m.
SOC-217 SOCIAL HISTORY OF LATIN AMERICA
D. Gilbert

Room 104, Kirner-Johnson, #14 on map

9 a.m. – 10:15 a.m.
SOC-302 RESEARCH METHODS
S. Ellingson

Room 236, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
SOC-101 INTRODUCTORY SOCIOLOGY
D. Chambliss

Room 202, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
SOC-101 INTRODUCTORY SOCIOLOGY
E. Lee

Room 005, Kirner-Johnson, #14 on map

10:30 – 11:45 a.m.
SOC-212 SOCIOLOGY OF GENDER
J. Irons

Room 125 Kirner-Johnson, #14 on map

1- 2:15 p.m.
SOC-204 SOCIAL CLASS IN AMERICAN SOCIETY
D. Gilbert

Room 201, Kirner-Johnson, #14 on map

2:30- 3:45 p.m.
SOC-288 SOCIOLOGY OF RELIGION
S. Ellingson

Room 109, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Theatre

10:30 – 11:45 a.m.
THETR-100 INTRO TO MAKING THEATRE
C. Latrell, A. Holland

Room 106, List Hall, #11 on map

10:30 – 11:45 a.m.
THETR-214 SOUND DESIGN
D. Stoughton

Room 215, Burke Library, #43 on map

1- 2:15 p.m.
THETR-100 INTRO TO MAKING THEATRE
C. Bellini-Sharp, M. Cryer

Room 106, List Hall, #11 on map

1- 3:45 p.m.
THETR-303 DIRECTING
C. Latrell

Room 104, List Hall, #11 on map

2:30- 3:45 p.m.
THETR-244 TRAGEDY: THEN AND NOW
N. Rabinowitz

Room 312, Root Hall, #62 on map

 

Women's Studies

9 – 10:15 a.m.
WMNST-101 INTRO WOMEN STUDIES
V. Adair

Room 105, Benedict Hall, #55 on map

2:30 – 03:45 p.m.
WMNST-101 INTRO WOMEN STUDIES
J. Barry

Room 104, Benedict Hall, #55 on map

10:30 – 11:45 a.m.
WMNST-101 INTRO WOMEN STUDIES
A. Lacsamana

Room 204, Root Hall, #62 on map

10:30 – 11:45 a.m.
WMNST-212 SOCIOLOGY OF GENDER
J. Irons

Room 125, Kirner-Johnson, #14 on map

9 – 10:15 a.m.
WMNST-222 RACE,GENDER AND CULTURE
T. Franklin

Room 205, Root Hall, #62 on map

1 – 2:15 p.m.
WMNST-233 GEOGRAPHIES OF RACE AND GENDER
H. Merrill

Room G041, Taylor Science Center, #42 on map

9 – 10:15 a.m.
WMNST-257 LANGUAGE ,GENDER AND SEXUALITY
P. LaDousa

Room 102, Kirner-Johnson, #14 on map

9 – 10:15 a.m.
WMNST-301 FEMINIST METHODOLOGICAL PERSPECTIVES
J. Barry

Room 201, Benedict Hall, #55 on map

1- 2:15 p.m.
WMNST-314 SEMINAR: FEMINIST PERSPECTIVES OF CLASS IN THE U.S.
V. Adair

Room 207, Couper Hall, #54 on map

2:30- 3:45 p.m.
WMNST-402 SEMINAR ON GLOBAL FEMINISMS
A. Lacsamana

Room 213, Burke Library, #43 on map

 

Writing

9 – 10:15 a.m.
WRITG-110 WRITING ABOUT ENVIRONMENT
S. Williams

Room 250, Kirner-Johnson, #14 on map

1- 2:15 p.m.
WRITG-111 ADVENTURE WRITING
M. Isserman

Room 250, Kirner-Johnson, #14 on map

 

Cupola