053F21C3-CF65-C82F-D83DC2AE934C22D1
A105BF97-90CE-C41E-0F517A1EAC2ED8CB

Class & Charter Day

Sue Campanie
315-859-4106

Class & Charter Day 2010 Award Winners

Student Prizes

(Mouse-over award for description.)
Abdelwahab M. Abdelghany '10  The Arthur O. Eve Prize
Jeremy E. Adelman '13 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
Brittany L. Albert '10 The Franklin G. Hamlin Prize in French
Cassia K. Alphonso '10 The John V.A. Weaver Prize in Poetry
Jennifer A. Anderson '10 The Hamilton College Campus Service Award
Stephanie M. Anglin '10 The Jonathan Marder Prize
Corinne M. Bancroft '10 The Senior Prize in Comparative Literature
   The James Soper Merrill Prize
Alysha Banerji '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Amanda A. Barnes '12 The Curran Prize Scholarship
Christian A. Baxter '10 The Wallace Bradley Johnson Prize
Timothy S. Belden '10 The Soper Essay Prize
Arianne E. Bergman '13 The George A. Watrous Literary Prize (Poetry)
Andrew P. Beyler '10 The Southworth Prize in Physics
Rachel A. Bigelow '10 The COOP Service Award
Noah S. Bishop '11 The Randall J. Harris Prize Scholarship
Michael J. Bourbeau '11 The J. Barney Moore Prize in Art
Amanda M. Bowman '10 The Warren E. Wright Prize in Public Speaking
Mark P. Breazzano '10 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Matthew S. Breen '11 The James L. Bennett Prize
Kelsey P. Brow '12 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Kaitlin A. Cassel '10 The Hamilton College Book Award in Russian
Clair F. Cassiello '11 The Michael Maslyn '01 Memorial Prize Scholarship Fund
Stephen A. Chaponis '10 The Senior Prize in Neuroscience
Debbie Chen '13 The Kellogg Essay Prize
Fallon E. Chipidza '10 The Jenny Rubin Memorial Prize Scholarship
   The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Elizabeth M. Collins '10 The John Lovell Watters Prize
Gail M. Corneau '10 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Samuel W. Cowan '11 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Jane M. Cowles '10 The Holbrook Prize in Biology
Vanessa E. Cruz-Santana '10 The COOP Service Award
Caroline E. Davis '11 The Fillius/Drown Prize Scholarship
Laura E. DeFrank '10 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Katharine S. Dilyard '10 The Hamilton College Book Award in Russian
Julie A. DiRoma '10 The Senior Prize in Environmental Studies
Ian P. Doran '11 The McKinney Speaking Prize
Alexandra B. Dragan '10 The Todd Prize in Rhetoric and Mass Media
Xiaohan Du '12 The McKinney Speaking Prize
Paul D. Engelhardt '10 The Thomas E. Colby III Prize Scholarship in German
Molly C. Faerber '10 The William Rosenfeld Chapbook Prize in Creative Writing
   The George A. Watrous Literary Prize (Fiction)
Elizabeth A. Farrington '10 The Putnam Prize in American History
   The Hamilton College Book Award in Russian
Hannah M. Fazio '10 The Senior Prize in Theatre
Jane K. Fieldhouse '10 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Rebecca H. Fornaby '10 The Charles J. Hasbrouck Prize in Art History
David R. Foster '10 The Senior Prize in Economics
Maxwell L. Foster '10 The Gelas Memorial Prize
Kathryn W. Fowler '10 The Gelas Memorial Prize
Andrea L. Frederick '11 The Madeleine Wild Bristol Prize Scholarship in Music
Emily T. Gerston '11 The Cobb Essay Prize
Zane A. Glauber '12 The G. Harvey Cameron Memorial Prize
William H. Gowen '11 The Frank C. and Marion D. Colridge Prize Scholarship
Rebecca S. Green '11 The Dr. Philip I. Bowman Prize Scholarship
James J. Greisler '10 The Wallace Bradley Johnson Prize
Alexander N. Gross '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Daniel B. Gross '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Michael L. Guzzetti '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Victoria L. Haller '10 The Senior Prize in Theatre
Valerie S. Hanson '10 The Southworth Prize in Physics
Caitlin E. Hellerer '10 The Senior Prize in Dance
Erin W. Hoener '10 The Hamilton College Campus Service Award
Megha Hoon '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
Lauren L. Howe '13 The Kirkland Endowment Essay Prize in Interdisciplinary Studies
Shelley E. Hoy '10 The Senior Prize in Theatre
Anne W. Hudson '12 The Wyld Prize in German
Yin Tik Hung '10 The Jeffrey P. Mass Prize in Japanese History
Juan S. Hurtado '11 The Karen Williams Theatre Prize
Cassidy N. Jay '11 The L. David Hawley Prize Scholarship in Geology
   The Payne Hills Prize
Kevin P. Kerr '10 The Squires Prize in Philosophy
Elizabeth R. Kessler '10 The COOP Service Award
Katherine A. Lafen '10 The Hamilton College Book Award in Russian
Brandon L. Leibsohn '10 The COOP Service Award
William P. Leubsdorf '10 The Walter Pilkington Memorial Prize
Wenxi Li '10 The Hamilton College Campus Service Award
Xiyue Li '10 The Tompkins Prize in Mathematics
Oscar A. Lied '10 The Manley F. Allbright Fellowship
Jesica Lindor '12 The Woman of Color Scholarship
Kye Lippold '10 The Public Policy Prize
Julia F. Litzky '12 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Lauren E. Magaziner '12 The Rose B. Tager Prize
Elli C. Marcus '11 The Frank Humphrey Ristine Prize Scholarship
Jacqueline P. Marra '10 The COOP Service Award
   The Jonathan Marder Prize e
Killian M. McDonald '10 The Hamilton College Book Award in Russian
Jennifer A. McKay '12 The Kellogg Essay Prize
Joshua A. Meah '10 The Constantine Karamanlis Prize in World Politics
Phillip J. Milner '10 The Kirkland Prize
   The Norton Prize
   The Underwood Prize in Chemistry
Eliana R. Miranda '10 The Emily and Alfred Bohn Prize in Studio Art
   The J. Barney Moore Prize in Art
Thomas E. Morrell '10 The Donald J. Denney Prize in Physical Chemistry
   The Norton Prize
Rem V.A. Myers '11 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts
Thomas J. Nevers '10 The Donald J. Denney Prize in Physical Chemistry
   The Mary McMaster Hallock Prize in Science
   The Norton Prize
Trang T. Nguyen '13 The McKinney Speaking Prize
Stephen D. Okin '10 The Frederick Edmund Alexis Bush Award
Heather M. Otis '10 The Harold C. Bohn Prize in Anthropology
Kate D. Otley '12 The American Chemical Society and Joint Polymer Education Committee Award
Yan K. Pang '10 The Clark Prize
   The McKinney Speaking Prize
Christopher S. Parmenter '10 The Winchell Prize in Greek
Chiquita Paschal '10 The J. Barney Moore Prize in Art
Rory E. Pavach '10 The Sydna Stern Weiss Essay Prize in Women's Studies
Andrew C. Peart '10 The George A. Watrous Literary Prize (Criticism)
   The George A. Watrous Literary Prize (Promising)
Benjamin Pena '12 The Coleman Burke Prize Scholarship
Lauren M. Perillo '10 The Edgar Baldwin Graves Prize in History
Anne M. Phillips '13 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Mary E. Phillips '11 The Class of 2009 Community Service Prize Scholarship
Emily B. Potter '12 The Class of 2003 Memorial Prize Scholarship
Colden A. Prime The Sam Welsch Memorial Prize Scholarship in Computer Science
Samantha B. Rabin '11 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
Rachel M. Rapoza '10 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Ashlyn D. Razzo '11 The Karen Williams Theatre Prize
   The David J. Gray Senior Prize in Sociology
William R. Reid '10 The Nelson Clark Dale, Jr. Prize in Music
Lindsay S. Repp '10 The Kirkland Prize
James D. Reynolds '10 The Babcock Prize in Philosophy and Pedagogy
Kelsey R. Rice '10 The Darling Prize in American History
Andrew P. Rogan '10 The Prizes for Excellence in Chinese Language and Literature
Kevin A. Rowe '10 The Senior Prize in Government
   The Judge John Wells Fellowship
Simone I. Rutkowitz The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
Natalie M. Saldana '12 The Woman of Color Scholarship
Anthony W. Sali '10 The B.F. Skinner Prize
Shayna Schmidt '12 The Edwin Barrett Prize
Sarah E. Schultz '12 The Leonard E. and Sue J. Kingsley Prize Scholarship
Timothy P. Shaw '10 The Senior Prize in Communication
Mary K. Sheridan '11 The Frederick Reese Wagner Prize Scholarship
Wei Shi '11 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Meghan L. Shine '10 The Paul S. Langa Prize Scholarship
Emma A. Simmons '11 The Doris M. and Ralph E. Hansmann Poetry Prize
   The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Nedzada Smajic '10 The Arthur O. Eve Prize
Glenn E. Smith '10 The Tompkins Prize in Mathematics
Jared M. Sorin '10 The Adam Gordon Campus Service Awards
Thea C. Spittle '12 The Jeremy T. Medina Prize
Grace E. Stadnyk '10 The Hamilton College Book Award in Russian
Kenley E. Stark '11 The Robert Leet Patterson Prize Scholarship in Philosophy
William A. Stateman '10 The Senior Prize in Biochemistry/Molecular Biology
Ian J. Stearns '10 The Senior Prize in Economics
Amy L. Tannenbaum '10 The Adam Gordon Campus Service Awards
   The Kirkland Alumnae Prize Scholarship
   The Senior Prize in Comparative Literature
Eliza S. Timpson '10 The COOP Service Award
Moises L. Toledano '10 The Michael T. Genco, Jr. Prize in Photography
   The William Gillespie Prize in Art
Travis W. Tomaselli '11 The Carl B. Menges Prize Scholarship in College Governance
Benjamin S. Tomaszewski '10 The Earl H. Wright Prize for Excellence in Public Discourse and Advocacy
Julianne E. Tylko '10 The Hawley Prizes in Greek and Latin
Xiang Wang '12 The William John Schickler III Prize Scholarship
Julia J. Weis '12 The H. Samuel Slater Prize in Romance Languages
Brendan P. Welsh '10 The Kneeland Prize
Colin S. Wheeler '11 The Carter Family Prize Scholarship
Elyse K. Williamson '10 The Rogers Prize in Geology
Olivia Wolfgang-Smith '11 The Thomas E. Meehan Prize in Creative Writing
Meghan H. Woolley '13 The Adam Gordon Poetry Prize for First-Year Students
Kendra E. Wulczyn '10 The Senior Prize in Neuroscience
Keomanisod Xiong '12 The Woman of Color Scholarship
Yuanxin Zhu '11 The Sidney and Eleanor Wertimer Prize Scholarships in Economics
Ilse T. Zoerb '11 The Calvin Leslie Lewis Prize Scholarship in the Dramatic Arts

Related Links
2010 Fellowship and Scholarship Winners
Cupola