Facebook pixel tracker
079E69B2-9D51-839A-688EA9CF14AC5B90
8AA8F43A-B903-45BA-BDA268A40D7D78FA

Thursday Open Classes


Class Time & Location Faculty
AFRST-102-01 BLACKNESS ACROSS DIASPORA 1-2:15 p.m.
Couper Hall 111
N. Westmaas
AFRST-130W-01 BLACK SPACES 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 142
H. Merrill
AFRST-160-01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S 9-10:15 a.m.
Schambach 201
M. Woods
AFRST-190W-01 STAND:NEW VOICES PROTEST *FYC 2:30-3:45 p.m.
Afro-Latin Cultural Center Library
D. Carter
AFRST-220W-01 IMAGINING AFRICA 9-10:15 a.m.
Burke Library 213
D. Carter
AFRST-260-01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S 9-10:15 a.m.
Schambach 201
M. Woods
AFRST-306-01 SEMINAR BLACK EUROPE 2:30-3:45 p.m.
Taylor Science Center 1004
H. Merrill
AFRST-319W-01 CRITICAL RACE THEORY 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 104
A. Franklin
AFRST-380-01 GLOBAL BLACK REBELLIONS 10:30-11:45 a.m.
Couper Hall 111
N. Westmaas
AMST-117-01 ROOTS TO COUNTRY MUSIC 1-2:15 p.m.
List Hall 106
L. Hamessley
AMST-134-01 ABC's AMERICAN RELGN 9-10:15 a.m.
Root Hall 203
Q. Newell
AMST-321-01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA 1-4 p.m.
Benedict Hall 201
S. Humphries-Brooks
ANTHR-113-01 PRIN SOC & CULTURAL ANTHR 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 102
D. Dennis
ANTHR-113-02 PRIN SOC & CULTURAL ANTHR 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 127
M. Durrani
ANTHR-233-01 ANTHROPOLOGY OF CHINA 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 123
D. Dennis
ANTHR-257-01 LANG,GENDER & SEXUALITY 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 109
M. Durrani
ANTHR-358W-01 HISTORY OF IDEAS 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 2012
N. Goodale
C Ladousa
ANTHR-500-01 SR SEM CULTURAL ANTHR 12-12:50 p.m.
Kirner-Johnson 123
M. Durrani
ARCH-218-01 LANDSCAPE:PEOPLE,PLACE,PAST 2:30-3:45 p.m.
Taylor Science Center 2012
C. Quinn
ART-104-01 DRAWING 10:30-11:45 a.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 101
W. Salzillo
ART-106-01 INTRODUCTION TO CERAMICS 10:30-11:45 a.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 116
J. Shea
ART-116-02 INTRO TO PHOTOGRAPHY 1-4 p.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 133
T. Clock
ART-218-01 SMART FILMS
SMART WORLD
2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 110
E. Stock
ARTH-130-01 INTRO VISUAL STUDIES 2:30-3:45 p.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 143
J. Bloom
ARTH-154-01 ART AND CULTURES OF ASIA 1-2:15 p.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 201
S. Goldberg
ARTH-218-01 THE SOCIAL LIFE OF PRINTS 9-10:15 a.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 202A
J. Bloom
ARTH-231-01 ART AND FEMINISM 10:30-11:45 a.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 201
S. Jarosi
ARTH-254-01 JAPANESE ART 2:30-3:45 p.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 201
S. Goldberg
ARTH-258-01 CHINESE ART 9-10:15 a.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 201
S. Goldberg
ARTH-310-01 AMERICAN ART
1900-1950
10:30-11:45 a.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art
R. Knight
ASNST-218-01 SMART FILMS SMART WORLD 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 110
E. Stock
ASNST-256-01 ISLAM MODERNITY S ASIA 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 109
U. Hamid
BICHM-346L-03 BIOCHEMISTRY LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center 2091
W. Chang
BIO-100L-06 EXPLORATIONS OF BIO LAB 1-3 p.m.
Taylor Science Center 2076
H. Cramer
J. Townsend
BIO-223-01 BIOETHICS 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center G041
N. Nannas
BIO-237-01 ECOLOGY 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center 3024
A. Townsend
BIO-237-02 ECOLOGY 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center 3024
A. Townsend
BIO-334-01 DEVELOPMENTAL GENETICS 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 3024
R. Datta
BIO-334-02 DEVELOPMENTAL GENETICS 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 3024
R. Datta
BIO-346L-03 BIOCHEMISTRY LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center 2091
W. Chang
BIO-355-01 MICROBIAL ECOLOGY 1-4 p.m.
Taylor Science Center 2080
M. McCormick
CHEM-120L-03 PRINCIPLES CHEM LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center 1068
S. Rosenstein
CHEM-255L-03 ORGANIC CHEM II LAB Thu 01:00PM - 05:00PM
Taylor Science Center 1069
C. Borton
CHEM-360W-01 ORG SYNTHESIS HUMAN HEALTH 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center G042
M. Majireck
CHEM-371W-01 RESEARCH METHODS IN CHEM 12-12:50 p.m.
Taylor Science Center 1052
S. Spisak
I. Rosenstein
CHNSE-110-01 FIRST TERM CHINESE 9-9:50 a.m.
Christian A. Johnson Hall 309
T. Huang
J. Jia
CHNSE-130-01 THIRD TERM CHINESE 9-9:50 a.m.
Christian A. Johnson Hall 308
X. Chen
J. Jia
CHNSE-130-02 THIRD TERM CHINESE 11-11:50 a.m.
Christian A. Johnson Hall 308
X. Chen
J. Jia
CHNSE-160-01 MODERN CHINA THROUGH FILM 2:30-3:45 p.m.
Christian A. Johnson Hall 308
Z. Wang
CHNSE-425W-01 CURRENT ISSUES CHINA 2:30-3:45 p.m.
Christian A. Johnson Hall 101
X. Chen
CLASC-120-01 ROMAN CIVILIZATION 1-2:15 p.m.
Benedict Hall 105
A. Koenig
CNMS-130-01 INTRO VISUAL STUDIES 2:30-3:45 p.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 143
J. Bloom
CNMS-228W-01 PHILOSOPHY AND FILM 7-10 p.m. film screening
Kirner-Johnson 127
K. Doran
COMM-101-01 INTRODUCTION TO COMM 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 101
B. Mazumdar
COMM-317W-01 SOCIAL MEDIA RESEARCH 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 142
B. Mazumdar
COMM-451W-01 SEM COMM
TECH & SOCIETY
2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 123
B. Mazumdar
CPSCI-210-01 APPLIED THEORY 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 105
D. Perkins
CRWR-215-02 INTRO CREATIVE WRITG Tue/Thu 10:30AM - 12:00PM
Root Hall 312
H. Ngo
CRWR-215-03 INTRO CREATIVE WRITG Tue/Thu 02:30PM - 04:00PM
Burke Library 213
A. Giannelli
CRWR-309-01 CREATIVE NON-FICT WORKSHOP 1-4 p.m.
Root Hall 312
H. Ngo
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 114-01 ELEMENTARY BALLET 10:30-11:45 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center Studio
S. Stanton-Cotter
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 205-01 KINESIOLOGY 2:30-3:45 p.m.
List Hall 106
B. Walczyk
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 208-01 MARTIAL ARTS & DANCE 1-2:15 p.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center Studio
B. Walczyk
ECON-230-01 ACCOUNTING 2:30-3:45 p.m.
Taylor Science Center 3024
S. Owen
ECON-285-01 MACROECONOMIC THEORY 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 201
P. Chaudhuri
ECON-285-02 MACROECONOMIC THEORY 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 201
P. Chaudhuri
ECON-331-01 INTERNATIONAL TRADE 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 201
J. Pliskin
ECON-340-01 ECONOMIC DEVELOPMENT 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 124
C. Jogani
ECON-342-01 URBAN ECONOMICS 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 127
M. Alloush
ECON-400-01 ECONOMETRICS 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 202
J. Pliskin
ECON-400-02 ECONOMETRICS 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 202
J. Pliskin
ECON-425-01 FINANCIAL ECONOMICS 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 203
J. Pereira
ECON-425-02 FINANCIAL ECONOMICS 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 203
J. Pereira
ECON-431-01 BIG DATA & MACHINE LEARN 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 103
C. Jogani
ECON-513-01 URBAN POVERTY & INEQUALITY 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 103
M. Alloush
ENVST-212-01 CLIMATE CHANGE 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center G027
A. Strong
ENVST-218-01 LANDSCAPE:PEOPLE,PLACE,PAST 2:30-3:45 p.m.
Taylor Science Center 2012
C. Quinn
ENVST-235-01 GLOBALIZATN & AGRICULTURE 1-2:15 p.m.
Taylor Science Center 2048
P. Chandrasekaran
ENVST-318-01 ENVIRONMENTAL CONFLICT 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center 2048
A. Lowry
ENVST-334-01 ENVIRONMENTAL JUSTICE 9-10:15 a.m.
Benedict Hall 207
P. Chandrasekaran
ESOL-101W-01 AMERICAN ACADEMIC ESSAY 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 250
B. Britt-Hysell
FRNCH-200W-01 WRITTEN & ORAL ARGUMENTATN 10:30-11:45 a.m.
Root Hall 204
M. Guyot-Bender
FRNCH-200W-02 WRITTEN & ORAL ARGUMENTATN 1-2:15 p.m.
Root Hall 204
M. Guyot-Bender
FRNCH-374-01 AFRICAN CINEMAS 2:30-3:45 p.m.
Christian A. Johnson Hall 225
J. Mwantuali
FRNCH-438-01 THE MEDITERRANEAN WORLD 10:30-11:45 a.m.
Christian A. Johnson Hall 222
R. Krueger
GEOSC-212-01 CLIMATE CHANGE 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center G027
A. Strong
GEOSC-510-01 SENIOR PROJECT Thu 10:30AM - 12:15PM
Taylor Science Center 1033
D. Bailey
GEOSC-510-02 SENIOR PROJECT Thu 10:30AM - 12:15PM
Taylor Science Center 1033
C. Domack
GEOSC-510-03 SENIOR PROJECT Thu 10:30AM - 12:15PM
Taylor Science Center 1033
T. Rayne
GEOSC-510-04 SENIOR PROJECT Thu 10:30AM - 12:15PM
Taylor Science Center 1033
B. Tewksbury
GEOSC-510-05 SENIOR PROJECT Thu 10:30AM - 12:15PM
Taylor Science Center 1033
C. Beck
GERMN-110-01 FIRST TERM GERMAN 12-12:50 p.m.
Christian A. Johnson Hall 101
W. Burwick
GERMN-200W-01 TOPIC ADV READING & WRITG 10:30-11:45 a.m.
Christian A. Johnson Hall 224
F. Schweiger
GOVT-112W-03 COMPARATIVE POLITICS 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 109
O. Olarinmoye
GOVT-112W-04 COMPARATIVE POLITICS 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 236
O. Olarinmoye
GOVT-114-01 INTERNATIONAL RELATNS 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 102
D. Rivera
GOVT-114-02 INTERNATIONAL RELATNS 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 102
D. Rivera
GOVT-212-01 CLIMATE CHANGE 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center G027
A. Strong
GOVT-225-01 COURTS&JUDICIAL PROCESS 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 101
G. Johnson
GOVT-244W-01 NATIONALISM POL IDENTITY 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 104
S. Orvis
GOVT-355W-01 EUROPE WORLD AFFAIRS 10:30-11:45 a.m.
List Hall 218
A. Cafruny
GOVT-363W-01 POVERTY AND DEVELOPMENT 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 110
S. Orvis
GREEK-360-01 GREEK DRAMA 1-2:15 p.m.
Couper Hall 203
A. Feltovich
HEBRW-107-01 FIRST TERM MODERN HEBREW 9-10:15 a.m.
Burke Library 209
A. Guez
HIST-109W-01 EARLY MOD WESTERN EUROPE 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 250
D. Ambrose
HIST-110-01 INTRO U.S. HIST 1492-1861 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 236
D. Ambrose
HIST-120-01 ROMAN CIVILIZATION 1-2:15 p.m.
Benedict Hall 105
A. Koenig
HIST-126W-01 CONQUEST OF THE AMERICAS *FYC 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 250
M. Cooley
HIST-144W-01 INDIAN BUDDHISM 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 201
A. Amar
HIST-221-01 EARLY RUSSIAN HIST 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 142
S. Keller
HIST-225-01 SCIENCE AND REVOLUTION 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 110
M. Cooley
HIST-238-01 WAR & SOCIETY AMER HIST 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 101
F. MacDonnell
HIST-254-01 RECENT AMERICAN HIST 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 224
M. Isserman
HIST-256-01 ISLAM MODERNITY S ASIA 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 109
U. Hamid
HIST-285-01 MODERN CHINA 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 109
T. Wilson
HIST-338W-01 TOPIC: MORMONISM 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 207
Q. Newell
HIST-339W-01 COLUMBUS'S LIBRARY 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 142
J. Eldevik
HSPST-110-01 FIRST TERM SPANISH Mon/Tue/Wed/Thu 09:00AM - 09:50AM
Burke Library 211
M. Portal
HSPST-126W-01 CONQUEST OF THE AMERICAS *FYC 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 250
M. Cooley
HSPST-130-01 THIRD TERM SPANISH Mon/Tue/Wed/Thu 11:00AM - 11:50AM
Root Hall 310
M. Carosi
HSPST-130-02 THIRD TERM SPANISH Mon/Tue/Wed/12-12:50 p.m.
Kirner-Johnson 109
M. Carosi
HSPST-200W-02 EXPLORING HISPANIC TEXTS 9-10:15 a.m.
Christian A. Johnson Hall 305
X. Tubau Moreu
HSPST-200W-03 EXPLORING HISPANIC TEXTS 10:30-11:45 a.m.
Christian A. Johnson Hall 305
X. Tubau Moreu
HSPST-201W-01 HERITAGE/BILINGUAL SPEAKERS 2:30-3:45 p.m.
Root Hall 204
M. Ambio
HSPST-211-01 INTRO STUDY L AMER LIT 1-2:15 p.m.
Christian A. Johnson Hall 222
J. Burke
HSPST-330-01 EARLY MODERN SPAN DRAMA 1-2:15 p.m.
Christian A. Johnson Hall 308
X. Tubau Moreu
HSPST-367-01 NUEVA YORK:CONTEMP LIT/ART 9-10:15 a.m.
Christian A. Johnson Hall 224
M. Ambio
HSPST-451-01 WRITERS OF THE BOOM 2:30-3:45 p.m.
Christian A. Johnson Hall 222
J. Burke
JAPN-110-01 FIRST TERM JAPANESE 12-12:50 p.m.
Kirner-Johnson 124
M. Kamiya
JAPN-110-02 FIRST TERM JAPANESE 11-11:50 a.m.
Kirner-Johnson 124
M. Kamiya
JAPN-130-01 THIRD TERM JAPANESE 9-9:50 a.m
Kirner-Johnson 123
S. Nozaki
JAPN-219-01 LANGUAGE ACQUISITION 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 104
M. Kamiya
JAPN-319-01 LANGUAGE ACQUISITION 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 104
M. Kamiya
JAPN-401-01 READINGS IN JAPANESE 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 123
K. Omori
LATIN-360-01 LIT OF LOVE & DESIRE 2:30-3:45 p.m.
Couper Hall 203
A. Feltovich
LING-219-01 LANGUAGE ACQUISITION 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 104
M. Kamiya
LING-257-01 LANG
GENDER & SEXUALITY
2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 109
M. Durrani
LING-319-01 LANGUAGE ACQUISITION 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 104
M. Kamiya
LIT-136W-01 PERFORMING REVENGE *FYC 10:30-11:45 a.m.
Root Hall 201
S. Bahr
LIT-148W-01 ECHOES IN LITERATURE *FYC 9-10:15 a.m.
Burke Library 215
P. Sundar
LIT-204W-01 POETRY & POETICS 10:30-11:45 a.m.
Root Hall 205
S. Yao
LIT-204W-03 POETRY & POETICS 10:30-11:45 a.m.
Root Hall 203
A. Giannelli
LIT-206-01 THE STUDY OF THE NOVEL 9-10:15 a.m.
Root Hall 204
S. Taylor
LIT-225W-01 MADNESS
MURDER
MAYHEM
10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 2048
J. Bartle
LIT-227-01 SHAKESPEARE 2:30-3:45 p.m.
Root Hall 201
S. Bahr
LIT-230W-01 BOLLYWOOD FILM 10:30-11:45 a.m.
Burke Library 211
P. Sundar
LIT-296-01 GENDERED SPEECH IN TRAGEDY 1-2:15 p.m.
Taylor Science Center 1004
N. Rabinowitz
LIT-315W-01 LITERARY THEORY AND STUDY 1-2:15 p.m.
Root Hall 201
S. Yao
LIT-320-01 INDIANS
ALIENS
OTHERS
2:30-3:45 p.m.
Burke Library 211
P. Sundar
LIT-391-01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY 10:30-11:45 a.m.
Root Hall 202
N. Rabinowitz
LIT-413-01 REPRESENTATN ENLIGHTENMENT 1-2:15 p.m.
Root Hall 205
S. Taylor
MATH-113-01 CALCULUS I 9-9:50 a.m.
Benedict Hall 104
B. Stone
MATH-152-03 STAT ANALYSIS OF DATA 9-10:15 a.m.
Christian A. Johnson Hall 222
T. Sadigov
MATH-504-01 SR SEM TOPOLOGY 10:30-11:45 a.m.
Christian A. Johnson Hall 225
J. Ceniceros
MUSIC-117-01 ROOTS TO COUNTRY MUSIC 1-2:15 p.m.
List Hall 106
L. Hamessley
MUSIC-141-06 ORCHESTRA Tue/Thu 07:00PM - 09:00PM
Wellin Hall
Schambach Center
U. Valli
MUSIC-141-08 JAZZ ENSEMBLE Tue/Thu 04:00PM - 05:50PM
Wellin Hall
Schambach Center
M. Woods
MUSIC-160-01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S 9-10:15 a.m.
Schambach 201
M. Woods
MUSIC-220-01 FROM CHANT TO BACH 10:30-11:45 a.m.
Schambach 108
L. Hamessley
MUSIC-254-01 STUDIES IN WORLD MUSIC 2:30-3:45 p.m.
List Hall 212
L. Hamessley
MUSIC-260-01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S 9-10:15 a.m.
Schambach 201
M. Woods
NEURO-204-01 HUMAN NEUROSCIENCE 1-2:15 p.m.
Taylor Science Center 3024
A. List
PHIL-124W-01 PHILOSOPHY OF EDUCATION *FYC 9-10:15 a.m.
Root Hall 310
R. Marcus
PHIL-200-01 CRITICAL REASONING 1-2:15 p.m.
Root Hall 310
K. Doran
PHIL-204-01 PHIL AS/AND/OF LIT 9-10:15 a.m.
Benedict Hall 105
M. Janack
PHIL-228W-01 PHILOSOPHY AND FILM 7-10 p.m. film screening
Kirner-Johnson 127
K. Doran
PHIL-319W-01 CRITICAL RACE THEORY 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 104
A. Franklin
PHIL-550-01 SENIOR SEMINAR 1-4 p.m.
202 College Hill Road (Philosophy)
R. Marcus
PHYED-103-W01 BADMINTON-WINTER I 9:30 -10:15 a.m.
Alumni Gym 200
K. Holtz
PHYED-103-W02 BADMINTON-WINTER I 11-11:45 a.m.
Alumni Gym 200
S. Barnard
PHYED-103-W03 BADMINTON-WINTER I 1-1:45 p.m.
Alumni Gym 200
M. Brisotti
PHYED-104-F02 BEGINNING SWIMMING-FALL 2:30-3:15 p.m.
Bristol Pool
B. Barr
PHYED-104-F03 BEGINNING SWIMMING-FALL 11-11:45 a.m.
Bristol Pool
B. Barr
PHYED-104-W02 BEGINNING SWIMMING-WINTER I 1-1:45 p.m.
Bristol Pool
B. Barr
PHYED-104-W03 BEGINNING SWIMMING-WINTER I 2:30-3:15 p.m.
Bristol Pool
B. Barr
PHYED-106-F03 FITNESS-FALL 11-11:45 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center
A. Stockwell
PHYED-106-W02 FITNESS-WINTER I 1-1:45 p.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center
K. Baker
PHYED-106-W05 FITNESS-WINTER I 10:30-11:15 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center
A. Stockwell
PHYED-107-W01 FREE WEIGHTS - WINTER I 9:30-10:15 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 216
E. Seidel
PHYED-107-W02 FREE WEIGHTS - WINTER I 1-1:45 p.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 216
S. Hartquist
PHYED-107-W03 FREE WEIGHTS-WINTER I 11-11:45 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 216
K. Baker
PHYED-108-F01 GOLF-FALL 9-9:45 a..m.
Simon Golf Center
R. Haberbusch
PHYED-113-F01 TONING-FALL 11-11:45 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
E. Hull
PHYED-113-F02 TONING-FALL 9:30-10:15 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
E. Hull
PHYED-113-W01 TONING - WINTER I 1-1:45 p.m.
Margaret Bundy Scott Field House
M. Mariano
PHYED-115-F02 RACQUETBALL - FALL 1-1:45 p.m.
FLDH-RQTB
J. Lamborn
PHYED-115-F03 RACQUETBALL - FALL 9:30-10:15AM
FLDH-RQTB
A. Stockwell
PHYED-115-W02 RACQUETBALL-WINTER I 9:30-10:15 a.m.
FLDH-RQTB
J. Lamborn
PHYED-115-W03 RACQUETBALL-WINTER I 11-11:45 a.m.
FLDH-RQTB
H. Fleckenstein
PHYED-116-F02 BEG ROCK CLIMBING-FALL 2:30PM-4:00 p.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center WALL
S. Jillings
PHYED-116-W02 BEG ROCK CLIMBING-WINTER I 2:30-4 p.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center WALL
S. Jillings
PHYED-119-W02 SKATING-WINTER I 11-11:45 a.m.
SAGE-RINK
R. Haberbusch
PHYED-120-W02 SQUASH-WINTER I 11-11:45 a.m.
LISQ-CRTS
P. Nizzi
PHYED-122-F01 VOLLEYBALL-FALL 1-1:45 p.m.
Margaret Bundy Scott Field House
K. Baker
PHYED-127-W01 YOGA-WINTER I 9:30 -10:15 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 201
P. Kloidt
PHYED-127-W02 YOGA-WINTER I 11-11:45 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center 201
P. Kloidt
PHYED-131-W01 LAP SWIM - WINTER I 8-8:45 a.m. BRSPL-100 D. Thompson
PHYED-135-F02 BASKETBALL - FALL 9:30 -10:15 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
S. Hartquist
PHYED-140-F01 BOCCE BALL-FALL 11-11:45 a.m.
Steuben Field
P. Nizzi
PHYED-140-F02 BOCCE BALL - FALL 9:30 -10:15 a.m.
Steuben Field
P. Nizzi
PHYED-144-F03 SPIKEBALL-FALL 1-1:45 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
C. Stone
PHYED-145-W01 PICKLEBALL-WINTER I 9:30-10:15 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
J. King
PHYED-151-W01 THERAPY ON ROCKS-WINTER I 9-10:30 a.m.
Charlean and Wayland Blood Fitness and Dance Center WALL
D. Walden
PHYED-206-F01 DYNAMIC FITNESS-FALL 8-8:50 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
A. Stockwell
PHYED-206-F02 DYNAMIC FITNESS-FALL 8-8:50 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
R. Haberbusch
PHYED-206-W03 DYNAMIC FITNESS-WINTER I 8-8:50 a.m.
Margaret Bundy Scott Field House
S. Barnard
PHYS-100L-01 SURVEY PHYSICS LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center G032
D. Jacobs
PHYS-160-01 ASTRONOMY 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center G041
M. Smith
PHYS-190L-03 MECHANICAL UNIV LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center G034
S. Major
PHYS-290L-01 QUANTUM PHYSICS LAB 1-4 p.m.
Taylor Science Center G036
B. Moser
PHYS-370-01 THERMODYNAMICS & STAT PHYS 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center G047
S. Major
PHYS-480-01 ELECTROMAGNETIC THEORY 2:30-3:45 p.m.
Taylor Science Center G029
K. Brown
PSYCH-204-01 HUMAN NEUROSCIENCE 1-2:15 p.m.
Taylor Science Center 3024
A. List
PSYCH-311W-01 SOC PSYCH OF SELF LAB 9-10:15 a.m.
Taylor Science Center 3039
J. Borton
RELST-111W-01 ANCIENT JEWISH WISDOM 1-4 p.m.
Molly Root House 112
H. Ravven
RELST-134-01 ABC's AMERICAN RELGN 9-10:15 a.m.
Root Hall 203
Q. Newell
RELST-144W-01 INDIAN BUDDHISM 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 201
A. Amar
RELST-150-01 POP CULTURE/POP RELGN 9-10:15 a.m.
Root Hall 205
S. Rodriguez-Plate
RELST-256-01 ISLAM MODERNITY S ASIA 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 109
U. Hamid
RELST-321-01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA 1-4 p.m.
Benedict Hall 201
S. Humphries-Brooks
RELST-338W-01 TOPIC: MORMONISM 10:30-11:45 a.m.
Benedict Hall 207
Q. Newell
RSNST-221-01 EARLY RUSSIAN HIST 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 142
S. Keller
RSNST-225W-01 MADNESS
MURDER
MAYHEM
10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 2048
J. Bartle
SOC-101-01 INTRODUCTORY SOCIOLOGY 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 127
M. Grace
SOC-229-01 SOCIOLOGY OF THE FAMILY 9-10:15 a.m.
Kirner-Johnson 101
M. Stewart
SOC-257-01 LANG
GENDER
SEXUALITY
2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 109
M. Durrani
SOC-301W-01 SOCIOLOGICAL THEORY 10:30-11:45 a.m.
Kirner-Johnson 224
D. Chambliss
SOC-302-01 RESEARCH METHODS 1-2:15 p.m.
Kirner-Johnson 224
M. Grace
THETR-105-01 INTRO THETR PRODUCTION 10:30-11:45 a.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 212
J. Larson
THETR-201-01 ACTING STYLE:THEATRICALSM 2:30-3:45 p.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 218
J. Willcoxon
THETR-303-01 DIRECTING 1-4 p.m.
Kevin and Karen Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 217
C. Latrell
WMGST-101W-01 INTRO WOMEN STUDIES *FYC 9-10:15 a.m.
Benedict Hall 201
J. Barry
WMGST-101W-03 INTRO WOMEN STUDIES 2:30-3:45 p.m.
Couper Hall 111
V. Adair
WMGST-231-01 ART AND FEMINISM 10:30-11:45 a.m.
Ruth and Elmer Wellin Museum of Art 201
S. Jarosi
WMGST-257-01 LANG,GENDER,SEXUALITY 2:30-3:45 p.m.
Kirner-Johnson 109
M. Durrani
WMGST-301W-01 FEM. METHODOLOGICAL PERSP 2:30-3:45 p.m.
Couper Hall 207
J. Barry
WMGST-314-01 SEM FEM PERSPECT CLASS U.S. 10:30-11:45 a.m.
Couper Hall 207
V. Adair
WMGST-391-01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY 10:30-11:45 a.m.
Taylor Science Center 1004
N. Rabinowitz

Contact Information


Office of Alumni and Parent Relations

Back to Top