Facebook pixel tracker
0EB69E14-BCE2-4946-9E0E28A1B7C1E53C
3FD0620D-B438-4F64-AE0D2CCAA6CA52C8

Red Book


A Guide to Academic Affairs

Historically, the Red Book* has served as a useful reference for the operation of Academic Affairs by providing a listing of important dates and deadlines in the academic calendar; faculty and staff across academic departments and programs; committee memberships; senior leadership roles and major offices; and campus resources. In addition, the Red Book provides a list of policies that are particularly relevant to faculty activities.

This online version preserves the spirit of the original Red Book but also takes advantage of the many resources available on Hamilton’s website.

*The name acknowledges the red cover that was used traditionally in its printed version.

Important Dates

Who’s Who and Affiliates

Faculty and Support Staff
Africana Studies
Vincent Odamtten
Anthropology
Chaise LaDousa
Art
Bill Salzillo
Art History
Susan Jarosi
Biology
Wei-Jen Chang (on leave S'22)
Mike McCormick - Acting Chair S'22
Chemistry
Karen Brewer
Classics
Anne Feltovich
Computer Science
Alistair Campbell
Dance and Movement Studies
Elaine Heekin
East Asian Languages and Literatures
Masaaki Kamiya
Economics
Ann Owen
French and Francophone Studies
Cheryl Morgan
Geosciences
Cat Beck
German, Russian, Italian and Arabic Languages and Literatures
John Eldevik
Government
Peter Cannavo
Hispanic Studies
Jessica Burke
History
Lisa Trivedi
Literature and Creative Writing
Naomi Guttman
Mathematics and Statistics
Sally Cockburn
Music
Heather Buchman
Philosophy
Russell Marcus
Physical Education
Jon Hind
Physics
Kate Brown
Psychology
Tara McKee
Religious Studies
Quincy Newell
Sociology
Jaime Kucinskas
Theatre
Mark Cryer
Women’s and Gender Studies
Anne Lacsamana (on leave, FS)
Vivyan Adair - Acting Chair, FS
American Studies
Seth Schermerhorn
Asian Studies
Thomas Wilson
Biochemistry and Molecular Biology
Max Majireck (on leave S'22)
Natalie Nannas - Acting Director S'22
Chemical Physics
Viva Horowitz
Cinema and Media Studies
Scott MacDonald
Digital Arts
Nathan Goodale
Education Studies
Chaise LaDousa
Environmental Studies
Andrea Townsend
Geoarchaeology
Cat Beck - Co-Director
Nathan Goodale - Co-Director
German Studies
John Eldevik
Jurisprudence, Law, and Justice Studies
Keelah Williams
Latin American Studies
Heather Sullivan
Linguistics
Masaaki Kamiya
Medieval and Renaissance Studies
Margie Thickstun
Middle East and Islamic World Studies
Abhishek Amar
Neuroscience
Siobhan Robinson
Public Policy
Frank Anechiarico
Russian Studies
John Bartle
Yin Zhang
Associated Colleges in China
Edna Rodriguez-Plate
Academic Year in Spain
Martine Guyot-Bender
Hamilton in France
Rob Knight
New York City Program
fall 2021
Katheryn Doran
New York City Program
spring 2022
Alan Cafruny
Washington D.C. Program
fall 2021
Alexsia Chan
Washington D.C. Program
spring 2022
Kimberly Carroll
Africana Studies, Dance and Movement Studies, Music
List Arts Center 217, 315-859-4261 kmcarrol@hamilton.edu
Austin Curtis
Critical Languages, East Asian Languages, French and Francophone Studies, GRIA, Hispanic Studies
Christian A. Johnson 202, 315-859-4771 ajcurtis@hamilton.edu
Christine Depasquale
Biology, Chemistry, Computer Science, Geosciences, Physics, Psychology
Taylor Science Center 2005, 315-859-4701 cdepasqu@hamilton.edu
Wanda Fuess
Mathematics and Statistics
Christian A. Johnson 105, 315-859-4782
wfuess@hamilton.edu
Kimberly Hutchins
Sr. Assistant, Athletics
Physical Education
Alumni Gym, 315-859-4752 khutchin@hamilton.edu
Joan Kane
Economics, Government, Washington, D.C., Program
Kirner-Johnson 122, ext. 4450 jkane@hamilton.edu
Jennifer Luley
Literature and Creative Writing
Root Hall 116, 315-859-4459 jluley@hamilton.edu
Maria Maier
Theatre
Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 221, 315-859-4057 mmaier@hamilton.edu
Lana Makarchuk
Biology, Chemistry, Computer Science, Geosciences, Physics, Psychology
Taylor Science Center 2005, 315-859-4959 lmakarch@hamilton.edu
Jackie Medina
Visual Resource Coordinator
Art History
Molly Root House, 315-859-4258 jamedina@hamilton.edu
Karin Murray
Art
Kennedy Center for Theatre and the Studio Arts 103, 315-859-4269 kpmurray@hamilton.edu
Vanessa Nelson
Physical Education
Alumni Gym, 315-859-4751 vnelson@hamilton.edu
Robin Vanderwall
Anthropology, History, Sociology
Kirner-Johnson 240, 315-859- 4404 rvanderw@hamilton.edu
OPEN
Classics, Philosophy, Religious Studies, Women’s and Gender Studies
Couper Hall 104, 315-859-4702
Frank M. Anechiarico
Maynard-Knox Professorship of Law
David Bailey
Winslow Chair of Greek, Latin, or Modern Science
Erol Balkan
Leonard C. Ferguson Professorship
Debra Boutin
Samuel F. Pratt Professorship of Mathematics and Statistics
Karen S. Brewer
Silas D. Childs Professorship in Agricultural Chemistry
Heather Buchman
The Carolyn C. and David M. ’38 Ellis Distinguished Teaching Professorship
Alan W. Cafruny
Henry Platt Bristol Chair - International Relations
Sally Cockburn
William R. Kenan Jr. Professorship
Margaret Gentry
William R. Kenan Jr. Professorship
Christophre Georges
Elias W. Leavenworth Professorship
Colette Gilligan
Jerome Gottlieb ’64 Fellow for Exemplary Coaching
Kevin Grant
Edgar B. Graves Professorship in History
Naomi E. Guttman
Jane D. and Ellis E. Bradford ’45 Distinguished Writing Chair
Tina Hall
Christian A. Johnson Professorship of Teaching Excellence
Lydia Hamessley
Eugene M. Tobin Distinguished Professorship
Maurice H. Isserman
Publius Virgilius Rogers Professorship in American History
Marianne Janack
John Stewart Kennedy Chair of Philosophy
Gordon L. Jones
Stone Professorship of Natural History
Robert Kantrowitz
Marjorie and Robert W. McEwen Chair
Philip A. Klinkner
James S. Sherman Memorial Professorship of Political Science
Chaise LaDousa
Christian A. Johnson Professorship of Teaching Excellence
Doran Larson
Edward North Chair of Greek and Greek Literature
Seth Major
Litchfield Professorship of Astronomy
Robert Martin
Sidney Wertimer Professorship for Excellence in Advising and Mentoring
David A. Murray
The Mary Janye Comey and Mac Bristol Football Coach
Rebecca S. Murtaugh
John and Anne Fischer Professorship in the Fine Arts
Quincy Newell
Walcott-Bartlett Chair of Ethics and Christian Evidences
Onno Oerlemans
Elizabeth J. McCormack Professorship
Ann L. Owen
Henry Platt Bristol Chair - Public Policy
Todd W. Rayne
J.W. Johnson Family Professorship in Environmental Science
Patrick D. Reynolds
Stephen Harper Kirner Chair in Biology
Joana Sabadell-Nieto
Burgess Chair of Romance Languages and Literature
William Salzillo
Kevin W. Kennedy Professorship in Art
Barbara J. Tewksbury
Upson Chair for Public Discourse
Margaret O. Thickstun
Jane Watson Irwin Professorship in the Humanities
Thomas Wilson
Bates and Benjamin Professorship of Classical and Religious Studies
Michael Woods
Margaret Bundy Scott Professorship
Stephen Wu
Irma M. and Robert D. Morris Professorship
Steven G. Yao
Edmund A. LeFevre Professorship in English
Penny Yee
James L. Ferguson Professorship
Natasha Colon Hernandez
Hispanic Studies Teaching Fellow
Marie Gamarra
French Teaching Fellow
Yu Ping Huang
Chinese Teaching Fellow
Woei Wei Koay
Chinese Teaching Fellow
Emi Tasho
Japanese Teaching Fellow
Suzanne Beevers
Violoncello
Rick Balestra
Jazz Guitar
Stephen Best
Organ; Keyboard Harmony
Cornelia Brewster
Flute
Michael Cirmo
Percussion
Adam Dudding
Folk Guitar
John Garland
Horn
Jim Johns
Jazz Percussion
Jessica King
Bassoon
Allan Kolsky
Clarinet
Ursula Kwasnicka
Harp
Katie Martins
Oboe
Rick Montalbano
Jazz Piano
Kay Paulsen
Voice
Colleen Pellman
Piano - Spring 2021
Spencer Phillips
Bass
John Raschella
Trumpet
Peter Rovit
Violin
Monk Rowe
Saxophone; Director of Jazz Archive
Sar-Shalom Strong
Piano
Tina Toglia
Piano
Ubaldo Valli
Violin
Jon Fredric West
Voice
Sharon West
Voice
Standing Committees
Faculty Chair
Margie Thickstun (2021)
Faculty Secretary
Quincy Newell (2022)
Parliamentarian
Alistair Campbell (2024)
John Bartle
2022
Erica DeBruin
2022
Todd Franklin
2022
Courtney Gibbons
2022
Jaime Kucinskas
2022
Alex List
2022
Russell Marcus
2022
Tara McKee
2022
Ann Owen
2022
Margie Thickstun
2022
Benj Widiss
2022
Suzanne Keen
ex officio
Adam Van Wynsberghe
ex officio
Courtney Gibbons
2022 (Chair)
Marianne Janack
2022
Craig Latrell
2023
Alan Cafruny
2023
Pavitra Sundar
2024
Dave Bailey
2024
Mark Cryer
2022
Tina Hall
2022 (Chair)
Jesse Weiner
2022
Martine Guyot-Bender
2022 (HiF)
Ian Rosenstein
2022
Heather Buchman
2023
Paul Hagstrom
2023
Chaise LaDousa
2024
Jane Springer
2024
Suzanne Keen
ex officio (Chair)
Margie Thickstun
ex officio
Quincy Newell
ex officio
Abhishek Amar
2022
Dave Bailey
2023
Kira Jumet
2024
Monica Inzer
ex officio
Suzanne Keen
ex officio
Penny Yee
ex officio
Sharon Rivera
2022 (S)
Kyoko Omori
2023 (Chair)
Vik Bejjanki
2024 (S)
Alex Plakias
2025
Suzanne Keen
ex officio
Karen Leach
ex officio
Mariam Durrani
2022
Celeste Moore
2023
Debra Boutin
2024 (Chair)
Terry Martinez
ex officio
Adam Van Wynsberghe
ex officio (Chair)
Brian Collett
2022
Anne Valente
2022 (FS)
Rachel White
2023 (F)
Zhuoyi Wang
2024
Katherine Terrell
2024
Joe Shelley
ex officio
Suzanne Keen
ex officio
Karen Leach
ex officio
Kristin Friedel
ex officio
Matt Grace
2022
Abhishek Amar
2023
Stephanie Bahr
2024
Two Students
Todd Rayne
ex officio
Adam Van Wynsberghe
ex officio
Jon Hind
ex officio
Ellen Hull
ex officio
Bruce Walczyk
2022 (Chair)
Alex Manning
2024
Students
(2 students appointed by Student Athlete Advisory Committee, and 1 student appointed by Student Assembly)
Elective Committees & Boards
David Wippman
Chair
Ian Rosenstein
2022
Jaime King
2022
Onno Oerlemans
2023
Additional Representatives
Dean of Faculty, Dean of Students, VP Administration and Finance, Representatives from the office of Advancement, and 2 students
Viva Horowitz
2022
Emily Conover
2023
Claire Mouflard
2024
Additional Representatives
7 students and non-voting student chair
John Geissinger
2022
Pritha Chaudhuri
2022
Colin Quinn
2023 (FS)
Adam Stockwell
2024
Additional Representatives
9 students, 2 staff, and non-voting student chair
Russell Marcus
2022 (Chair)
Jeanne Willcoxon
2023
Marissa Ambio
2024
Additional Representatives
2 students
Other Appointed Committees & Boards
Rob Kantrowitz
2024 (F)
Lauren Cupp
2025
Terry Martinez
ex officio
Darren Strash
2022 (Chair)
Zhuoyi Wang
2023
Colette Gilligan
2024
Terry Martinez
ex officio
Ginny Dosch
ex officio
John Bartle
2022
Doug Ambrose
2022
Cindy Domack
2023
John Geissinger
2024
Jesse Weiner
2024
Peter Cannavo
2025
Cecilia Hwangpo
2025
Leslie Bell
ex officio (Chair)
Brian Collett
2022
Matthew Grace
2022
Chinthaka Kuruwita
2023
Wei-Jen Chang
2023 (S)
Viva Horowitz
2024
Heather Wixson
ex officio
Doran Larson
2023
Keelah Williams
2024 (Chair)
Steve Ellingson
2022
Sally Cockburn
2022 (S)
Cheryl Morgan
2022
Phil Klinkner
2022 (S)
John Geissinger
2023
Dave Murray
2023
Scott Barnard
2023
Jeff Ritchie
ex officio (Chair)
Keelah Williams
2022
Colin Quinn
2022 (FS)
Steve Ellingson
2023
Henry Bamberger
2023
Masaaki Kamiya
2024
Nigel Westmaas
2024
Nathan Goodale
ex officio
Siobhan Robinson
2022 (Chair)
Rhea Datta
2022 (FS)
Heather Sullivan
2022
Sally Corney
2022 (Acting Chair)
Ruth Cosgrove
2022
Heather Culbertson
2023
Nathan Goodale
ex officio
Seth Major
2022 (FS)
Doug Ambrose
2022
Marianne Janack
2023
Mike McCormick
2024
Chris Georges
2024
Siobhan Robinson
2022 (Chair)
Jonathan Cordeiro
2022
Coralie Poizat
2022
Ruth Cosgrove
2022
Michael Welsh
2024
Herm Lehman
2024
Margie Thickstun
ex officio
Julie Starr
2022
Rob Haberbush
2022
Ryan Carter
2023

Academic Advisory Committees

Academic Assessment Committee

The Academic Assessment Committee is responsible for assisting and advising the Dean of the Faculty and the Office of Institutional Research and Assessment on matters related to the assessment of educational outcomes at Hamilton. The Group will provide expertise and insight on the wide range of assessment projects and activities emanating from those offices. Specifically, the Group will:

  • Provide conceptual and methodological guidance on assessment-related projects
  • Participate in selected assessment activities through data collection, analysis and/or reporting
  • Communicate with the faculty on campus assessment activities

Committee Members

  • Yasmine Yang, Director of Institutional Research & Assessment, ex officio
  • Tara McKee, Associate Professor of Psychology, 2022
  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology, 2023 (Chair)
  • Chaise LaDousa, Christian A. Johnson Professor of Teaching Excellence, 2024
  • Steve Wu, Irma M. and Robert D. Morris Professor of Economics, 2024 (S)
  • Arathi Menon, Assistant Professor of Art History, 2025
  • Justin Clark, Assistant Professor of Philosophy, 2025 (F)

ad hoc Committee on Evaluating Teaching

Committee Members

  • Ann Owen, Henry Platt Bristol Chair of Public Policy (Chair)
  • Erica De Bruin, Associate Professor of Government
  • Quincy Newell, Professor of Religious Studies
  • Aaron Strong, Assistant Professor of Environmental Studies
  • Pavitra Sundar, Associate Professor of Literature and Creative Writing
  • Kristen Burson, Assistant Professor of Physics
  • Susan Jarosi, Associate Professor of Art History
  • Keelah Williams, Assistant Professor of Psychology
  • Jason Cieply, Assistant Professor of German, Russian, Italian and Arabic
  • John Geissinger, Head Coach, Men's & Women's Swimming and Assistant Professor of Physical Education
  • Courtney Gibbons, Associate Professor of Mathematics and Statistics
  • Priya Chandrasekaran, Visiting Assistant Professor of Environmental Studies
  • Lisa Trivedi, Professor of History

as hoc STEM Inclusive Excellence Leadership Team

Committee Members

  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology, ex officio (Co-Chair)
  • Siobhan Robinson, Associate Professor of Psychology, 2022 (Co-Chair)
  • Todd Franklin, Professor of Philosophy, 2022
  • Aaron Strong, Assistant Professor of Environmental Studies, 2022
  • Karen Brewer, Silas D. Childs Professor of Chemistry, 2022
  • Rhea Datta, Assistant Professor of Biology, 2022
  • Cat Beck, Professor of Geosciences, 2022
  • Jose Ceniceros, Assistant Professor of Mathematics and Statistics, 2022
  • Darren Strash, Assistant Professor of Computer Science, 2022
  • Kristen Burson, Assistant Professor of Physics

Advisory Committee on Academic Advising

The Committee on Academic Advising is responsible for assisting and advising the Dean of Faculty and Dean of Students on matters related to the academic advising of students, including providing expertise and insight on advising resources (e.g., online advising tours, advising websites), the assessment of advising, comprehensive training for academic advisors, and recognition of exemplary advising.

Committee Members

  • Adam Van Wynsberghe, Associate Dean of Students (Academics) and Associate Professor of Chemistry, ex officio (Co-Chair)
  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology, ex officio (Co-Chair)
  • Penny Yee, Associate Dean of Faculty and James L. Ferguson Professor of Psychology, ex officio 
  • Kathy Wolfe, Dean of Engaged Education, ex officio 
  • Lauren Cupp, Head Coach, Men's & Women's Golf and Assistant Professor of Physical Education, 2022
  • Gbemende Johnson, Associate Professor of Government, 2022 (F)
  • Marissa Ambio, Assistant Professor of Hispanic Studies, 2024
  • Justin Clark, Assistant Professor of Philosophy, 2024

ALEX (Advise, Learn, EXperience) Advisory Committee

The ALEX Advisory Committee provides support to the Dean of Engaged Education and the ALEX team. The Committee advocates for and informs the community about the various aspects of the ALEX program, helps to articulate connections between ALEX mentoring and faculty advising, advises the Dean regarding ALEX funding opportunities and professional development opportunities for ALEX mentors, consults with CAP regarding experiential learning and academic support services, assists with assessment of the ALEX program, and helps to facilitate campus-wide conversations about quality and equity in advising, academic support, and experiential learning opportunities. The Advisory is convened by the DoEE twice a semester or as needed.

  • Kathy Wolfe, Dean of Engaged Education, ex officio (Chair)
  • Terry Martinez, Vice President, Dean of Students and Chief Diversity Officer, ex officio
  • Adam Van wynsberghe, Associate Dean of Students (Academics) and Associate Professor of Chemistry, ex officio
  • Travis Hill, Assistant Dean of Students for Student Engagement, ex officio
  • Maria Genao-Homs, Associate Dean of Diversity & Inclusion, ex officio
  • Penny Yee, Associate Dean of Faculty and James L. Ferguson Professor of Psychology, ex officio
  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology, ex officio
  • Frank Anechiarico, Maynard-Knox Professor of Law, ex officio
  • Joe Pucci ’18, 2022
  • Allen Harrison, Assistant Dean for International Students and Accessibility, 2023
  • Onno Oerlemans, Elizabeth J. McCormack Professor of Literature and Creative Writing, 2023 (FS)

DiG (Dietrich inchworm Grant) Review Panel

  • Suzanne Keen, Vice President for Academic Affairs and Dean of Faculty, ex officio (Chair)
  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and  Professor of Anthropology, ex officio
  • Bruce Walczyk, Professor of Dance and Movement Studies, 2022
  • Tracy Adler, Johnson-Pote Director of the Wellin Museum of Art, 2024
  • Amy Brener, Assistant Professor of Art, 2025

Digital Gateway Programming Committee

Committee Members

  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology
  • Mark Bailey, Professor of Computer Science (FS)
  • Nadya Bair, Assistant Professor of Art History
  • Abhishek Amar, Associate Professor of Asian Studies
  • Roger Wakeman, Associate Vice President for Facilities & Planning
  • Nhora Serrano, Associate Director for Digital Learning and Research
  • Sam Welch, Associate Vice President, Constituent Engagement
  • Barry Rivet, Associate Director for Planning & Project Management

ESOL Advisory Committee

Committee Members

  • Brenda Davis, Interim Director of Opportunity Programs, ex officio
  • Chris Willemsen, Associate Director, Arthur Levitt Public Affairs Center, ex officio
  • John Bartle, Associate Professor of German, Russian, Italian and Arabic Studies, 2022 (Chair)
  • Amar, Associate Professor of Asian Studies, 2023

Faculty Mentoring Committee

Committee Members

  • Benj Widiss, Associate Professor of Literature and Creative Writing, 2022
  • Adam Van Wynsberghe, Associate Dean of Students (Academics) and Associate Professor of Chemistry, 2023 (Chair)
  • Michelle LeMasurier, Associate Professor of Mathematics and Statistics, 2024

Faculty mentors for 2021-22

Mentors for tenure-track faculty:

  • Cat Beck
  • Andrew Dykstra
  • Claire Mouflard
  • Rebecca Murtaugh
  • Alex Plakias
  • Steve Yao

Mentors for visiting faculty:

  • Usman Hamid

First-Year Course Advisory Committee

The First-Year Course (FYC) Advisory Committee provides support to the ADOF and CAP to advance the goals of the FYC program. The Committee advocates and informs the campus community about the FYC program; assesses the progress, outcomes, and needs of the program; helps to develop and articulate connections between the FYC and ALEX programs; designs and sponsors faculty development workshops to strengthen the FYC program; and consults with and makes recommendations to CAP regarding curricular modifications.

Committee Members

  • Penny Yee, Associate Dean of Faculty and James L. Ferguson Professor of Psychology, ex officio (Chair)
  • Kathy Wolfe, Dean of Engaged Education, ex officio
  • Paola Lopez, Director of the Days Massolo Center, ex officio
  • Martine Guyot-Bender, Professor of French and Francophone Studies, 2022 (FS)
  • Michelle LeMasurier, Associate Professor of Mathematics and Statistics, 2023
  • Russell Marcus, Associate Professor of Philosophy, 2023
  • Alexsia Chan, Assistant Professor of Government, 2024
  • Katherine Terrell, Professor of Literature and Creative Writing, 2024

Global Education Advisory Committee

The Global Education Advisory Committee provides support to the Assistant Dean of Off-Campus Study. The Committee helps to advance the international signature of Hamilton College by coordinating with the CAP to ensure curricular integration of Off Campus Study with Hamilton's academic programs and departments and to stimulate engaged campus-wide conversations about international education that will ensure a globally relevant Hamilton education.

Committee Members

  • Kathy Wolfe, Dean of Engaged Education, ex officio (Chair)
  • Carolyn North, Assistant Dean for Off-Campus Study, ex officio
  • Aaron Strong, Assistant Professor of Environmental Studies, 2022
  • Pavitra Sundar, Associate Professor of Literature and Creative Writing, 2022
  • Heather Merrill, Professor of African American Studies, 2023
  • Cat Beck, Associate Professor of Geosciences, 2024

High Performance Computing Advisory Group

Committee Members

  • Mark Bailey, Professor of Computer Science (FS)
  • Wei-Jen Chang, Professor of Biology (S)
  • Christophre Georges, Elias W. Leavenworth Professor of Economics
  • Nathan Goodale, Associate Dean of Faculty and Professor of Anthropology
  • Alexandra List, Associate Professor of Psychology
  • Dave Roback, Director of Network and Telecommunication Services
  • Joe Shelley, Vice President for Libraries and Information Technology (Chair)
  • Adam Van Wynsberghe, Associate Professor of Chemistry

Humanities Center Advisory Committee

The Humanities Center Advisory Committee provides support to the Humanities Director. The Director and the Advisory Committee work to develop, and secure funding for, sustainable interdisciplinary structures in the Humanities, such as faculty and student collaborations and fellows programs, faculty workshops and seminars, interdisciplinary curricular initiatives, short-term visiting scholars, and public lectures. Committee members represent a range of disciplines in the Humanities at various stages of career.

Committee Members

  • Abhishek Amar, Assistant Professor of Asian Studies
  • Jessica Burke, Associate Professor of Hispanic Studies
  • Martine Guyot-Bender, Professor of French and Francophone Studies (HiF)
  • Doran Larson, Walcott-Bartlett Chair of Ethics and Christian Evidences
  • Benjamin Widiss, Associate Professor of Literature and Creative Writing
  • Thomas Wilson, Bates and Benjamin Professor of Classical and Religious Studies (Director)
  • Nhora Serrano, Associate Director for Digital Learning and Research

Kirkland Endowment Advisory Committee

The Kirkland Endowment Advisory Committee was established at the time of the merger of Hamilton and Kirkland colleges. It disburses funds from the unrestricted portion of the Endowment of Kirkland, in “the needs and interests of women at Hamilton College.”

Committee Members

  • Naomi Guttman, Jane D. and Ellis E. Bradford ’45 Distinguished Writing Chair (Chair)
  • Michelle LeMasurier, Associate Professor of Mathematics and Statistics
  • Max Majireck, Associate Professor of Chemistry (S)
  • Pavitra Sundar, Associate Professor of Literature and Creative Writing
  • Morolake Thompson ’14
  • Annie Halvorson K’76
  • Julie Weinstein K’75

Language Center Advisory Committee

The Language Center Advisory Committee provides advisory support to Language Center Director Mary Beth Helderle.

Committee Members

  • Mary Beth Helderle, Director of the Critical Languages Program/Language Center, ex officio (Chair)
  • Masaaki Kamiya, Associate Professor of East Asian Languages and Literature, 2022
  • Joseph Mwantuali, Professor of French Francophone Studies, 2022
  • Jessie Jia, Assistant Professor of East Asian Languages and Literature, 2024

Levitt Council

The Levitt Council provides advisory support to the Levitt Center Directors Marianne Janack for the fall 2020 and Frank Anechiarico for the spring 2021.

Committee Members

  • Frank Anechiarico, Maynard-Knox Professor of Law, ex officio (Chair)
  • Erica De Bruin, Assistant Professor of Government, 2022
  • Herm Lehman, Professor of Biology, 2022
  • Mackenzie Cooley, Assistant Professor of History, 2022 (FS)
  • Mo Alloush, Assistant Professor of Economics, 2022
  • Mark Cryer, Associate Professor of Theatre, 2022
  • Julie Starr, Assistant Professor of Anthropology, 2022
  • Kyoko Omori, Associate Professor of East Asian Languages and Literatures, 2022
  • Alex Plakias, Assistant Professor of Philosophy, 2023
  • Jaime Kucinskas, Associate Professor of Sociology, 2024
  • Alexsia Chan, Assistant Professor of Government, 2024 (DC-S)

The Levitt Center has four interdisciplinary programs that support faculty research as well as programs that complement and enrich classroom learning. Each program is directed by a member of the Levitt Council.

  • Program on Inequality and Equity at the Arthur Levitt Public Affairs Center; Director: Alexsia Chan (DC-S)
  • Program on Security at the Arthur Levitt Public Affairs Center; Director: Eric De Bruin
  • Program on Sustainability at the Arthur Levitt Public Affairs Center; Director: Alex Plakias
  • Program on Public Health and Wellbeing; Director: Herm Lehman

Liberal Arts Collaborative (LACOL)

Committee Members

  • Suzanne Keen, Vice President for Academic Affairs and Dean of Faculty, ex officio
  • Claire Mouflard, Assistant Professor of French and Francophone Studies, 2023
  • Heather Kropp, Assistant Professor of Environmental Studies, 2023

New York City Program Advisory Committee

The New York City Program Advisory Committee advises the Dean of Faculty and supports the on-site directors of the program. They plan, in consultation with the Chair of the Economics Department (in the case of fall term faculty), by selecting future faculty, and they offer curricular oversight, in collaboration with CAP. They support the selection of students, assist in recruiting students to the program, and consider students’ program evaluations. They ensure the program’s consistent administration throughout the academic year, coordinating with the Off Campus Study Office, Auxiliary Services, Career Services, Student Affairs, Financial Aid, and the Wellness Center, as needed. Katheryn Doran is the General Director of the New York City Program.

Committee Members

  • Emily Conover, Associate Professor of Economics, ex officio
  • Kathy Wolfe, Dean of Engaged Education, ex officio
  • Jeff Pliskin, Associate Professor of Economics, 2022
  • Rob Knight, Associate Professor of Art, 2022 (NYP-F; SF)
  • Katheryn Doran, Associate Professor of Philosophy, 2023 (NYP-S)

Opportunity Programs Advisory Committee

The Opportunity Programs Advisory Committee provides advisory support to the Interim Director of Opportunity Programs Brenda Davis.

Committee Members

  • Karen Brewer, Silas D. Childs Professor of Chemistry (F)
  • Cynthia Domack, Professor of Geosciences
  • Todd Franklin, Professor of Philosophy (Chair)
  • Amy Gaffney, Director, Oral Communication Center
  • Jonathan Hind, Athletic Director and Professor of Physical Education
  • Robert Kantrowitz, Marjorie and Robert W. McEwen Professor of Mathematics and Statistics (F)
  • Philip Klinkner, James S. Sherman Memorial Professor of Political Science (S)
  • Jeff Landry, Associate Vice President for Student Affairs
  • Herm Lehman, Professor of Biology
  • Margaret Thickstun, Jane Watson Irwin Professor of the Humanities
  • David Walden, Director of Counseling Services

Quantitative and Symbolic Reasoning Advisory Committee

The Quantitative and Symbolic Reasoning Advisory Committee consults with the CAP, provides advisory support to the Quantitative and Symbolic Reasoning Center Director, and offers mentoring to those faculty who incorporate quantitative and symbolic reasoning assignments into their courses.  

Committee Members

  • Jessica Kelly, Director, Quantitative and Symbolic Reasoning Center, ex officio
  • Darren Strash, Assistant Professor of Computer Science, 2022 (FS)
  • Andrew Dykstra, Associate Professor of Mathematics and Statistics, 2023 (Chair)
  • Mo Alloush, Assistant Professor of Economics, 2024
  • Kristen Burson, Assistant Professor of Physics, 2025

Speaking Advisory Committee

The Speaking Advisory Committee consults with the CAP, provides advisory support to Oral Communication Center Director, and offers mentoring to those faculty who incorporate speaking assignments into their courses.

Committee Members

  • Amy Gaffney, Director, Oral Communication Center, ex officio
  • Jeff Pliskin, Associate Professor of Economics, 2022 (Chair)
  • Jessie Jia, Assistant Professor of East Asian Languages and Literature 2022
  • Heather Merrill, Professor of Africana Studies, 2023
  • Vik Bejjanki, Assistant Professor of Psychology, 2024
  • Clark Bowman, Assistant Professor of Mathematics and Statistics, 2025

Writing Advisory Committee

The Writing Advisory Committee consults with the CAP, offers mentoring to faculty incorporating writing assignments into their courses, and provides advisory support to the Writing Center Director.

Committee Members

  • Jennifer Ambrose, Director of the Nesbitt-Johnston Writing Center, ex officio
  • Naomi Guttman, Jane D. and Ellis E. Bradford ’45 Distinguished Writing Chair, ex officio
  • Alex Hanson, AD/Multilingual Student Support Coordinator, ex officio
  • Benj Widiss, Associate Professor of Literature and Creative Writing, 2022 (Chair)
  • Jose Ceniceros, Assistant Professor of Mathematics and Statistics, 2022
  • Alan Cafruny, Henry Platt Bristol Chair of International Relations, 2023
  • Alex List, Associate Professor of Psychology, 2024

Major Institutional Divisions

Contact Information


Office of the Dean of Faculty

Buttrick Hall
198 College Hill Road
Clinton, NY 13323

Mon.-Fri.: 8:30 a.m.-4:30 p.m.
315-859-4601 315-859-4677
Back to Top