05509BA1-CEFE-D2F2-1978C84AC089B863
A17C475A-F970-3194-BBAA00969D56F6B6

Course Directory

Printable Course Schedule: 15/SP

Printable Version | Export to Excel

Semester:

Course Title Day Time Room Credit Instructor Max Cap Restr
AFRST105W01 BLACKNESS AMER POP CULT WF 01:00PM-02:15P ROOT 205 1.00 Thompson C 20 R
AFRST140 01 CARIBBEAN CARNIVAL TR 09:00AM-10:15A ROOT 310 1.00 Westmaas N 40 R
AFRST190W01 STAND:NEW VOICES PROTEST TR 10:30AM-11:45A ROOT 310 1.00 Carter D 20 R
AFRST204 01 AFR/AMER HIST FROM 1877 TR 10:30AM-11:45A KRJH 109 1.00 Moore C 40
AFRST208 01 BLACK MASCULINITY IN U.S. MWF 02:30PM-03:20P ROOT 205 1.00 Thompson C 40 R
AFRST221 01 AFRICA IN DIASPORA TR 01:00PM-02:15P CUPR 111 1.00 Carter D 40 R
AFRST224W01 GENDER,SPACE,IDENTITY TR 02:30PM-03:45P ROOT 201 1.00 Merrill H 20 R
AFRST232W01 TONI MORRISON MWF 10:00AM-10:50A CUPR 207 1.00 Thompson C 20 R
AFRST242W01 THE BLACK SELF TR 10:30AM-11:45A ROOT 203 1.00 Franklin A 20 R
AFRST278 01 SOUTH AFRICA: 1652-2004 WF 01:00PM-02:15P KRJH 123 1.00 Grant K 40
AFRST306 01 SEMINAR BLACK EUROPE MW 11:00AM-12:15P LIB 213 1.00 Merrill H 12 R
AFRST382W01 GLOBAL AFR SOC MOVEMENT MW 02:30PM-03:45P LIB 213 1.00 Westmaas N 20 R
AFRST550 01 SENIOR PROGRAM TBA TBA TBA TBA 1.00 Haley S 12
AMST 101W01 INTRO AMERICAN STUDIES TR 02:30PM-03:45P BEN 105 1.00 Nieves A 20 R
AMST 239W01 NAT RITUALS&RELG FREEDOM TR 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Schermerhorn J 20
AMST 245 01 MUSIC IN AMER FILM MW
F
02:30PM-03:45P
01:00PM 04:00P
KRJH 127
KRJH 125
1.00 Hamessley L 40
AMST 421 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R
M
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
BEN 201
BEN 201
1.00 Humphries-Brooks S 12
AMST 550 01 HONORS THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Nieves A 40 R
ANTHR113 01 CULTURAL ANTHROPOLOGY TR 09:00AM-10:15A KRJH 125 1.00 Ladousa P 40 R
ANTHR127 01 INTRO LINGUISTIC ANTHR MWF 10:00AM-10:50A KRJH 127 1.00 Urciuoli B 40 R
ANTHR225 01 PHONETICS&PHONOLOGY MWF 12:00PM-12:50P KRJH 102 1.00 Urciuoli B 40
ANTHR230 01 MORPHOLOGY AND SYNTAX TR 01:00PM-02:15P KRJH 236 1.00 Kamiya M 40
ANTHR231W01 SOCIETIES OF MIDDLE EAST MW 01:00PM-02:15P CUPR 111 1.00 Koukjian M 20
ANTHR235 01 MULTI-ETHNIC ISRAEL TR 01:00PM-02:15P BEN 105 1.00 Guez A 40
ANTHR237W01 INDIGENOUS LANG REVITALATN MW 01:00PM-02:15P KRJH 104 1.00 Moss M 20
ANTHR240 01 ANTHR OF PLACE TR 01:00PM-02:15P KRJH 123 1.00 Murray A 40
ANTHR259 01 DIGITAL TECH&SOC TRANSFORMATN TR 02:30PM-03:45P KRJH 201 1.00 Ladousa P 40
ANTHR264W01 ETHNOGRPHY LIT&VISUAL LANG TR 10:30AM-11:45A KRJH 104 1.00 Ladousa P 20
ANTHR306 01 SEMINAR BLACK EUROPE MW 11:00AM-12:15P LIB 213 1.00 Merrill H 12 R
ANTHR360 01 U.S.DISCOURSES:RACE/CLASS MW 02:30PM-03:45P KRJH 102 1.00 Urciuoli B 40
ANTHR450 01 SR PROJECT CULTURAL ANTHR TBA TBA TBA TBA 1.00 Urciuoli B 40
ANTHR560 01 HONORS THESIS CULT ANTHR TBA TBA TBA TBA 1.00 Urciuoli B 40
ARABC116 01 SECOND TERM ARABIC MWF 10:00AM-10:50A CUPR 111 1.00 Koukjian M 20
ARABC216W01 FOURTH TERM ARABIC MWF 11:00AM-11:50A CUPR 111 1.00 Koukjian M 20
ARCH 106 01 PRINCIPLES OF ARCHAEOLOGY TR
F
10:30AM-11:45A
11:00AM 11:50A
SCCT 2012
SCCT 2012
1.00 Goodale N 24 R
ARCH 249 01 ARCH CONTINENTAL DISCOVERY MW 02:30PM-03:45P SCCT 2012 1.00 Jones G 40
ARCH 334 01 METHOD & THEORY ARCHAEOLOGY TR 09:00AM-10:15A SCCT 2012 1.00 Jones G 24
ARCH 380 01 GEOGRAPHIC INFO SYSTEMS MWF 01:00PM-02:15P SCCT 3019 1.00 Goodale N 15
ARCH 451 01 SR PROJECT IN ARCHAEOLOGY TBA TBA TBA TBA 1.00 Goodale N 40
ARCH 561 01 HONORS THESIS ARCHAEOLOGY TBA TBA TBA TBA 1.00 Goodale N 40
ART 104 01 DRAWING TR 09:00AM-10:15A KTSA 201 1.00 Salzillo W 20 R
ART 104 02 DRAWING TR 10:30AM-11:45A KTSA 101 1.00 Muirhead R 20 R
ART 105 01 DESIGN R 01:00PM-04:00P KTSA 101 1.00 Salzillo W 20 R
ART 106 01 INTRO TO CERAMICS TR 10:30AM-11:45A KTSA 116 1.00 Byun V 16 R
ART 109 01 INTRODUCTION TO SCULPTURE W 01:00PM-04:00P KTSA 116 1.00 Murtaugh R 16 R
ART 116 01 INTRO TO PHOTOGRAPHY T 01:00PM-04:00P KTSA 133 1.00 Gant L 16 R
ART 116 02 INTRO TO PHOTOGRAPHY F 01:00PM-04:00P KTSA 133 1.00 Lombardi R 16 R
ART 160 01 FIGURE DRAWING T 01:00PM-04:00P KTSA 208 1.00 Kuharic K 20 R
ART 203 01 PAINTING I M 01:00PM-04:00P KTSA 207 1.00 Salzillo W 16 R
ART 235 01 INTAGLIO PRINTMAKING F 01:00PM-04:00P KTSA 206 1.00 Muirhead R 16 R
ART 304 01 ADVANCED PAINTING W 01:00PM-04:00P KTSA 207 1.00 Kuharic K 16
ART 307 01 ADVANCED 3-D STUDIES T 01:00PM-04:00P KTSA 116 1.00 Murtaugh R 16
ART 377 01 ELECTRONIC ARTS WORKSHOP W 01:00PM-04:00P KTSA 144 1.00 Gant L
Pellman S
16
ART 502 01 SENIOR PROJECT W 04:00PM-07:00P KTSA 201 1.00 Gant L
Kuharic K
Knight R
Murtaugh R
40
ARTH 145 01 AFRICAN-AMERICAN ART MW 01:00PM-02:15P MUSM 201 1.00 Goldberg S 16 R
ARTH 152W01 PROSEMINAR IN ART HISTORY MWF 09:00AM-09:50A ARTH 116 1.00 Pokinski D 16 R
ARTH 152W02 PROSEMINAR IN ART HISTORY MWF 10:00AM-10:50A ARTH 116 1.00 Pokinski D 16 R
ARTH 254 01 JAPANESE ART TR 09:00AM-10:15A MUSM 201 1.00 Goldberg S 40
ARTH 257 01 THE WORLD OF SPANISH ART MW 01:00PM-02:15P ARTH 116 1.00 Medina J 40
ARTH 261W01 ART ANCIENT GREECE & ROME MW 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 McEnroe J 20
ARTH 282 01 RENAISSANCE ART HISTORY MWF 12:00PM-12:50P MUSM 201 1.00 McEnroe J 40
ARTH 328W01 ARTISTS BOOKS & SACRED TEXTS MW 02:30PM-03:45P LIB 215 1.00 Rodriguez-Plate S 12
ARTH 352W01 CONTEMP CHINESE ART TR 10:30AM-11:45A MUSM 201 1.00 Goldberg S 20
ARTH 365 01 MAJOR FIGURES IN CINEMA M
T
07:00PM-10:00P
01:00PM 04:00P
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40
ARTH 500 01 SENIOR PROJECT TR 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 Pokinski D 20
ASNST550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Omori K 150
BICHM270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BICHM 270 MUST ALSO SIGN UP FOR BICHM 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
BICHM270 02 BIOLOGICAL CHEMISTRY TR 09:00AM-10:15A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
BICHM270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BICHM270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BICHM270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BICHM270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BICHM322 01 PHYSICAL CHEMISTRY II
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BICHM 322 MUST ALSO SIGN UP FOR BICHM 322 LAB SEC
MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2015 1.00 West J 24
BICHM322L01 PHYSICAL CHEM II LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1048 0.00 West J 24
BICHM550 01 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00P SCCT 3024 1.00 Cotten M 40
BICHM551 02 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3024 1.00 Cotten M 40
BICHM551 03 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3024 1.00 Chang W 40
BICHM551 04 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3024 1.00 Lehman H 40
BICHM551 05 SENIOR THESIS II F 03:00PM-04:00P SCCT 3024 1.00 McCormick M 40
BIO 102 01 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEMS
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 102 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 102 LAB SECTION
MWF 10:00AM-10:50A SCCT G027 1.00 Pfitsch W
Lehman H
Cramer H
Townsend J
60
BIO 102 02 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEMS
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 102 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 102 LAB SECTION
MWF 11:00AM-11:50A SCCT G027 1.00 Pfitsch W
Lehman H
Cramer H
Townsend J
60
BIO 102L01 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L02 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L03 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L04 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 102L05 GEN BIO:CELLS ECOSYSTEM LAB T 09:00AM-12:00P SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 150 01 SOCIETY & THE ENVIRONMENT MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3024 1.00 Townsend J 40 R
BIO 200 01 SCIENTIFIC DIGITAL IMAGING MW 01:00PM-03:00P SCCT 2080 1.00 Bart K 12
BIO 212 01 INTRO BIOINFORMATICS TR 09:00AM-10:15A SCCT G042 1.00 Chang W 16
BIO 212L01 INTRO BIOINFORMATICS LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2072 0.00 Chang W 8
BIO 212L02 INTRO BIOINFORMATICS LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 2072 0.00 Chang W 8
BIO 216 01 INTRO TO PUBLIC HEALTH TR 09:00AM-10:15A SCCT 3024 1.00 Lehman H 40 R
BIO 221 01 MICROBIOLOGY TR
W
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT G042
SCCT 2077
1.00 McCormick M 20
BIO 248 01 GENE AND GENOMES MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2048 1.00 Garrett J 40
BIO 248L01 GENES AND GENOMES LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 2091 0.00 Garrett J 20
BIO 248L02 GENES AND GENOMES LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2091 0.00 Garrett J 20
BIO 270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR BIO 270 MUST ALSO SIGN UP FOR A BIO 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
BIO 270 02 BIOLOGICAL CHEMISTRY TR 09:00AM-10:15A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
BIO 270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BIO 270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BIO 270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BIO 270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
BIO 298 01 BIOLOGY RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 TBA 40
BIO 330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
BIO 330 02 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
BIO 330 03 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
R
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
BIO 331W01 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
T
09:00AM-09:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2057
1.00 Gapp D
Gapp D
8
BIO 331W02 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
W
09:00AM-09:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2057
1.00 Gapp D
Gapp D
8
BIO 331W03 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
R
09:00AM-09:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2057
1.00 Gapp D 8
BIO 341 01 ANIMAL BEHAVIOR MWF 09:00AM-09:50A SCCT 2015 1.00 Mallory H 40
BIO 341L01 ANIMAL BEHAVIOR LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 2025 0.00 Mallory H 20
BIO 341L02 ANIMAL BEHAVIOR LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 2025 0.00 Mallory H 20
BIO 451 01 SEM GLOBAL CHANGE ECOLOGY TR 10:30AM-11:45A SCCT 2072 1.00 Townsend A 12
BIO 551 01 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Chang W 40
BIO 551 02 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Garrett J 40
BIO 551 03 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Lehman H 40
BIO 551 04 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 McCormick M 40
BIO 551 05 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Pfitsch W 40
BIO 551 06 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Mallory H 40
BIO 551 07 SENIOR THESIS II TBA TBA TBA TBA 0.50 Townsend A 40
BIO 552 01 SENIOR THESIS III TBA TBA TBA TBA 0.50 McCormick M 40 R
CHEM 190 01 ORGANIC CHEMISTRY I
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 190 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 190L SECT
MWF 09:00AM-09:50A SCCT 3021 1.00 TBA 45
CHEM 190 02 ORGANIC CHEMISTRY I MWF 09:00AM-09:50A SCCT G042 1.00 TBA 45
CHEM 190 03 ORGANIC CHEMISTRY I MWF 11:00AM-11:50A SCCT G042 1.00 TBA 45
CHEM 190L01 ORGANIC CHEMISTRY I LAB M 01:00PM-05:00P SCCT 1069 0.00 TBA 22
CHEM 190L02 ORGANIC CHEMISTRY I LAB T 09:00AM-01:00P SCCT 1069 0.00 TBA 22
CHEM 190L03 ORGANIC CHEMISTRY I LAB T 01:00PM-05:00P SCCT 1069 0.00 TBA 23
CHEM 190L04 ORGANIC CHEMISTRY I LAB W 12:00PM-04:00P SCCT 1069 0.00 TBA 22
CHEM 190L05 ORGANIC CHEMISTRY I LAB R 12:00PM-04:00P SCCT 1069 0.00 TBA 23
CHEM 190L06 ORGANIC CHEMISTRY I LAB F 12:00PM-04:00P SCCT 1069 0.00 TBA 22
CHEM 265 01 INORGANIC CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 265 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 265 LAB SEC
MWF 12:00PM-12:50P SCCT G042 1.00 Brewer K 40
CHEM 265L01 INORGANIC CHEMISTRY LAB M 01:00PM-04:00P SCCT 1068 0.00 Borton C 20
CHEM 265L02 INORGANIC CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1068 0.00 Brewer K 20
CHEM 270 01 BIOLOGICAL CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 270 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 270 LAB SEC
TR 10:30AM-11:45A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
CHEM 270 02 BIOLOGICAL CHEMISTRY TR 09:00AM-10:15A KRJH 224 1.00 Cotten M 40
CHEM 270L01 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
CHEM 270L02 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
CHEM 270L03 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
CHEM 270L04 BIOLOGICAL CHEMISTRY LAB F 12:00PM-03:00P SCCT 1080 0.00 TBA 10
CHEM 298 01 CHEMISTRY RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Rosenstein I 40 R
CHEM 322 01 PHYSICAL CHEMISTRY II
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 322 MUST ALSO SIGN UP FOR A CHEM 322 LAB SEC
MWF 10:00AM-10:50A SCCT 2015 1.00 West J 24
CHEM 322L01 PHYSICAL CHEM II LAB T 01:00PM-04:00P SCCT 1048 0.00 West J 24
CHEM 393 01 ADV ORGANIC CHEM I TR 10:30AM-11:45A SCCT 2015 1.00 Rosenstein I 40
CHEM 423 01 ADV INORGANIC CHEMISTRY TR 09:00AM-10:15A SCCT 2015 1.00 Brewer K 40
CHEM 552 01 SENIOR PROJECT F 02:30PM-04:00P SCCT G042 1.00 Rosenstein I 40
CHNSE120 01 SECOND TERM CHINESE MW
TR
12:00PM-12:50P
01:00PM 02:15P
JHSN 308
JHSN 308
1.00 Hou X
Li Y
Wu S
Wang L
40
CHNSE120 02 SECOND TERM CHINESE MW
TR
11:00AM-11:50A
09:00AM 10:15A
JHSN 308
JHSN 309
1.00 Hou X
Li Y
Wu S
Wang L
40
CHNSE120 03 SECOND TERM CHINESE MW
TR
12:00PM-12:50P
01:00PM 02:15P
JHSN 309
JHSN 309
1.00 Hou X
Li Y
Wu S
Wang L
40
CHNSE140 01 FOURTH TERM CHINESE WF
TR
10:00AM-10:50A
09:00AM 09:50A
JHSN 309
JHSN 308
1.00 Xue L
Li Y
Hsu Y
40
CHNSE140 02 FOURTH TERM CHINESE WF
TR
11:00AM-11:50A
10:30AM 11:20A
JHSN 309
JHSN 309
1.00 Xue L
Li Y
Hsu Y
40
CHNSE140 03 FOURTH TERM CHINESE W
TRF
02:30PM-03:20P
12:00PM 12:50P
JHSN 309
JHSN 309
1.00 Xue L
Li Y
Hsu Y
40
CHNSE205 01 MODERN CHINA THROUGH FILM MW 02:30PM-03:45P JHSN 305 1.00 Wang Z 40
CHNSE425W01 CURRENT ISSUE GREATER CHINA MW 02:30PM-03:45P JHSN 308 1.00 Hsu Y 20
CHNSE430W01 MASTERPIECES CHINESE LIT TR 10:30AM-11:45A JHSN 224 1.00 Wang Z 20
CHNSE455 01 LATE CHNSE IMPERIAL FICT MW 01:00PM-02:15P JHSN 224 1.00 Xu Y 40
CHNSE480 01 GLOBALIZATION AND CHINA TR 02:30PM-03:45P JHSN 308 1.00 Xue L 40 R
CHNSE550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Xu Y 20
CHNSE552 01 HONORS PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Wang Z 40
CLASC135 01 CLASSICS ON FILM TR 02:30PM-03:45P BEN 104 1.00 Rubino C 40 R
CLASC205 01 POMPEII TR 10:30AM-11:45A BEN 104 1.00 Weiner J 40 R
CLASC235W01 GREEK ARCHAEOLOGY MWF 10:00AM-10:50A BEN 105 1.00 Feltovich A 20 R
CLASC240 01 CLASSICAL MYTHOLOGY TR 01:00PM-02:15P ROOT 202 1.00 Haley S 40
CLASC261W01 ART ANCIENT GREECE & ROME MW 02:30PM-03:45P ARTH 116 1.00 McEnroe J 20
CLASC325 01 SEXUALITY GENDER GREECE&ROME MWF 09:00AM-09:50A CUPR 111 1.00 Weiner J 40 R
CLASC550 01 SENIOR PROGRAM F 02:00PM-04:00P CUPR 111 1.00 Feltovich A 12 R
CLNG 108 01 SECOND TERM HEBREW MWF 01:30PM-02:20P ROOT 204 1.00 Guez A 16
CLNG 122 01 SECOND TERM SWAHILI
NOTE: Self-instruction course. See Mary Beth Helderle by 4:00 p.m. 1st day of classes.
TBA TBA TBA TBA 1.00 Helderle M 10 R
CLNG 126 01 SECOND TERM HINDI
NOTE: SELF INSTRUCTIONAL COURSE SEE MARY BETH HELDERLE BY 4:00PM FIRST DAY OF CLASSES
TBA TBA TBA TBA 1.00 Helderle M 10 R
CLNG 222 01 FOURTH TERM SWAHILI TBA TBA TBA TBA 1.00 Helderle M 10
CNMS 135 01 THE CLASSICS ON FILM TR 02:30PM-03:45P BEN 104 1.00 Rubino C 40 R
CNMS 201W01 INTRO DIGITAL HUMANITIES TR 10:30AM-11:45A SCCT 3039 1.00 Nieves A 20 R
CNMS 228 01 PHILOSOPHY AND FILM TR
F
02:30PM-03:45P
01:00PM 04:00P
BEN 207
BEN 201
1.00 Doran K 40
CNMS 335 01 MEDIA AND PRODUCTION M
F
02:30PM-03:45P
01:00PM 03:00P
JHSN 101
SCCT 3039
1.00 Simons J 20
CNMS 365 01 MAJOR FIGURES IN CINEMA M
T
07:00PM-10:00P
01:00PM 04:00P
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40
COLEG105 01 WORLD IMPENDING DISASTER MWF 11:00AM-11:50A SCCT 1004 1.00 Smith B 16 R
COLEG220W01 CULT & HIST ADIRONDACK PARK MW 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Dash C 20 R
COLEG235 01 FOOD FOR THOUGHT TR
F
10:30AM-11:45A
02:00PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 2048
1.00 Gapp D 12 R
COLEG395 01 NYC:TOPIC TBA TBA TBA TBA 1.00 O'Neill P 20 R
COLEG396 01 NYC RESEARCH TBA TBA TBA TBA 1.00 O'Neill P 20 R
COLEG397 01 NYC: INTERNSHIP TBA TBA TBA TBA 1.00 O'Neill P 15 R
COLEG398 01 NYC:SEM GLOBAL PROCESSES TBA TBA TBA TBA 1.00 O'Neill P 15 R
COMM 101 01 INTRODUCTION COMMUNICATION TR 09:00AM-10:15A KRJH 102 1.00 Phelan C 40 R
COMM 203 01 HIST OF COMMUNICATION TR 02:30PM-03:45P KRJH 124 1.00 Ceisel C 40 R
COMM 280 01 CONFLICT RESOLUTION TR 01:00PM-02:15P KRJH 250 1.00 Phelan C 20 R
COMM 306 01 DARK SIDE COMMUNICATION MW 01:00PM-02:15P KRJH 101 1.00 Dowd M 40 R
COMM 309W01 INTERNATIONAL COMMUNICATION TR 10:30AM-11:45A KRJH 201 1.00 Ceisel C 20 R
COMM 334 01 PSYCH,CHILDREN,MEDIA,TECH TR 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Sage K 40
COMM 370 01 SEM PRIVACY,POL,DIGITAL COMM MWF 12:00PM-12:50P KRJH 123 1.00 Phelan C 12 R
COMM 500 01 SENIOR THESIS WF 02:30PM-03:45P KRJH 142 1.00 Ceisel C 40 R
COMM 500 02 SENIOR THESIS WF 02:30PM-03:45P KRJH 123 1.00 Dowd M 40 R
CPLIT164W01 FANTASTIC WORLDS TR 01:00PM-02:15P KRJH 224 1.00 Mescall A 20 R
CPLIT205 01 MODERN CHINA THROUGH FILM MW 02:30PM-03:45P JHSN 305 1.00 Wang Z 40
CPLIT212W01 INTRO WORLD LIT II MW 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Rabinowitz P 20
CPLIT226 01 20TH CENTURY RUSSN ART & LIT MW 02:30PM-03:45P SCCT 3021 1.00 Sciacca F 40
CPLIT239 01 MOD JAPAN:POP CULT & WAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
CPLIT245 01 MOD DRAMA:"ALL SHOOK UP" TR 02:30PM-03:45P KTSA 218 1.00 Rabinowitz N
Bellini-Sharp C
40
CPLIT258 01 OPERA MW
F
01:00PM-02:15P
01:00PM 04:00P
SCHA 108
KTSA 124
1.00 Hamessley L
Rabinowitz P
40
CPLIT278 01 RETHINKING THE ROMANCE TR 09:00AM-10:15A ROOT 205 1.00 Rabinowitz N 40
CPLIT284 01 FROM HARLOT TO SAINT TR 10:30AM-11:45A LIB 211 1.00 Mescall A 40
CPLIT297 01 INTRO LITERARY THEORY WF 01:00PM-02:15P ROOT 310 1.00 Schwartz J 40 R
CPLIT339 01 MOD JAPAN:POP CULT & WAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
CPLIT365 01 MAJOR FIGURES IN CINEMA M
T
07:00PM-10:00P
01:00PM 04:00P
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40
CPLIT550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Rabinowitz P 40
CPSCI110 01 INTRO COMPUTER SCIENCE MW
F
12:00PM-12:50P
12:00PM 12:50P
SCCT G027
SCCT 3040
1.00 Hirshfield S 26 R
CPSCI110 02 INTRO COMPUTER SCIENCE MW
F
12:00PM-12:50P
11:00AM 11:50A
SCCT G027
SCCT 3040
1.00 Hirshfield S 26 R
CPSCI110 03 INTRO COMPUTER SCIENCE MW
F
12:00PM-12:50P
01:00PM 01:50P
SCCT G027
SCCT 3040
1.00 Hirshfield S 26
CPSCI111 01 DATA STRUCTURES MWF 02:30PM-03:45P SCCT 3040 1.00 Campbell A 40
CPSCI123 01 DISCRETE MATH MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3040 1.00 Decker R 40 R
CPSCI220 01 PRIN PROGRAMMING LANG MWF 01:00PM-02:15P SCCT G027 1.00 Campbell A 40
CPSCI290 01 PROGRAMMING CHALLENGES W 04:00PM-06:00P SCCT 3040 0.25 Decker R
Campbell A
20
CPSCI330 01 ALGORITHMS TR 01:00PM-02:15P BEN 104 1.00 Decker R 40
CPSCI375 01 ARTIFICIAL INTELLIGENCE TR 02:30PM-03:45P SCCT 3040 1.00 Hirshfield S 40
CPSCI500 01 HONORS THESIS TR 09:00AM-10:15A SCCT 2017 1.00 Campbell A 40
DANCE113 01 ELEMENTARY JAZZ DANCE TR 01:00PM-02:15P BLOO 201 1.00 Heekin E 25 R
DANCE114 01 ELEMENTARY BALLET TR 09:00AM-10:15A DANC STUDIO 1.00 Stanton-Cotter S 25 R
DANCE142 01 PERFORMANCE TBA TBA TBA TBA 0.25 Heekin E 40 R
DANCE180 01 SOUND,PERF,CREATIVITY TR 10:30AM-11:45A DANC STUDIO 1.00 Lloyd R 16 R
DANCE204 01 PILATES FOR DANCE MWF 10:00AM-10:50A DANC STUDIO 1.00 Heekin E 16 R
DANCE208 01 MARTIAL ARTS & DANCE TR 01:00PM-02:15P DANC STUDIO 1.00 Walczyk B 25 R
DANCE213 01 INTER CONTEMP DANCE MWF 11:00AM-12:15P DANC STUDIO 1.00 Heekin E 25
DANCE215 01 INTERMEDIATE BALLET MWF 01:00PM-02:15P DANC STUDIO 1.00 Wilcox P
Stanton-Cotter S
25
DANCE308 01 ADV MARTIAL ARTS & DANCE TR 02:30PM-03:45P DANC STUDIO 1.00 Walczyk B 25 R
DANCE550 01 SENIOR THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Walczyk B 40
DANCE560 01 SENIOR PERF.&PRODUCTN TBA TBA TBA TBA 1.00 Walczyk B 40
DEAN 500 03 SENIOR FELLOWSHIP TBA TBA TBA TBA 3.00 Gibbons C
Dykstra A
1
ECON 101 01 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 09:00AM-09:50A KRJH 202 1.00 Morgan-Davie M 40 R
ECON 101 02 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 203 1.00 Sapci O 40 R
ECON 101 03 ISSUES IN MICROECONOMICS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 101 1.00 Sapci O 40 R
ECON 102 01 ISSUES IN MACROECONOMICS TR 11:00AM-12:15P KRJH 127 1.00 Jones D 40
ECON 102 02 ISSUES IN MACROECONOMICS TR 02:30PM-03:45P KRJH 127 1.00 Jones D 40
ECON 102 03 ISSUES IN MACROECONOMICS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 201 1.00 Hunt J 40
ECON 102 04 ISSUES IN MACROECONOMICS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 005 1.00 Hunt J 40
ECON 230 01 ACCOUNTING WF 01:00PM-02:15P SCCT 3024 1.00 Owen S 40 R
ECON 235 01 POLICY, POVERTY & PRACTICE M 12:00PM-12:50P KRJH 201 0.25 Morgan-Davie M 30
ECON 265 01 ECONOMIC STATISTICS TR
W
02:30PM-03:45P
01:00PM 02:15P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Videras J 20 R
ECON 265 02 ECONOMIC STATISTICS TR
W
02:30PM-03:45P
02:30PM 03:45P
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Videras J 20 R
ECON 275 01 MICROECONOMIC THEORY MWF 09:00AM-09:50A KRJH 102 1.00 Jensen E 40
ECON 275 02 MICROECONOMIC THEORY MWF 10:00AM-10:50A KRJH 102 1.00 Jensen E 40
ECON 285 01 MACROECONOMIC THEORY MWF 10:00AM-10:50A KRJH 202 1.00 Owen A 40
ECON 285 02 MACROECONOMIC THEORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 202 1.00 Owen A 40
ECON 341 01 ENERGY ECONOMICS TR 02:30PM-03:45P KRJH 102 1.00 Sapci O 40
ECON 350 01 ECONOMICS OF POVERTY TR 10:30AM-11:45A KRJH 101 1.00 Hagstrom P 40
ECON 360 01 HEALTH ECONOMICS TR 09:00AM-10:15A KRJH 101 1.00 Wu S 40
ECON 365W01 AMERICAN ECON HISTORY MW 02:30PM-03:45P KRJH 101 1.00 Jensen E 20
ECON 425 01 FINANCIAL ECONOMICS TR 09:00AM-10:15A KRJH 201 1.00 Farshbaf Yazdandoust A 20
ECON 425 02 FINANCIAL ECONOMICS TR 01:00PM-02:15P KRJH 201 1.00 Farshbaf Yazdandoust A 20
ECON 468 01 MACROECONOMIC CRISIS TR 09:00AM-10:15A KRJH 203 1.00 Hunt J 20
ECON 504 01 TOPICS IN MACROECONOMICS TR 02:30PM-03:45P KRJH 104 1.00 Georges C 12 R
ECON 505 01 TOPIC DEVELOPMENT ECON TR 10:30AM-11:45A KRJH 103 1.00 Conover E 12 R
ECON 509 01 TOPICS IN PUBLIC ECON TR 02:30PM-03:45P KRJH 103 1.00 Hagstrom P 12 R
ECON 560 01 RESEARCH SEMINAR TR 01:00PM-02:15P KRJH 109 1.00 Conover E 12 R
ECON 560 02 RESEARCH SEMINAR MW 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Jones D 12 R
ECON 560 03 RESEARCH SEMINAR TR 01:00PM-02:15P KRJH 103 1.00 Wu S 12 R
ECON 560 04 RESEARCH SEMINAR MW 02:30PM-03:45P KRJH 103 1.00 Georges C 12 R
EDUC 200 01 ISSUES IN EDUCATION MW 08:30AM-09:45A KRJH 250 1.00 Mason S 20 R
EDUC 210 01 CURRICULUM DECISION-MAKING MW 11:00AM-12:15P KRJH 224 1.00 Mason S 16 R
EDUC 230 01 INTERMEDIATE SIGN LANGUAGE T 06:00PM-09:00P KRJH 201 1.00 Allen V 18 R
EDUC 301 01 SEM TEACH ENGL ESOL STUDENTS TBA TBA TBA TBA 1.00 Britt-Hysell B 18 R
EDUC 310 01 EDUC FIELD EXPERIENCE TBA TBA TBA TBA 0.25 Mason S 20 R
EDUC 370 01 EDUCATION PRACTICUM R 07:00PM-08:15P KRJH 142 1.00 Wieczorek K 15
ENCRW215 01 INTRO POETRY/FICT WKSHP TR 10:30AM-12:00P ROOT 312 1.00 Guttman N 16 R
ENCRW215 02 INTRO POETRY/FICT WKSHP MW 02:30PM-04:00P LIB 209 1.00 Larson D 16 R
ENCRW304 01 INTER CW: POETRY TR 10:30AM-12:00P LIB 213 1.00 Springer J 16 R
ENCRW305 01 INTER CW: FICTION TR 10:30AM-12:00P LIB 209 1.00 Ngo H 16 R
ENCRW419 01 SEM CREATIVE WRITING T 01:00PM-04:00P LIB 213 1.00 Ngo H 12 R
ENCRW419 02 SEM CREATIVE WRITING T 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Springer J 12 R
ENCRW501 01 HONORS PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.25 Springer J 40
ENGL 123W01 DAYS OF A FUTURE PAST MWF 10:00AM-10:50A ROOT 204 1.00 Odamtten V 20 R
ENGL 123W02 DAYS OF A FUTURE PAST TR 10:30AM-11:45A ROOT 205 1.00 Odamtten V 20 R
ENGL 127W01 STAGES OF IDENTITY TR 10:30AM-11:45A ROOT 202 1.00 Strout N 20 R
ENGL 131W01 EXPERIENCE OF READING MWF 09:00AM-09:50A ROOT 201 1.00 Thickstun M 20 R
ENGL 140W01 TRUTH, LIES & LITERATURE WF 02:30PM-03:45P ROOT 312 1.00 Schwartz J 20 R
ENGL 141W01 SHORT STORY:THEME,FORM,HIST TR 09:00AM-10:15A ROOT 312 1.00 Rippeon A 16 R
ENGL 143W01 LIT AND/OF EMPOWERMENT MW 01:00PM-02:15P ROOT 201 1.00 Yao S 16 R
ENGL 204W01 POETRY & POETICS TR 01:00PM-02:15P ROOT 205 1.00 Widiss B 20 R
ENGL 204W02 POETRY & POETICS TR 02:30PM-03:45P ROOT 205 1.00 Rippeon A 20 R
ENGL 205 01 THE STUDY OF THE NOVEL MW 11:00AM-12:15P ROOT 204 1.00 Larson D 40 R
ENGL 223 01 GENDER&VIOLENCE MIDDLE AGES MWF 10:00AM-10:50A ROOT 202 1.00 Eldevik J
Terrell K
24
ENGL 225 01 SHAKESPEARE MWF 11:00AM-11:50A ROOT 202 1.00 Strout N 40 R
ENGL 226 01 MILTON TR 01:00PM-02:15P ROOT 204 1.00 Thickstun M 40 R
ENGL 256 01 AMER LIT 19TH CENTURY TR 09:00AM-10:15A ROOT 204 1.00 Oerlemans O 40 R
ENGL 293 01 THE MAKING OF ENGLISH MWF 02:30PM-03:20P ROOT 201 1.00 Terrell K 40 R
ENGL 297 01 INTRO LITERARY THEORY WF 01:00PM-02:15P ROOT 310 1.00 Schwartz J 40 R
ENGL 327W01 ENGLISH LIT:1550-1660 MWF 01:00PM-01:50P ROOT 312 1.00 Thickstun M 20 R
ENGL 335W01 THE ROMANTIC POETS TR 01:00PM-02:15P ROOT 201 1.00 Oerlemans O 20 R
ENGL 343W01 SEM WOMEN WRIT AGAINST GRAIN WF 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Adair V 20
ENGL 375 01 CONTEMPORARY AMER FICTION TR 02:30PM-03:45P ROOT 310 1.00 Widiss B 40 R
ENGL 428 01 SEM MIDDLE AGES TR 01:00PM-02:15P ROOT 312 1.00 Terrell K 12 R
ENGL 447 01 SEMINAR: JAMES JOYCE MW 02:30PM-03:45P ROOT 204 1.00 Yao S 12 R
ENGL 474 01 SEM MAJOR AFRICAN-AMER WRITER T 01:00PM-04:00P SCCT 3039 1.00 Odamtten V 12 R
ENGL 500 01 HONORS THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Odamtten V 40 R
ENGL 528 01 SEM MIDDLE AGES TR 01:00PM-02:15P ROOT 312 1.00 Terrell K 12 R
ENGL 547 01 SEMINAR: JAMES JOYCE MW 02:30PM-03:45P ROOT 204 1.00 Yao S 12 R
ENGL 574 01 SEM MAJOR AFR-AMER WRIT T 01:00PM-04:00P SCCT 3039 1.00 Odamtten V 12 R
ENVST150 01 SOCIETY & THE ENVIRONMENT MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3024 1.00 Townsend J 40 R
ENVST212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 2048 1.00 Dash C 25 R
ENVST220W01 CULT & HIST ADIRONDACK PARK MW 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Dash C 20 R
ENVST255W01 GENDER & ENVIRONMENT TR 01:00PM-02:15P SCCT 2048 1.00 Barry J 20
ENVST550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Cannavo P 40
ESOL 102W01 FUNDAMENTALS COMPOSITION II MW 02:30PM-03:45P KRJH 124 1.00 Britt-Hysell B 10
FRNCH120 01 SECOND TERM FRENCH MTWF 09:00AM-09:50A JHSN 101 1.00 Diaz P 40
FRNCH120 02 SECOND TERM FRENCH MTWF 12:00PM-12:50P JHSN 222 1.00 Diaz P 40
FRNCH140 01 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 10:00AM-10:50A ROOT 205 1.00 Van de Wiele A 40
FRNCH140 02 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 11:00AM-11:50A ROOT 205 1.00 Van de Wiele A 40
FRNCH200W01 INTRO FRENCH STUDIES TR 09:00AM-10:15A JHSN 225 1.00 Mwantuali J 20
FRNCH200W02 INTRO FRENCH STUDIES TR 10:30AM-11:45A JHSN 225 1.00 Mwantuali J 20
FRNCH212W01 INTRO. TO FRENCH LIT II MWF 10:00AM-10:50A JHSN 101 1.00 O'Neal J 20
FRNCH285 01 1968: IS PARIS BURNING? MW 02:30PM-03:45P ROOT 202 1.00 Morgan C 40
FRNCH373 01 TOPIC:REMEMBERING THE PAST MW 01:00PM-02:15P LIB 213 1.00 O'Neal J 40
FRNCH402 01 MEDIEVAL OUTCAST&OUTSIDER TR 10:30AM-11:45A JHSN 101 1.00 Diaz P 12
FRNCH415 01 OUT IN CITY:19TH C PARIS TR 01:00PM-02:15P JHSN 101 1.00 Morgan C 16
FRNCH550 01 HONORS PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Morgan C 40
GEOSC112 01 OCEAN SCIENCE MWF
T
10:00AM-10:50A
01:00PM 03:00P
SCCT 1011
SCCT 1011
1.00 Domack C 24 R
GEOSC121 01 GEOL NY-BEYOND BLUE LINES TR
R
10:30AM-11:45A
01:00PM 03:00P
SCCT 1035
SCCT 1035
1.00 Hough B 24 R
GEOSC201 01 SEMINAR ON ICELAND R 07:30PM-09:30P SCCT 1016 0.50 Tewksbury B 20
GEOSC202 01 ICELAND FIELD STUDY TBA TBA TBA TBA 0.50 Tewksbury B 20
GEOSC209 01 HYDROGEOLOGY MWF
R
11:00AM-11:50A
01:00PM 04:00P
SCCT 1030
SCCT 1030
1.00 Rayne T 24
GEOSC212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 2048 1.00 Dash C 25 R
GEOSC230 01 STRUCTURAL GEOLOGY MWF 02:00PM-04:00P SCCT 1016 1.00 Tewksbury B 22
GEOSC235 01 GEOMORPHOLOGY MWF
T
12:00PM-12:50P
12:00PM 02:00P
SCCT 1035
SCCT 1035
1.00 Hough B 24
GEOSC310 01 PETROLOGY MWF
T
10:00AM-10:50A
02:00PM 04:00P
SCCT 1033
SCCT 1033
1.00 Bailey D 24
GEOSC380 01 GIS FOR GEOSCIENTISTS MWF 08:30AM-09:45A SCCT 3019 1.00 Tewksbury B 13
GEOSC511 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.50 Rayne T 40
GEOSC511 02 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.50 Hough B 40
GEOSC511 03 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.50 Tewksbury B 40
GEOSC511 04 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.50 Domack C 40
GEOSC511 05 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 0.50 Bailey D 40
GERMN115 01 GERMAN IMMERSION MWF
TR
11:00AM-11:50A
10:30AM 11:45A
JHSN 224
JHSN 308
2.00 Toegel E 40
GERMN120 01 SECOND TERM GERMAN MWRF 12:00PM-12:50P JHSN 101 1.00 Malloy J 40
GERMN140 01 INTRO GERMN LIT & CULTURE MWF 11:00AM-11:50A JHSN 101 1.00 Malloy J 40
GERMN310W01 FROM GOETHE TO GRASS MW 08:30AM-09:45A JHSN 224 1.00 Toegel E 20
GERMN500 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Toegel E 40
GOVT 112W01 COMPARATIVE POLITICS TR 10:30AM-11:45A KRJH 110 1.00 Rivera S 16 R
GOVT 112W02 COMPARATIVE POLITICS TR 01:00PM-02:15P KRJH 110 1.00 Rivera S 16 R
GOVT 112W03 COMPARATIVE POLITICS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 110 1.00 Kato Y 16 R
GOVT 114 01 INTERNATIONAL RELATNS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 125 1.00 Cafruny A 40 R
GOVT 114 02 INTERNATIONAL RELATNS MWF 11:00AM-11:50A KRJH 125 1.00 Cafruny A 40 R
GOVT 116 01 AMER POLITICAL PROCESS MWF 10:00AM-10:50A KRJH 101 1.00 Rosenfeld S 40 R
GOVT 116 02 AMER POLITICAL PROCESS MWF 12:00PM-12:50P KRJH 101 1.00 Rosenfeld S 40 R
GOVT 117 01 INTRO POLITICAL THEORY MWF 09:00AM-09:50A KRJH 101 1.00 Winkelman J 40 R
GOVT 117 02 INTRO POLITICAL THEORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 127 1.00 Winkelman J 40 R
GOVT 117W03 INTRO POLITICAL THEORY MW 02:30PM-03:45P KRJH 110 1.00 Martin R 16 R
GOVT 201W01 INTRO FEMINIST THOUGHT TR 02:30PM-03:45P ROOT 202 1.00 Lacsamana A 20
GOVT 212 01 GLOBAL WARMING TR 09:00AM-10:15A SCCT 2048 1.00 Dash C 25 R
GOVT 231 01 ASIAN POLITICAL THOUGHT MW 02:30PM-03:45P KRJH 203 1.00 Kato Y 40
GOVT 233 01 U.S.-CHINA RELATIONS TR 02:30PM-03:45P KRJH 224 1.00 Kato Y 40
GOVT 235 01 MULTI-ETHNIC ISRAEL TR 01:00PM-02:15P BEN 105 1.00 Guez A 40
GOVT 239W01 NAT RITUALS & RELG FREEDOM TR 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Schermerhorn J 20
GOVT 240 01 INTERNATIONAL SECURITY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 102 1.00 De Bruin E 40
GOVT 241 01 CONSTITUTIONAL LAW TR 10:30AM-11:45A KRJH 125 1.00 Anechiarico F 40
GOVT 277 01 CONSERVATIVE THGHT U.S. MW 01:00PM-02:15P LIB 209 1.00 Paquette R 40
GOVT 319 01 TOPIC:US-PAKISTAN CONUNDRUM R 09:00AM-12:00P KRJH 142 1.00 Inderfurth K 12 R
GOVT 321 01 FEDERAL INTERNSHIP TBA TBA TBA TBA 1.00 Johnson G 20
GOVT 323 01 INTERN-OBSERVATION TBA TBA TBA TBA 1.00 Johnson G 20
GOVT 325 01 SEM IN WASH SEMINAR TBA TBA TBA TBA 1.00 Johnson G 20
GOVT 327 01 SEM-WASH INDEP RESRCH TBA TBA TBA TBA 1.00 Johnson G 20
GOVT 335W01 SEM CRIMINAL LAW TR 09:00AM-10:15A KRJH 110 1.00 Anechiarico F 12
GOVT 363W01 POVERTY AND DEVELOPMENT WF 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Olarinmoye O 20
GOVT 368W01 VIOLENCE,JUSTICE LATIN AMER WF 01:00PM-02:15P KRJH 124 1.00 Sullivan H 20
GOVT 380W02 TERROR,M.EAST,CNTERTERROR W 01:00PM-04:00P KRJH 201 1.00 Walker E 20
GOVT 382W01 TOPIC PUBLIC POLICY TR 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Wyckoff P 20
GOVT 382W02 TOPIC PUBLIC POLICY TR 02:30PM-03:45P KRJH 123 1.00 Wyckoff P 20
GOVT 387W01 CIVIL-MILITARY RELATIONS MW 02:30PM-03:45P KRJH 104 1.00 De Bruin E 20
GOVT 389W01 CAPITALISM,DEMOCRACY,WORKPLAC MW 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Winkelman J 16
GOVT 391W01 U.S.-AFRICA RELATIONS TR 01:00PM-02:15P KRJH 124 1.00 Olarinmoye O 20
GOVT 550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Sullivan H 40 R
GOVT 550 02 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Cafruny A 40 R
GOVT 550 03 SENIOR PROJECT M 10:00AM-12:50P KRJH 142 1.00 Olarinmoye O 40 R
GOVT 550 04 SENIOR PROJECT F 11:00AM-02:00P LIST 218 1.00 Martin R 40 R
GOVT 550 05 SENIOR PROJECT F 01:00PM-04:00P KRJH 109 1.00 Rivera D 40 R
GOVT 550 06 SENIOR PROJECT F 01:00PM-04:00P KRJH 104 1.00 Rosenfeld S 40 R
GOVT 551 01 HONORS THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Klinkner P 40
GREEK110 01 ELEMENTARY GREEK I MWF 01:00PM-01:50P BEN 207 1.00 Feltovich A 40
GREEK210 01 GREECE & ANC. MEDITERRANEAN MWF 01:00PM-01:50P JHSN 309 1.00 Weiner J 40
HIST 109W01 EARLY MOD WESTERN EUROPE TR 10:30AM-11:45A KRJH 236 1.00 Ambrose D 20 R
HIST 124W01 SILK ROAD TR 09:00AM-10:15A KRJH 236 1.00 Keller S 20 R
HIST 144W01 INDIAN BUDDHISM TR 10:30AM-11:45A BEN 201 1.00 Amar A 20 R
HIST 146W01 CHRISTIANITY TO 1500 MW 02:30PM-03:45P KRJH 224 1.00 Eldevik J 20 R
HIST 154W01 RACE MODERN AMER,1890-PRES MW 02:30PM-03:45P KRJH 250 1.00 Moore C 20 R
HIST 204 01 AFR/AMER HIST FROM 1877 TR 10:30AM-11:45A KRJH 109 1.00 Moore C 40
HIST 207 01 EUROPE & MED 1000-1500 TR 09:00AM-10:15A KRJH 123 1.00 Eldevik J 40
HIST 211 01 INTRO U.S. HIST:1861-2001 MWF 10:00AM-10:50A KRJH 109 1.00 Isserman M 40
HIST 222 01 MODERN RUSSIAN HISTORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 124 1.00 Keller S 40
HIST 223 01 GENDER&VIOLENCE MIDDLE AGES MWF 10:00AM-10:50A ROOT 202 1.00 Eldevik J
Terrell K
24
HIST 226 01 HIST EUR THOUGHT:1830-PRES TR 10:30AM-11:45A KRJH 250 1.00 Kelly A 40
HIST 231 01 BRITAIN,IRELAND 1688-2007 TR 02:30PM-03:45P KRJH 142 1.00 Grant K 40
HIST 239 01 MAKING MODERN INDIA TR 09:00AM-10:15A KRJH 124 1.00 Trivedi L 40
HIST 245 01 THE AMERICAN FRONTIER MWF 11:00AM-11:50A KRJH 104 1.00 Simons P 40
HIST 254 01 RECENT AMERICAN HIST TR 01:00PM-02:15P KRJH 102 1.00 Isserman M 40
HIST 277 01 CONSERVATIVE THGHT U.S. MW 01:00PM-02:15P LIB 209 1.00 Paquette R 40
HIST 278 01 SOUTH AFRICA: 1652-2004 WF 01:00PM-02:15P KRJH 123 1.00 Grant K 40
HIST 285 01 MODERN CHINA TR 10:30AM-11:45A KRJH 124 1.00 Wilson T 40 R
HIST 297 01 CHRISTANITY AMER 1600-1890 TR 02:30PM-03:45P KRJH 203 1.00 Ambrose D 40
HIST 314W01 NAZI GERMANY WF 01:00PM-02:15P KRJH 110 1.00 Kelly A 20
HIST 350W01 SLAVERY & CIVIL WAR T 01:00PM-04:00P LIB 209 1.00 Paquette R 20
HIST 353W01 SEM ON THE SIXTIES W 01:00PM-04:00P ARTH 112 1.00 Isserman M 20 R
HIST 363W01 SEM COLONIAL ENCOUNTERS ASIA W 01:00PM-04:00P LIB 211 1.00 Trivedi L 12
HIST 383W01 TOPIC:IRISH REPUBLIC ARMY M 01:00PM-04:00P KRJH 123 1.00 Grant K 20
HIST 390W01 SEMINAR HISTORY & THEORY W 01:00PM-04:00P LIST 218 1.00 Wilson T 12
HIST 392W01 20 C BLACK INTERNATIONALISM R 01:00PM-04:00P LIB 209 1.00 Moore C 20
HIST 402W01 RESEARCH SEM IN HIST TBA TBA TBA TBA 1.00 Keller S 20
HIST 550 01 SENIOR THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Keller S 40
HIST 551 01 SENIOR THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Keller S 40
HSPST120 01 SECOND TERM SPANISH MTWR 09:00AM-09:50A ROOT 202 1.00 Portal M 16 R
HSPST135 01 SPANISH IMMERSION II MWF
TR
10:00AM-10:50A
10:30AM 11:45A
ROOT 201
ROOT 201
2.00 Norberg P 16
HSPST140 01 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 11:00AM-11:50A JHSN 225 1.00 Burke J 16 R
HSPST140 02 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 12:00PM-12:50P JHSN 225 1.00 Burke J 16 R
HSPST140 03 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 11:00AM-11:50A ROOT 201 1.00 Fernandez C 16
HSPST200W01 EXPLORING HISPANIC TEXTS MW 02:30PM-03:45P JHSN 225 1.00 Hwangpo M 16 R
HSPST200W02 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 01:00PM-02:15P JHSN 305 1.00 Rodriguez-Plate E 16 R
HSPST200W03 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 02:30PM-03:45P JHSN 309 1.00 Tubau Moreu X 16 R
HSPST210 01 INTRO TO SPANISH LIT WF 01:00PM-02:15P ROOT 203 1.00 Willstedt M 40
HSPST217 01 INTRO U.S. LATINO/aLIT TR 02:30PM-03:45P JHSN 222 1.00 Fernandez C 16
HSPST219 01 ADVANCED GRAMMAR REVIEW MWF 11:00AM-11:50A BEN 207 1.00 Willstedt M 20
HSPST257 01 THE WORLD OF SPANISH ART MW 01:00PM-02:15P ARTH 116 1.00 Medina J 40
HSPST283W01 HISPANIC CARIBBEAN WORLD TR 10:30AM-11:45A JHSN 222 1.00 Rodriguez-Plate E 16
HSPST301 01 MODERNISMO MW 01:00PM-02:15P JHSN 101 1.00 Hwangpo M 16
HSPST303 01 GENDER IN LATIN AMERICA MWF 09:00AM-09:50A ROOT 205 1.00 Burke J 16
HSPST330 01 EARLY MODERN SPAN DRAMA TR 01:00PM-02:15P JHSN 222 1.00 Tubau Moreu X 16
HSPST370 01 POSTMODERN SPAIN MW 02:30PM-03:45P JHSN 222 1.00 Norberg P 16
HSPST401 01 MODERNISMO MW 01:00PM-02:15P JHSN 101 1.00 Hwangpo M 16 R
HSPST403 01 GENDER IN LATIN AMERICA MWF 09:00AM-09:50A ROOT 205 1.00 Burke J 16
HSPST430 01 EARLY MODERN SPAN DRAMA TR 01:00PM-02:15P JHSN 222 1.00 Tubau Moreu X 16
HSPST470 01 POSTMODERN SPAIN MW 02:30PM-03:45P JHSN 222 1.00 Norberg P 16
HSPST550 01 HONORS PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Rodriguez-Plate E 40
INTER500 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Martin R 1
ITALN120 01 SECOND TERM ITALIAN MWF 10:00AM-10:50A ROOT 203 1.00 DeBevoise D 18
ITALN120 02 SECOND TERM ITALIAN MWF 11:00AM-11:50A ROOT 203 1.00 DeBevoise D 18
ITALN120 03 SECOND TERM ITALIAN MWF 11:00AM-11:50A JHSN 305 1.00 Sisler M 18
ITALN120 04 SECOND TERM ITALIAN MWF 12:00PM-12:50P ROOT 203 1.00 DeBevoise D 18
ITALN140 01 FOURTH TERM ITALIAN MWF 12:00PM-12:50P JHSN 305 1.00 Sisler M 20
ITALN220 01 INT ITALIAN LIT & CULT II MWF 01:00PM-01:50P JHSN 308 1.00 Sisler M 20
JAPN 120 01 SECOND TERM JAPANESE MW
TR
11:00AM-11:50A
12:00PM 12:50P
KRJH 123
KRJH 123
1.00 Kamiya M
Naito Y
15
JAPN 120 02 SECOND TERM JAPANESE MW
TR
12:00PM-12:50P
11:00AM 11:50A
KRJH 124
KRJH 123
1.00 Kamiya M
Naito Y
15
JAPN 140 01 FOURTH TERM JAPANESE MTWR 09:00AM-09:50A KRJH 109 1.00 Naito Y 40
JAPN 150W01 INTRO JAPANESE CULTURE TR 01:00PM-02:15P KRJH 104 1.00 Omori K 20 R
JAPN 220 01 ADVANCED JAPANESE II MWF 09:00AM-09:50A KRJH 124 1.00 Kamiya M 40
JAPN 230 01 MORPHOLOGY AND SYNTAX TR 01:00PM-02:15P KRJH 236 1.00 Kamiya M 40
JAPN 239 01 MOD JAPAN:POP CULT & WAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
JAPN 339 01 MOD JAPAN:POP CULT & WAR TR 02:30PM-03:45P KRJH 109 1.00 Omori K 40
JAPN 402 01 TEXTUAL ANALYSIS&TRANSLATN TBA TBA TBA TBA 1.00 Naito Y 40
LATIN120 01 ELEMENTARY LATIN II MWF 12:00PM-12:50P CUPR 111 1.00 Haley S 40
LATIN350 01 ROMAN HISTORIANS TR 09:00AM-10:15A CUPR 207 1.00 Rubino C 40
MATH 113 01 CALCULUS I MWF 08:30AM-09:45A JHSN 305 1.00 Kantrowitz R 40
MATH 113 02 CALCULUS I MWF 01:10PM-02:25P JHSN 222 1.00 Wiscons T 40
MATH 116 01 CALCULUS II MWF
T
09:00AM-09:50A
12:00PM 12:50P
JHSN 222
SCCT G027
1.00 Redfield R 40
MATH 116 02 CALCULUS II MWF
T
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
JHSN 222
SCCT G027
1.00 Redfield R 40
MATH 216 01 MULTIVARIABLE CALCULUS MWF
T
10:00AM-10:50A
12:00PM 12:50P
JHSN 225
JHSN 225
1.00 Bedient R 40
MATH 224W01 LINEAR ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50A JHSN 309 1.00 LeMasurier M 20
MATH 224W02 LINEAR ALGEBRA MWF 10:00AM-10:50A BEN 104 1.00 Gibbons C 20
MATH 224W03 LINEAR ALGEBRA MWF 11:00AM-11:50A JHSN 222 1.00 Kantrowitz R 20
MATH 224W04 LINEAR ALGEBRA MWF 12:00PM-12:50P BEN 201 1.00 Redfield R 20
MATH 231 01 INTRO TO OPTIMIZATION MWF 11:00AM-11:50A BEN 105 1.00 Cockburn S 40
MATH 235 01 DIFFERENTIAL EQUATIONS MWF 01:00PM-01:50P JHSN 305 1.00 Dykstra A 24
MATH 235 02 DIFFERENTIAL EQUATIONS MWF 09:00AM-09:50A JHSN 225 1.00 Bedient R 24
MATH 253 01 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 11:00AM-11:50A KRJH 203 1.00 Kelly T 25
MATH 253 02 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 01:00PM-01:50P KRJH 203 1.00 Kelly T 25
MATH 265 01 FRACTAL GEOMETRY MWF 01:15PM-02:05P BEN 105 1.00 Bedient R 40
MATH 314W01 REAL ANALYSIS I MWF 10:00AM-10:50A BEN 201 1.00 Cockburn S 20
MATH 318 01 COMPLEX ANALYSIS MWF 01:00PM-01:50P JHSN 225 1.00 LeMasurier M 40
MATH 325W01 MODERN ALGEBRA MWF 11:00AM-11:50A BEN 201 1.00 Wiscons J 20
MATH 325W02 MODERN ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50A BEN 201 1.00 Wiscons J 20
MATH 327 01 CRYPTOGRAPHY MWF 09:00AM-09:50A BEN 104 1.00 Gibbons C 40
MATH 337 01 PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATN MWF 11:00AM-11:50A BEN 104 1.00 Dykstra A 40
MATH 352 01 STAT THEORY&APPLICATNS TR 01:00PM-02:15P JHSN 225 1.00 Kelly T 40
MDRST223 01 GENDER&VIOLENCE MIDDLE AGES MWF 10:00AM-10:50A ROOT 202 1.00 Eldevik J
Terrell K
24
MUSIC109 01 FUNDAMENTL THEORIES MUSIC MWF 10:00AM-10:50A LIST 106 1.00 Pellman S 40
MUSIC142 01 CHOIR MW 07:00PM-09:00P SCHA 201 0.25 Kolb G 40
MUSIC142 03 BRASS LAB MW 05:30PM-06:50P WELN HALL 0.25 Buchman H
Raschella J
40
MUSIC142 04A WOODWIND LAB TBA TBA TBA TBA 0.25 TBA 40
MUSIC142 05 MASTERWORKS CHORALE SU 07:00PM-09:00P WELN HALL 0.25 Kolb G 40
MUSIC142 06 ORCHESTRA TR 07:00PM-09:00P WELN HALL 0.25 Buchman H 40
MUSIC142 08 JAZZ ENSEMBLE TR 04:00PM-06:00P LIST 104 0.25 Rowe M 40
MUSIC181 01 BASIC KEYBOARD SKILLS TBA TBA TBA TBA 0.25 Best S 40 R
MUSIC242 02 COLLEGE HILL SINGERS MW 12:00PM-12:50P SCHA 201 0.25 Kolb G 40
MUSIC242 09A INSTRUMENTAL CHAMBER ENSEMBLE TBA TBA TBA TBA 0.25 TBA 40
MUSIC245 01 MUSIC IN AMER FILM MW
F
02:30PM-03:45P
01:00PM 04:00P
KRJH 127
KRJH 125
1.00 Hamessley L 40
MUSIC252 01 MUSIC EUR.&AMER 1600-1900 TR 10:30AM-11:45A SCHA 108 1.00 Hopkins R 16
MUSIC253W01 MUSIC EUR&AMER SINCE 1900 TR 02:30PM-03:45P SCHA 108 1.00 Buchman H
Pellman S
16
MUSIC258 01 OPERA MW
F
01:00PM-02:15P
01:00PM 04:00P
SCHA 108
KTSA 124
1.00 Hamessley L
Rabinowitz P
40
MUSIC280 01 INTERMEDIATE AURAL SKILLS TF 12:00PM-12:50P SCHA 201 0.50 Hamessley L 40
MUSIC281 01 INTERM. KEYBOARD SKILLS TBA TBA TBA TBA 0.50 Best S 40
MUSIC309 01 MUSICAL FORMS TR 01:00PM-02:15P SCHA 108 1.00 Hopkins R 40
MUSIC351 01 TOPICS IN MUSIC MW 02:30PM-03:45P SCHA 108 1.00 Kolb G
Buchman H
Hopkins R
40
MUSIC377 01 ELECTRONIC ARTS WORKSHOP W 01:00PM-04:00P KTSA 144 1.00 Gant L
Pellman S
16
MUSIC380 01 ADV. AURAL SKILLS TF 12:00PM-12:50P SCHA 108 0.50 Hamessley L 40
MUSIC381 01 ADV. KEYBOARD SKILLS TBA TBA TBA TBA 0.50 Best S 40
MUSIC452 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Kolb G 40
MUSIC551 01 HONORS SR PROJECT II TBA TBA TBA TBA 0.50 Kolb G 40
NEURO198 01 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 List A 40 R
NEURO198 02 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Thiruchselvam R 40 R
NEURO201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3024 1.00 Borton J 40
NEURO204 01 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY MW 01:00PM-02:15P SCCT 3021 1.00 List A 40
NEURO205 01 INTRO BRAIN & BEHAVIOR TR 10:30AM-11:45A SCCT 3024 1.00 Weldon D 40
NEURO310W01 PHILOSOPHY OF SCIENCE MWF 11:00AM-11:50A SCCT 2048 1.00 Janack M 20 R
NEURO327 01 AFFECTIVE NEUROSCIENCE TR
W
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 3047
1.00 Thiruchselvam R 10
NEURO327 02 AFFECTIVE NEUROSCIENCE TR
R
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 3047
1.00 Thiruchselvam R 10
NEURO330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
NEURO330 02 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
NEURO330 03 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
R
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
NEURO375 01 ARTIFICIAL INTELLIGENCE TR 02:30PM-03:45P SCCT 3040 1.00 Hirshfield S 40
NEURO501 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Lehman H 40
NEURO501 02 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 List A 40
NEURO501 03 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Thiruchselvam R 40
NEURO501 04 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Weldon D 40
ORCOM100 01 PRIN ORAL PRESENTATION
NOTE: 1/26/15 - 3/11/15
MW 12:00PM-12:50P KRJH 222A 0.25 Helmer J 18 R
ORCOM210 01 RHETORICAL ACT TR 10:30AM-11:45A KRJH 222A 1.00 Helmer J 18 R
PHIL 111W01 CONTEMP MORAL ISSUES TR 10:30AM-11:45A ROOT 204 1.00 Lopez T 16 R
PHIL 117 01 INTRO POLITICAL THEORY MWF 09:00AM-09:50A KRJH 101 1.00 Winkelman J 40 R
PHIL 117 02 INTRO POLITICAL THEORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 127 1.00 Winkelman J 40 R
PHIL 117W03 INTRO POLITICAL THEORY MW 02:30PM-03:45P KRJH 110 1.00 Martin R 16 R
PHIL 203 01 HIST WEST PHIL (MOD) TR 09:00AM-10:15A KRJH 127 1.00 Marcus R 40
PHIL 204 01 PHIL AS/AND/OF LIT MWF 09:00AM-09:50A ROOT 204 1.00 Janack M 40
PHIL 214W01 PHILOSOPHY OF RELGN TR 02:30PM-03:45P ROOT 204 1.00 Plakias A 20 R
PHIL 217W01 NATURE & VALUE OF TRUTH TR 01:00PM-02:15P ROOT 203 1.00 Edwards D 20
PHIL 218 01 BIOMEDICAL ETHICS TR 02:30PM-03:45P SCCT 1004 1.00 Lopez T 16 R
PHIL 228 01 PHILOSOPHY AND FILM TR
F
02:30PM-03:45P
01:00PM 04:00P
BEN 207
BEN 201
1.00 Doran K 40
PHIL 235 01 ENVIRONMENTAL ETHICS WF 11:00AM-12:15P ROOT 310 1.00 Doran K 40 R
PHIL 242W01 THE BLACK SELF TR 10:30AM-11:45A ROOT 203 1.00 Franklin A 20 R
PHIL 310W01 PHILOSOPHY OF SCIENCE MWF 11:00AM-11:50A SCCT 2048 1.00 Janack M 20 R
PHIL 326W01 SEM DAVID FOSTER WALLACE TR 09:00AM-10:15A ROOT 201 1.00 Janack M 12 R
PHIL 416 01 SEM EPISTEMOLGY WITTGENSTEIN TR 01:00PM-02:15P LIB 215 1.00 Marcus R 12 R
PHIL 447 01 SEM ETHICS: HAPPINESS M 01:00PM-04:00P SCCT 1004 1.00 Werner R 12 R
PHIL 450 01 SEMINAR ETHICAL THEORY TR 09:00AM-10:15A PHIL BLDG 1.00 Plakias A 12 R
PHIL 463 01 SEM METAPHYSICS:NIETZSCHE W 01:00PM-04:00P PHIL BLDG 1.00 Franklin A 12 R
PHYED101 W01 AEROBICS-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO 201 0.00 Glaser E 25
PHYED103 S01 BADMINTON-SPRING MW 02:30PM-03:15P ALGY 200 0.00 Friedman J 12
PHYED103 S02 BADMINTON-SPRING TR 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 Holtz K 12
PHYED103 W01 BADMINTON-WINTER II TR 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 McSharry S 12
PHYED103 W03 BADMINTON-WINTER II MW 11:00AM-11:45A ALGY 200 0.00 Barnard S 12
PHYED103 W04 BADMINTON-WINTER II TR 09:30AM-10:15A ALGY 200 0.00 Hull E 12
PHYED104 S01 BEG. SWIMMING-SPRING MW 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Davis T 4
PHYED104 S02 BEG. SWIMMING-SPRING MW 01:00PM-01:45P BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 S03 BEG. SWIMMING-SPRING TR 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Davis T 4
PHYED104 S04 BEG. SWIMMING-SPRING TR 02:30PM-03:15P BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 W01 BEG. SWIMMING-WINTER II MW 02:30PM-03:15P BRSP 100 0.00 Escobar A 4
PHYED104 W02 BEG. SWIMMING-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BRSP 100 0.00 Davis T 4
PHYED106 S01 FITNESS-SPRING MW 10:00AM-10:45A BLOO CTR 0.00 Friedman J 18
PHYED106 S02 FITNESS-SPRING TR 09:30AM-10:15A BLOO CTR 0.00 Gilligan C 18
PHYED106 S03 FITNESS-SPRING TR 01:00PM-01:45P BLOO CTR 0.00 Collins M 18
PHYED106 S04 DYNAMIC FITNESS-SPRING MW 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Murray D 80
PHYED106 S05 DYNAMIC FITNESS-SPRING TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Gilligan C 80
PHYED106 S06 DYNAMIC FITNESS-SPRING TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 McDonald G 80
PHYED106 S07 FITNESS-SPRING TR 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 McNamara E 18
PHYED106 S08 FITNESS-SPRING MW 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 Mobley M 18
PHYED106 S09 DYNAMIC FITNESS-SPRING MW 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Glaser E 80
PHYED106 W01 FITNESS-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO CTR 0.00 Haberbusch R 18
PHYED106 W02 FITNESS-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 Stockwell A 18
PHYED106 W03 FITNESS-WINTER II MW 10:00AM-10:45A BLOO CTR 0.00 Wright M 18
PHYED106 W04 FITNESS-WINTER II MW 11:00AM-11:45A BLOO CTR 0.00 Lamborn J 18
PHYED106 W05 DYNAMIC FITNESS-WINTER II TR 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Kloidt P 80
PHYED106 W06 DYNAMIC FITNESS-WINTER II MW 03:00PM-03:45P FLDH 100 0.00 Weber R 80
PHYED106 W07 DYNAMIC FITNESS-WINTER II MW 08:00AM-08:45A FLDH 100 0.00 Thompson D 36
PHYED106 W08 DYNAMIC FITNESS-WINTER II TR 08:00AM-08:45A BLOO CTR 0.00 Byrnes T 80
PHYED107 S01 FREE WEIGHTS-SPRING TR 11:00AM-11:45A BLOO 216 0.00 Miller J 15
PHYED107 S02 FREE WEIGHTS-SPRING MW 02:30PM-03:15P BLOO 216 0.00 Haberbusch R 15
PHYED107 S03 FREE WEIGHTS-SPRING MW 10:00AM-10:45A BLOO 216 0.00 Rauscher N 15
PHYED107 S04 FREE WEIGHTS-SPRING TR 09:30AM-10:15A BLOO 216 0.00 Collins M 15
PHYED107 W01 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 10:00AM-10:45A BLOO 216 0.00 Carlson B 15
PHYED107 W02 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 01:00PM-01:45P BLOO 201 0.00 Weber R 15
PHYED107 W03 FREE WEIGHTS-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOO 216 0.00 McNamara E 15
PHYED107 W04 FREE WEIGHTS-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO 216 0.00 Dougherty J 15
PHYED107 W05 FREE WEIGHTS-WINTER II MW 11:00AM-11:45A BLOO 216 0.00 Slupinski E 15
PHYED108 S01 GOLF-SPRING MW 11:00AM-11:45A GOLF CRSE 0.00 Puccio R 12
PHYED108 S02 GOLF - SPRING TR 11:00AM-11:45A GOLF CRSE 0.00 Cupp L 12
PHYED110 S01 JOGGING-SPRING MW 10:00AM-10:45A PRIT TRACK 0.00 VanGorder J 12
PHYED110 S02 JOGGING-SPRING TR 09:30AM-10:15A PRIT TRACK 0.00 McNamara E 12
PHYED111 01 LIFEGUARDING MW 10:00AM-10:45A BRSP 100 0.00 Davis T 15
PHYED115 S01 RACQUETBALL-SPRING MW 10:00AM-10:45A FLDH RQTB 0.00 Nizzi P 6
PHYED115 S02 RACQUETBALL-SPRING MW 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 Nizzi P 6
PHYED115 S03 RACQUETBALL-SPRING TR 09:30AM-10:15A FLDH RQTB 0.00 Barnard S 6
PHYED115 W01 RACQUETBALL-WINTER II TR 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 McDonald G 6
PHYED115 W02 RACQUETBALL-WINTER II TR 09:30AM-10:15A FLDH RQTB 0.00 Barnard S 6
PHYED115 W03 RACQUETBALL-WINTER II MW 10:00AM-10:45A FLDH RQTB 0.00 Gilligan C 6
PHYED115 W04 RACQUETBALL-WINTER II MW 11:00AM-11:45A FLDH RQTB 0.00 Gilligan C 6
PHYED115 W05 RACQUETBALL-WINTER II MW 01:00PM-01:45P FLDH RQTB 0.00 Murray D 6
PHYED116 S01 BEG ROCK CLIMBING-SPRING R 02:30PM-04:00P BLOO WALL 0.00 Jillings A 12
PHYED116 W01 BEG ROCK CLIMBING-WINTER II R 02:30PM-04:00P BLOO WALL 0.00 Jillings S
Jillings A
12
PHYED119 W01 SKATING-WINTER II MW 11:00AM-11:45A SAGE RINK 0.00 Haberbusch R 15
PHYED119 W02 SKATING-WINTER II TR 11:00AM-11:45A SAGE RINK 0.00 Williams M 15
PHYED120 S01 SQUASH-SPRING TR 11:00AM-11:45A LITS CRTS 0.00 King J 10
PHYED120 S02 SQUASH-SPRING MW 10:00AM-10:45A LITS CRTS 0.00 McDonald G 10
PHYED120 W01 SQUASH-WINTER II MW 10:00AM-10:45A LITS CRTS 0.00 Barr R 10
PHYED120 W02 SQUASH-WINTER II MW 11:00AM-11:45A LITS CRTS 0.00 Barr R 10
PHYED120 W03 SQUASH-WINTER II TR 09:30AM-10:15A LITS CRTS 0.00 King J 10
PHYED120 W04 SQUASH-WINTER II TR 11:00AM-11:45A LITS CRTS 0.00 Pistel K 10
PHYED120 W05 SQUASH-WINTER II TR 01:00PM-01:45P LITS CRTS 0.00 Cipicchio P 10
PHYED121 S01 TENNIS-SPRING TR 09:30AM-10:15A GRAY CRTS 0.00 King J 12
PHYED121 S02 TENNIS-SPRING MW 01:00PM-01:45P GRAY CRTS 0.00 Haberbusch R 12
PHYED122 W01 VOLLEYBALL-WINTER II MW 02:30PM-03:15P ALGY 200 0.00 Lindberg L 14
PHYED125 S01 ATHLETIC TRAINING-SPRING TR 11:00AM-11:45A FLDH TRAIN 0.00 Kowell S 12
PHYED127 S01 YOGA-SPRING MW 09:00AM-09:45A BLOO 201 0.00 Kloidt P 25
PHYED127 W01 YOGA-WINTER II TR 11:00AM-11:45A BLOO 201 0.00 Kloidt P 25
PHYED128 W01 SELF-DEFENSE-WINTER II W 03:00PM-04:30P BLOO 201 0.00 Gentile W 12
PHYED136 W01 INDOOR ROWING-WINTER II MW 01:00PM-01:45P ALGY 303 0.00 Turner S 18
PHYED138 S01 SPINNING-SPRING MW 09:00AM-09:45A BLOD 217 0.00 Glaser E 14
PHYED138 W01 SPINNING-WINTER II TR 09:30AM-10:15A BLOD 217 0.00 McDonald G 14
PHYED138 W02 SPINNING-WINTER II MW 09:00AM-09:45A BLOD 217 0.00 Glaser E 14
PHYED140 S01 BOCCE BALL - SPRING MW 01:00PM-01:45P STEU FLD 0.00 Hind J 8
PHYS 105 01 SURVEY OF PHYSICS
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL IN PHYS 105 MUST SIGN UP FOR PHYS 105L.
MWF 09:00AM-09:50A SCCT G041 1.00 Millet P 40
PHYS 105L01 SURVEY OF PHYSICS LAB M 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Bunk D 20
PHYS 105L02 SURVEY OF PHYSICS LAB T 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Millet P 20
PHYS 105L03 SURVEY OF PHYSICS LAB W 01:00PM-04:00P SCCT G032 0.00 Lark A 20
PHYS 136 01 PHYSICS AND ART MWF 01:00PM-01:50P SCCT G041 1.00 Jones-Smith K 40
PHYS 195 01 WAVES AND FIELDS
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL FOR PHYS 195 MUST SIGN UP FOR PHYS 195L
MWF 10:00AM-10:50A SCCT G041 1.00 Jones-Smith K 40
PHYS 195L01 WAVES & FIELDS LAB T 01:00PM-04:00P SCCT G034 0.00 Jones-Smith K 20
PHYS 195L02 WAVES & FIELDS LAB W 01:00PM-04:00P SCCT G034 0.00 Lark A 20
PHYS 205 01 PHYSICS II
NOTE: STUDENTS WHO ENROLL FOR PHYS 205 MUST ALSO SIGN UP FOR PHYS 105L
MWF 11:00AM-11:50A SCCT G041 1.00 Bunk D 40
PHYS 245 01 ELECTRONICS & COMPUTERS MWF 11:00AM-12:50P SCCT G025 1.00 Collett B 20
PHYS 245 02 ELECTRONICS & COMPUTERS MWF 02:00PM-03:50P SCCT G025 1.00 Collett B 20
PHYS 295 01 ELECTROMAGNETISM MWF 10:00AM-10:50A SCCT G047 1.00 Major S 40
PHYS 320 01 TOPIC MATHEMATICAL PHYS MF 02:30PM-03:45P SCCT G041 1.00 Major S 40
PHYS 390W01 RESEARCH SEMINAR TR 10:30AM-11:45A SCCT G047 1.00 Major S 20
PHYS 551 01 SENIOR RESEARCH TBA TBA TBA TBA 1.00 Major S 40
PPOL 280 01 CONFLICT RESOLUTION TR 01:00PM-02:15P KRJH 250 1.00 Phelan C 20 R
PPOL 382W01 TOPIC PUBLIC POLICY TR 01:00PM-02:15P KRJH 142 1.00 Wyckoff P 20
PPOL 382W02 TOPIC PUBLIC POLICY TR 02:30PM-03:45P KRJH 123 1.00 Wyckoff P 20
PPOL 500 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Wyckoff P 40
PPOL 501 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Wyckoff P 40
PSYCH101 01 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3021 1.00 List A 40
PSYCH101 02 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 11:00AM-11:50A SCCT 3021 1.00 McKee T 40
PSYCH101 03 INTRO TO PSYCHOLOGY TR 02:30PM-03:45P SCCT 3021 1.00 Grysman A 40
PSYCH198 01 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Borton J 40 R
PSYCH198 02 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Sage K 40 R
PSYCH198 03 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Grysman A 40 R
PSYCH198 04 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Causadias J 40 R
PSYCH198 05 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 Thiruchselvam R 40 R
PSYCH198 06 COLLABORATIVE RESEARCH TBA TBA TBA TBA 0.25 McKee T 40 R
PSYCH201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50A SCCT 3024 1.00 Borton J 40
PSYCH204 01 HUMAN NEUROPSYCHOLOGY MW 01:00PM-02:15P SCCT 3021 1.00 List A 40
PSYCH205 01 INTRO BRAIN AND BEHAVIOR TR 10:30AM-11:45A SCCT 3024 1.00 Weldon D 40
PSYCH326 01 CULTURE&BIOLOGY INTERPLAY MW
MW
01:00PM-02:15P
02:16PM 04:00P
SCCT 2048
SCCT 3039
1.00 Causadias J 20
PSYCH327 01 AFFECTIVE NEUROSCIENCE TR
W
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 3047
1.00 Thiruchselvam R 10
PSYCH327 02 AFFECTIVE NEUROSCIENCE TR
R
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
SCCT 1004
SCCT 3047
1.00 Thiruchselvam R 10
PSYCH330 01 TOPIC: NEURAL PLASTICITY TR
T
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
PSYCH330 02 NEURAL PLASTICITY TR
W
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
PSYCH330 03 NEURAL PLASTICITY TR
R
09:00AM-10:15A
01:00PM 04:00P
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Weldon D 9
PSYCH334 01 PSYCH,CHILDREN,MEDIA,TECH TR 02:30PM-03:45P SCCT 2048 1.00 Sage K 40
PSYCH344 01 COGNITION&CONSCIOUSNESS TR 09:00AM-10:15A SCCT G041 1.00 Grysman A 40
PSYCH351 01 CHILD DEVELOPMENT TR 10:30AM-11:45A SCCT 3021 1.00 Sage K 40
PSYCH353 01 ADULT PSYCHOPATHOLOGY WF 01:00PM-02:15P SCCT G042 1.00 McKee T 40
PSYCH354 01 COUNSELING PSYCHOLOGY TR 12:00PM-01:15P SCCT G041 1.00 Walden D 40
PSYCH501 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Borton J 40
PSYCH501 02 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Thiruchselvam R 40
PSYCH501 03 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 List A 40
PSYCH501 04 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Causadias J 40
PSYCH501 05 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 McKee T 40
PSYCH501 06 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Sage K 40
PSYCH501 07 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Grysman A 40
RELST120W01 RELIGIOUS DIVERSITY U.S. MWF 10:00AM-10:50A BEN 207 1.00 Rodriguez-Plate S 16 R
RELST144W01 INDIAN BUDDHISM TR 10:30AM-11:45A BEN 201 1.00 Amar A 20 R
RELST146W01 CHRISTIANITY TO 1500 MW 02:30PM-03:45P KRJH 224 1.00 Eldevik J 20
RELST210 01 GREECE & ANC MEDITERRANEAN MWF 01:00PM-01:50P JHSN 309 1.00 Weiner J 40
RELST226 01 MILTON TR 01:00PM-02:15P ROOT 204 1.00 Thickstun M 40 R
RELST239W01 NAT RITUALS&RELG FREEDOM TR 02:30PM-03:45P KRJH 236 1.00 Schermerhorn J 20
RELST240 01 CLASSICAL MYTHOLOGY TR 01:00PM-02:15P ROOT 202 1.00 Haley S 40
RELST284 01 FROM HARLOT TO SAINT TR 10:30AM-11:45A LIB 211 1.00 Mescall A 40
RELST291 01 IMAGINING RELIGIONS TR 01:00PM-02:15P BEN 207 1.00 Amar A
Schermerhorn J
16 R
RELST297 01 CHRISTIANITY AMER 1600-1890 TR 02:30PM-03:45P KRJH 203 1.00 Ambrose D 40
RELST306W01 THE ROOTS OF WISDOM MWF 12:00PM-12:50P ARTH 116 1.00 Williams J 20
RELST317W01 JESUS & THE GOSPELS WF 01:00PM-02:15P LIB 215 1.00 Humphries-Brooks S 20
RELST326W01 SEM DEATH,DYING,AFTERLIFE MW 11:00AM-12:15P CUPR 207 1.00 Amar A 12 R
RELST328W01 ARTISTS BOOKS/SACRED TEXTS MW 02:30PM-03:45P LIB 215 1.00 Rodriguez-Plate S 12
RELST421 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R
M
01:00PM-04:00P
07:00PM 10:00P
BEN 201
BEN 201
1.00 Humphries-Brooks S 12
RELST501 01 HONORS PROGRAM TBA TBA TBA TBA 1.00 Humphries-Brooks S 40
RSNST222 01 MODERN RUSSIAN HISTORY MWF 11:00AM-11:50A KRJH 124 1.00 Keller S 40
RSNST226 01 20TH CENTURY RUSSIAN ART & LIT MW 02:30PM-03:45P SCCT 3021 1.00 Sciacca F 40
RSNST550 01 SENIOR SEMINAR TBA TBA TBA TBA 1.00 Rivera S 40
RUSSN120 01 SECOND TERM RUSSIAN MWF
TBA
10:00AM-10:50A
TBA
JHSN 308
TBA TBA
1.00 Sciacca F 40
RUSSN220 01 FOURTH TERM RUSSIAN MWF
TBA
09:00AM-09:50A
TBA
JHSN 308
TBA TBA
1.00 Sciacca F 40
SOC 223 01 LAW AND SOCIETY TR 01:00PM-02:15P KRJH 101 1.00 Zylan Y 40 R
SOC 226 01 SOC HEALTH & ILLNESS MW 08:30AM-09:45A KRJH 127 1.00 DiCicco-Bloom B 40 R
SOC 278 01 RACE, CLASS, GENDER TR 02:30PM-03:45P KRJH 101 1.00 Kucinskas J 40 R
SOC 301W01 SOCIOLOGICAL THEORY TR 10:30AM-11:45A KRJH 203 1.00 Ellingson S 20
SOC 304 01 SEM: INTO THE FIELD M 01:00PM-04:00P KRJH 142 1.00 DiCicco-Bloom B 12
SOC 319 01 SEM GLOBILIZATION W 01:00PM-04:00P KRJH 223 1.00 Kucinskas J 12
SOC 367 01 SEM ORGS AND CULTURE F 01:00PM-04:00P KRJH 250 1.00 Ellingson S 12
SOC 550 01 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Kucinskas J 40 R
SOC 550 02 SENIOR PROJECT TBA TBA TBA TBA 1.00 Zylan Y 40 R
THETR100 01 INTRO TO MAKING THETR TR 09:00AM-10:15A KTSA 218 1.00 Holland A 20 R
THETR100 02 INTRO TO MAKING THETR MW 11:00AM-12:15P KTSA 218 1.00 Cryer M 20 R
THETR102 01 ACTING STYLES MW 01:00PM-02:15P KTSA 218 1.00 Cryer M 16 R
THETR105 01 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
M
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4
THETR105 02 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
T
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4
THETR105 03 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
W
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4
THETR105 04 LIVE DESIGN & PRODUCTN I TR
R
TBA
10:30AM-11:45A
01:00PM 04:00P
TBA
KTSA 220
KTSA 212
TBA TBA
1.00 Stoughton D
Holland A
4
THETR142 01 PRODUCTION TBA TBA KTSA 211 0.50 Latrell C 40
THETR212 01 SCENE DESIGN M 01:00PM-04:00P KTSA 220 1.00 Holland A 12
THETR214 01 SOUND DESIGN TR 09:00AM-10:15A KTSA 220 1.00 Stoughton D 12
THETR245 01 MOD DRAMA:"ALL SHOOK UP" TR 02:30PM-03:45P KTSA 218 1.00 Bellini-Sharp C
Rabinowitz N
40
THETR261 01 PERF LIFE:INTRO PERF ST MW 02:30PM-03:45P KTSA 218 1.00 Latrell C 40
THETR300 01 PERFORMANCE&PRODUCTION TBA TBA TBA TBA 1.00 Bellini-Sharp C 40 R
THETR302 01 ADV ACTING: SHAKESPEARE MW 02:30PM-03:45P KTSA 217 1.00 Cryer M 16
THETR550 01 SENIOR THESIS TBA TBA TBA TBA 1.00 Bellini-Sharp C 40
THETR560 01 SENIOR PERF.&PRODUCTN TBA TBA TBA TBA 1.00 Bellini-Sharp C 40
WMNST101W01 INTRO WOMEN STUDIES MW 01:00PM-02:15P BEN 201 1.00 Jones C 20 R
WMNST101W02 INTRO WOMEN STUDIES TR 09:00AM-10:15A BEN 201 1.00 Barry J 16 R
WMNST101W03 INTRO WOMEN STUDIES TR 10:30AM-11:45A BEN 105 1.00 Lacsamana A 20 R
WMNST101W04 INTRO WOMEN STUDIES TR 02:30PM-03:45P ROOT 203 1.00 Adair V 20 R
WMNST201W01 INTRO FEMINIST THOUGHT TR 02:30PM-03:45P ROOT 202 1.00 Lacsamana A 20
WMNST202W01 INTRO LGBTQ STUDIES TR 09:00AM-10:15A BEN 104 1.00 Jones C 20
WMNST217 01 INTRO U.S. LATINO/aLIT TR 02:30PM-03:45P JHSN 222 1.00 Fernandez C 16
WMNST223 01 CRITICAL INTERSECTIONALITY MW 08:30AM-09:45A CUPR 207 1.00 Okazawa-Rey M 40
WMNST224W01 GENDER,SPACE,IDENTITY TR 02:30PM-03:45P ROOT 201 1.00 Merrill H 20 R
WMNST255W01 GENDER & ENVIRONMENT TR 01:00PM-02:15P SCCT 2048 1.00 Barry J 20
WMNST284 01 FROM HARLOT TO SAINT TR 10:30AM-11:45A LIB 211 1.00 Mescall A 40
WMNST303 01 GENDER IN LATIN AMERICA MWF 09:00AM-09:50A ROOT 205 1.00 Burke J 16
WMNST325 01 SEXUALITY GENDER GREECE&ROME MWF 09:00AM-09:50A CUPR 111 1.00 Weiner J 40 R
WMNST329 01 SEM GENDER & DISABILITY MW 02:30PM-03:45P CUPR 111 1.00 Jones C 12
WMNST343W01 SEM WOMEN WRIT AGAINST GRAIN WF 01:00PM-02:15P CUPR 207 1.00 Adair V 20
WMNST401 01 SEM THEORIES OF SEXUALITY WF 02:30PM-03:45P CUPR 207 1.00 Adair V 12
WMNST403 01 GENDER IN LATIN AMERICA MWF 09:00AM-09:50A ROOT 205 1.00 Burke J 16
WMNST412 01 SEM FEMINIST EPISTEMOLOGIES MW 01:00PM-02:15P CUPR 203 1.00 Okazawa-Rey M 12
WMNST550 01 SENIOR PROGRAM F 01:00PM-04:00P JHSN 101 1.00 Lacsamana A 40
Cupola