05509BA1-CEFE-D2F2-1978C84AC089B863
A17C475A-F970-3194-BBAA00969D56F6B6

Printable Schedule


Printable Course Schedule: 19/FA

Click File > Print... to print the schedule below or export to Excel.

Semester:

Course Title Day Time Room Credit Instructor Max Cap Restr
AFRST102 01 BLACKNESS ACROSS DIASPORA TR 01:00PM-02:15PM CUPR 111 1.00 Westmaas N 16 R
AFRST112W01 FUNDAMENTALS OF RACE MWF 11:00AM-11:50AM CUPR 207 1.00 Franklin A 16 R
AFRST130W01 BLACK SPACES TR 10:30AM-11:45AM KRJH 142 1.00 Merrill H 18 R
AFRST160 01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S TR 09:00AM-10:15AM SCHA 201 1.00 Woods M 40 R
AFRST190W01 STAND:NEW VOICES PROTEST TR 02:30PM-03:45PM ALCC LIB 1.00 Carter D 18 R
AFRST220W01 IMAGINING AFRICA TR 09:00AM-10:15AM LIB 213 1.00 Carter D 18 R
AFRST260 01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S TR 09:00AM-10:15AM SCHA 201 1.00 Woods M 40 R
AFRST306 01 SEMINAR BLACK EUROPE TR 02:30PM-03:45PM SCCT 1004 1.00 Merrill H 12
AFRST313W01 GHANAIAN LITERATURE MW 02:30PM-03:45PM ROOT 201 1.00 Odamtten V 18
AFRST319W01 CRITICAL RACE THEORY TR 10:30AM-11:45AM BEN 104 1.00 Franklin A 18 R
AFRST372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 09:00AM-10:15AM CUPR 207 1.00 Haley S 18 R
AFRST380 01 GLOBAL BLACK REBELLIONS TR 10:30AM-11:45AM CUPR 111 1.00 Westmaas N 12
AFRST391 01 RESISTANCE CARIBBEAN LIT MW 01:00PM-02:15PM JHSN 225 1.00 Rodriguez-Plate E 16
AFRST405 01 SEM BLACK FEMINIST THGHT W 01:00PM-04:00PM BEN 207 1.00 Haley S 12
AFRST549 01 SR SEM AFRICANA STUDIES MW 02:30PM-03:45PM ALCC LIB 1.00 Franklin A 12 R
AMST 117 01 ROOTS TO COUNTRY MUSIC TR 01:00PM-02:15PM LIST 106 1.00 Hamessley L 40 R
AMST 129W01 NAT AMER SPIRITUALITIES MWF 10:00AM-10:50AM CUPR 207 1.00 Schermerhorn J 16 R
AMST 134 01 ABC's AMERICAN RELGN TR 09:00AM-10:15AM ROOT 203 1.00 Newell Q 40 R
AMST 321 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R 01:00PM-04:00PM BEN 201 1.00 Humphries-Brooks S 12
AMST 342 01 20&21 C AMER PRISON WRITG TR 02:30PM-03:45PM LIB 209 1.00 Larson D 12 R
ANTHR113 01 PRIN SOC & CULTURAL ANTHR TR 09:00AM-10:15AM KRJH 102 1.00 Dennis D 40 R
ANTHR113 02 PRIN SOC & CULTURAL ANTHR TR 01:00PM-02:15PM KRJH 127 1.00 Durrani M 40 R
ANTHR204 01 GLOBALIZATION & THE CITY MW 02:30PM-03:45PM KRJH 102 1.00 Shankar A 40
ANTHR233 01 ANTHROPOLOGY OF CHINA TR 01:00PM-02:15PM KRJH 123 1.00 Dennis D 40
ANTHR257 01 LANG,GENDER & SEXUALITY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 109 1.00 Durrani M 40
ANTHR318 01 ANTHR OF EDUCATION MW 02:30PM-03:45PM KRJH 203 1.00 Wang C 40
ANTHR358W01 HISTORY OF IDEAS TR 10:30AM-11:45AM SCCT 2012 1.00 Goodale N
Ladousa P
18
ANTHR500 01 SR SEM CULTURAL ANTHR TR 12:00PM-12:50PM KRJH 123 1.00 Durrani M 40
ARABC115 01 FIRST TERM ARABIC MWF
TBA
10:00AM-10:50AM
TBA
ROOT 205
TBA TBA
1.00 Koukjian M 17 R
ARABC115 02 FIRST TERM ARABIC MWF
TBA
11:00AM-11:50AM
TBA
ROOT 205
TBA TBA
1.00 Koukjian M 17 R
ARABC215 01 THIRD TERM ARABIC MWF
TBA
09:00AM-09:50AM
TBA
ROOT 205
TBA TBA
1.00 Koukjian M 20
ARCH 106 01 PRINCIPLES OF ARCHAEOLOGY MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 2012 1.00 Carpenter L 24 R
ARCH 106 02 PRINCIPLES OF ARCHAEOLOGY MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 2012 1.00 Carpenter L 16 R
ARCH 218 01 LANDSCAPE:PEOPLE,PLACE,PAST TR 02:30PM-03:45PM SCCT 2012 1.00 Quinn C 24
ARCH 220 01 ANCIENT MESOAMERICA MWF 12:00PM-12:50PM SCCT 2012 1.00 Carpenter L 24
ARCH 325W01 ANALYTIC METHODS ARCH W
F
01:00PM-04:00PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 2012
SCCT 2012
1.00 Quinn C 8
ARCH 510 01 SR SEM ARCHAEOLOGY T
TBA
12:00PM-12:50PM
TBA
SCCT 2012
TBA TBA
1.00 Quinn C 40
ART 104 01 DRAWING TR 10:30AM-11:45AM KTSA 101 1.00 Salzillo W 20 R
ART 105 01 DESIGN T 01:00PM-04:00PM KTSA 101 1.00 Muirhead R 20 R
ART 106 01 INTRODUCTION TO CERAMICS TR 10:30AM-11:45AM KTSA 116 1.00 Shea J 16 R
ART 109 01 INTRODUCTION TO SCULPTURE T 01:00PM-04:00PM KTSA 116 1.00 Shea J 12 R
ART 116 01 INTRO TO PHOTOGRAPHY W 09:00AM-12:00PM KTSA 133 1.00 Knight R 16 R
ART 116 02 INTRO TO PHOTOGRAPHY R 01:00PM-04:00PM KTSA 133 1.00 Clock T 16 R
ART 160 01 FIGURE DRAWING T 01:00PM-04:00PM KTSA 208 1.00 Kuharic K 20 R
ART 203 01 INTRODUCTION TO PAINTING M 01:00PM-04:00PM KTSA 207 1.00 Salzillo W 16 R
ART 213 01 INTRODUCTION TO VIDEO T 01:00PM-04:00PM KTSA 144 1.00 Gant L 12 R
ART 213 02 INTRODUCTION TO VIDEO W 01:00PM-04:00PM KTSA 144 1.00 Gant L 12 R
ART 218 01 SMART FILMS, SMART WORLD TR 02:30PM-03:45PM KRJH 110 1.00 Stock E 16 R
ART 235 01 INTAGLIO PRINTMAKING F 01:00PM-04:00PM KTSA 206 1.00 Buchholz A
Muirhead R
16 R
ART 304 01 ADVANCED PAINTING W 01:00PM-04:00PM KTSA 207 1.00 Kuharic K 16
ART 313 01 ADVANCED VIDEO M 01:00PM-04:00PM KTSA 144 1.00 Gant L 12
ART 501 01 SENIOR PROJECT W 04:00PM-07:00PM KTSA 201 1.00 Gant L
Knight R
Kuharic K
Salzillo W
20
ARTH 120 01 INTRO HIST & THEORY FILM M
T
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
ARTH 130 01 INTRO VISUAL STUDIES TR 02:30PM-03:45PM KTSA 143 1.00 Bloom J 16 R
ARTH 147 01 GERMAN BAUHAUS:ART & TECH MW 02:30PM-03:45PM JHSN 308 1.00 Schweiger F 40
ARTH 152W01 INTERSECTIONS GLOBAL ART MWF 10:00AM-10:50AM ARTH 116 1.00 McEnroe J 16 R
ARTH 153W01 ARCHITECTURE: POL COMM MWF 11:00AM-11:50AM ARTH 116 1.00 Lo R 16 R
ARTH 153W02 ARCHITECTURE: POL COMM MWF 12:00PM-12:50PM ARTH 116 1.00 Lo R 16 R
ARTH 154 01 ART AND CULTURES OF ASIA TR 01:00PM-02:15PM MUSM 201 1.00 Goldberg S 40 R
ARTH 218 01 THE SOCIAL LIFE OF PRINTS TR 09:00AM-10:15AM MUSM 202A 1.00 Bloom J 16
ARTH 223 01 CITY SENSES TR 01:00PM-02:15PM ARTH 116 1.00 Lo R 16
ARTH 231 01 ART AND FEMINISM TR 10:30AM-11:45AM MUSM 201 1.00 Jarosi S 40
ARTH 238 01 INSTALLATION ART MW 02:30PM-03:45PM MUSM 201 1.00 Jarosi S 40
ARTH 254 01 JAPANESE ART TR 02:30PM-03:45PM MUSM 201 1.00 Goldberg S 40
ARTH 258 01 CHINESE ART TR 09:00AM-10:15AM MUSM 201 1.00 Goldberg S 40
ARTH 301 01 AVANT GARDE CINEMA T
W
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
ARTH 310 01 AMERICAN ART, 1900-1950
NOTE: Additional field trip required Oct 10-12
TR 10:30AM-11:45AM KTSA 133 1.00 Knight R 16
ARTH 330W01 THEORY METHODS ART HIST MW 01:00PM-02:15PM ARTH 116 1.00 McEnroe J 18
ASNST209 01 ISLAMIC HISTORY & CULTURE MW 02:30PM-03:45PM KRJH 201 1.00 Hamid U 40
ASNST218 01 SMART FILMS SMART WORLD TR 02:30PM-03:45PM KRJH 110 1.00 Stock E 16 R
ASNST256 01 ISLAM MODERNITY S ASIA TR 01:00PM-02:15PM KRJH 109 1.00 Hamid U 40
ASNST550 01 SENIOR PROJECT T 01:00PM-04:00PM KRJH 124 1.00 Omori K 40
BICHM321 01 PHYSICAL CHEMISTRY I MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 1004 1.00 Kramer W 40
BICHM346 01 BIOCHEMISTRY MWF 10:00AM-10:50AM BEN 207 1.00 Chang W 30
BICHM346 02 BIOCHEMISTRY MWF 11:00AM-11:50AM BEN 207 1.00 Chang W 30
BICHM346L01 BIOCHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BICHM346L02 BIOCHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BICHM346L03 BIOCHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BICHM550 01 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Blum A 40
BICHM550 02 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Chang W 40
BICHM550 03 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Datta R 40
BICHM550 04 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Downs C 40
BICHM550 05 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Majireck M 40
BICHM550 06 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Majireck M 40
BICHM550 07 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 McCormick M 40
BICHM550 08 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Nannas N 40
BICHM550 09 SENIOR THESIS I F 03:00PM-04:00PM SCCT 3024 1.00 Townsend A 40
BIO 100E01 EXB: MICROBES RULE!
NOTE: Students must also sign up for a Bio 100 lab section.
MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 2048 1.00 McCormick M 30 R
BIO 100F01 EXB: GENETIC ENGINEERING
NOTE: Students must also sign up for a Bio 100 Lab section.
MWF 10:00AM-10:50AM SCCT G027 1.00 Nannas N 30 R
BIO 100H01 EXB: DISEASE ECOLOGY
NOTE: Students must also sign up for a Bio 100 Lab section
MWF 10:00AM-10:50AM BEN 104 1.00 Townsend A 30 R
BIO 100J01 EXB: OUR BLUE PLANET
NOTE: Students must also sign up for Bio 100 lab section
MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 2048 1.00 Reynolds P 30 R
BIO 100K01 EXB:GENES,PATTERNS,EMBRYOS
NOTE: Students must also sign up for a Bio 100 lab section
MWF 09:00AM-09:50AM SCCT G027 1.00 Datta R 30 R
BIO 100L01 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a lab section must also sign up for a Bio 100 lecture section.
M 01:00PM-03:00PM SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 100L02 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a Lab section must also sign up for a Bio 100 lecture section
M 02:00PM-04:00PM SCCT 2077 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 100L03 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a lab section must also sign up for a Bio 100 lecture section.
T 01:00PM-03:00PM SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 100L04 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a lab section must also sign up for a lecture section.
T 02:00PM-04:00PM SCCT 2077 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 100L05 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a lab section must also sign up for a Bio 100 lecture section.
W 01:00PM-03:00PM SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 100L06 EXPLORATIONS OF BIO LAB
NOTE: Students signing up for a lab section must also sign up for a Bio 100 lecture section.
R 01:00PM-03:00PM SCCT 2076 0.00 Cramer H
Townsend J
25
BIO 202 01 BIOSTATISTICS MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 2080 1.00 Briggs C 20
BIO 223 01 BIOETHICS TR 09:00AM-10:15AM SCCT G041 1.00 Nannas N 20
BIO 228 01 INVERTEBRATE BIOLOGY MWF
R
TBA
08:30AM-09:20AM
01:00PM 04:00PM
TBA
SCCT 1004
SCCT 2025
TBA TBA
1.00 Reynolds P 40
BIO 237 01 ECOLOGY TR
T
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3024
SCCT 2024
1.00 Townsend A 20
BIO 237 02 ECOLOGY TR
W
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3024
SCCT 2024
1.00 Townsend A 20
BIO 238 01 COMM & ECOSYSTEM ECOLOGY MWF
W
11:00AM-11:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1004
SCCT 2089
1.00 Pfitsch W 20
BIO 238 02 COMM & ECOSYSTEM ECOLOGY MWF
R
11:00AM-11:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1004
SCCT 2089
1.00 Pfitsch W 20
BIO 290 01 PALEONTOLOGY MWF
R
10:00AM-10:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1011
SCCT 1011
1.00 Domack C 24
BIO 330 01 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
T
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
BIO 330 02 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
W
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
BIO 331 01 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
T
10:00AM-10:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3039
SCCT 2057
1.00 Gapp D 12
BIO 331 02 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
W
10:00AM-10:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3039
SCCT 2057
1.00 Gapp D 12
BIO 331 03 VERTEBRATE PHYSIOLOGY MWF
R
10:00AM-10:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3039
SCCT 2057
1.00 Gapp D 12
BIO 334 01 DEVELOPMENTAL GENETICS TR
W
10:30AM-11:45AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3024
SCCT 2058
1.00 Datta R 16
BIO 334 02 DEVELOPMENTAL GENETICS TR
R
10:30AM-11:45AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3024
SCCT 2058
1.00 Datta R 16
BIO 346 01 BIOCHEMISTRY MWF 10:00AM-10:50AM BEN 207 1.00 Chang W 30
BIO 346 02 BIOCHEMISTRY MWF 11:00AM-11:50AM BEN 207 1.00 Chang W 30
BIO 346L01 BIOCHEMISTRY LAB T 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BIO 346L02 BIOCHEMISTRY LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BIO 346L03 BIOCHEMISTRY LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT 2091 0.00 Moulton T 20
BIO 352 01 SCANNING ELECTRON MICROSCOPY M
T
01:00PM-03:00PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 2039
SCCT 2039
1.00 Bart K 3
BIO 352 02 SCANNING ELECTRON MICROSCOPY M
W
01:00PM-03:00PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 2039
SCCT 1004
1.00 Bart K 3
BIO 355 01 MICROBIAL ECOLOGY R 01:00PM-04:00PM SCCT 2080 1.00 McCormick M 15
BIO 550 01 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2096
1.00 Chang W 6
BIO 550 02 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2063
1.00 Datta R 6
BIO 550 03 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2062
1.00 Downs C 6
BIO 550 04 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2095
1.00 Lehman H 6
BIO 550 05 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2020
1.00 McCormick M 6
BIO 550 06 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2081
1.00 Nannas N 6
BIO 550 07 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2046
1.00 Pfitsch W 6
BIO 550 08 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2021
1.00 Reynolds P 6
BIO 550 09 SENIOR THESIS I M
F
03:00PM-04:00PM
03:00PM 04:00PM
SCCT 2048
SCCT 2047
1.00 Townsend A 6
CHEM 120 01 PRINCIPLES OF CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 120 MUST ALSO SIGN UP FOR CHEM 120L LAB SECT
MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 3024 1.00 Brewer K 50
CHEM 120 02 PRINCIPLES OF CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 120 MUST ALSO SIGN UP FOR CHEM 120 LAB SECTION
MWF 11:00AM-11:50AM SCCT G027 1.00 Brewer K 50
CHEM 120 03 PRINCIPLES OF CHEMISTRY
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 120 MUST ALSO SIGN UP FOR CHEM 120 LAB SECTION
MWF 12:00PM-12:50PM SCCT G027 1.00 Spisak S 50
CHEM 120L01 PRINCIPLES CHEM LAB M 01:00PM-04:00PM SCCT 1068 0.00 Borton C 30
CHEM 120L02 PRINCIPLES CHEM LAB T 01:00PM-04:00PM SCCT 1068 0.00 Welsh M 30
CHEM 120L03 PRINCIPLES CHEM LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT 1068 0.00 Rosenstein S 30
CHEM 120L04 PRINCIPLES CHEM LAB F 01:00PM-04:00PM SCCT 1068 0.00 O'Neil S 30
CHEM 120L05 PRINCIPLES CHEM LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT 1068 0.00 Welsh M 20
CHEM 255 01 ORGANIC CHEMISTRY II
NOTE: STUDENTS SIGNING UP FOR CHEM 255 MUST ALSO SIGN UP FOR CHEM 255 LAB SECT
MWF 09:00AM-09:50AM SCCT G042 1.00 Majireck M 40
CHEM 255 02 ORGANIC CHEMISTRY II MWF 10:00AM-10:50AM SCCT G042 1.00 Rosenstein I 40
CHEM 255L01 ORGANIC CHEM II LAB M 01:00PM-05:00PM SCCT 1069 0.00 Rosenstein S 20
CHEM 255L02 ORGANIC CHEM II LAB T 12:00PM-04:00PM SCCT 1069 0.00 Borton C 20
CHEM 255L03 ORGANIC CHEM II LAB R 01:00PM-05:00PM SCCT 1069 0.00 Borton C 20
CHEM 255L04 ORGANIC CHEM II LAB F 12:00PM-04:00PM SCCT 1069 0.00 Rosenstein S 20
CHEM 321 01 PHYSICAL CHEMISTRY I MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 1004 1.00 Kramer W 40
CHEM 325 01 PHYSICAL METHOD CHEM ANALYSIS M
M
12:00PM-12:50PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1052
SCCT 1052
1.00 Kramer W 12
CHEM 360W01 ORG SYNTHESIS HUMAN HEALTH TR 09:00AM-10:15AM SCCT G042 1.00 Majireck M 18
CHEM 371W01 RESEARCH METHODS IN CHEM R
TR
12:00PM-12:50PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1052
SCCT 1052
1.00 Spisak S
Rosenstein I
12
CHEM 551 01 SENIOR PROJECT F 02:30PM-05:00PM SCCT G041 1.00 Rosenstein I 40
CHNSE110 01 FIRST TERM CHINESE MTWR 09:00AM-09:50AM JHSN 309 1.00 Huang T
Jia J
16
CHNSE110 02 FIRST TERM CHINESE MW
TR
10:00AM-10:50AM
10:30AM 11:20AM
JHSN 309
JHSN 309
1.00 Huang T
Jia J
16
CHNSE130 01 THIRD TERM CHINESE TWRF 09:00AM-09:50AM JHSN 308 1.00 Chen X
Jia J
16
CHNSE130 02 THIRD TERM CHINESE TWRF 11:00AM-11:50AM JHSN 308 1.00 Chen X
Jia J
16
CHNSE160 01 MODERN CHINA THROUGH FILM TR 02:30PM-03:45PM JHSN 305 1.00 Wang Z 40
CHNSE200 01 THIRD YEAR CHINESE 1 MWF 12:00PM-12:50PM JHSN 101 1.00 Huang T 16
CHNSE425W01 CURRENT ISSUES CHINA TR 02:30PM-03:45PM JHSN 101 1.00 Chen X 18
CLASC120 01 ROMAN CIVILIZATION TR 01:00PM-02:15PM BEN 105 1.00 Koenig A 40 R
CLASC201 01 HIST WEST PHIL (ANC) MWF 10:00AM-10:50AM BEN 105 1.00 Clark J 40 R
CLASC240 01 CLASSICAL MYTHOLOGY MWF 10:00AM-10:50AM BEN 201 1.00 Freas D 40 R
CLASC372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 09:00AM-10:15AM CUPR 207 1.00 Haley S 18 R
CLNG 141 01 FIRST TERM KOREAN
NOTE: Self-Instructional - see Mary Beth Helderle
MWF
T
10:00AM-10:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 224
LIB 211
1.00 Helderle M 10 R
CLNG 141 02 FIRST TERM KOREAN MWF
T
11:00AM-11:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 224
LIB 211
1.00 Helderle M 10 R
CLNG 241 01 THIRD TERM KOREAN TR
W
10:30AM-11:45AM
01:00PM 01:50PM
LIB 215
LIB 211
1.00 Helderle M 10
CLNG 341 01 FIFTH TERM KOREAN R
F
W
09:00AM-10:15AM
01:00PM 02:15PM
01:00PM 01:50PM
LIB 215
JHSN 224
LIB 211
1.00 Helderle M 10
CNMS 120 01 INTRO HIST & THEORY FILM M
T
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
CNMS 130 01 INTRO VISUAL STUDIES TR 02:30PM-03:45PM KTSA 143 1.00 Bloom J 16 R
CNMS 228W01 PHILOSOPHY AND FILM WF
R
01:00PM-02:15PM
07:00PM 10:00PM
BEN 201
KRJH 127
1.00 Doran K 18 R
CNMS 301 01 AVANT GARDE CINEMA T
W
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
COLEG217 01 GENRES ORAL COMMUNICATION TR 10:30AM-11:45AM KRJH 250 1.00 Gaffney A 20 R
COLEG220 01 CULT&NAT HIST ADIRONDACK PARK WF 01:00PM-02:15PM ROOT 202 1.00 Oerlemans O 16 R
COLEG229 01 THE AMERICAN FOUNDING WF 01:00PM-02:15PM KRJH 203 1.00 Ambrose D
Martin R
24
COMM 101 01 INTRODUCTION TO COMM TR 10:30AM-11:45AM KRJH 101 1.00 Mazumdar B 40 R
COMM 217 01 GENRES ORAL COMMUNICATION TR 10:30AM-11:45AM KRJH 250 1.00 Gaffney A 20 R
COMM 317W01 SOCIAL MEDIA RESEARCH TR 01:00PM-02:15PM KRJH 142 1.00 Mazumdar B 18 R
COMM 451W01 SEM COMM, TECH & SOCIETY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 123 1.00 Mazumdar B 12 R
CPSCI100 01 CONTEMP COMPUTING CONCEPT TR 10:30AM-11:45AM SCCT 3040 1.00 Hirshfield S 26 R
CPSCI110 01 INTRO COMPUTER SCIENCE MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 3040 1.00 Al Madi N 26 R
CPSCI110 02 INTRO COMPUTER SCIENCE MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 3040 1.00 Al Madi N 26 R
CPSCI110 03 INTRO COMPUTER SCIENCE MWF 11:00AM-11:50AM SCCT 3040 1.00 Perkins D 26 R
CPSCI111 01 DATA STRUCTURES MWF 11:00AM-11:50AM SCCT 2017 1.00 Strash D 20
CPSCI112 01 PROB SOLVING&DATA STRUCTURE MWF 02:30PM-03:20PM SCCT 2017 1.00 Bailey M 20 R
CPSCI123 01 DISCRETE MATHEMATICS MWF 10:00AM-10:50AM LIB 211 1.00 Perkins D 26 R
CPSCI210 01 APPLIED THEORY TR 10:30AM-11:45AM BEN 105 1.00 Perkins D 40
CPSCI220 01 PRIN PROGRAMMING LANG MW 02:30PM-03:45PM SCCT 3040 1.00 Campbell A 24
CPSCI220L01 PRIN PROG LANG LAB F 02:30PM-03:45PM SCCT 3040 0.00 Campbell A 24
CPSCI240 01 COMPUTER ORGANIZATION MW 01:00PM-02:15PM SCCT 3040 1.00 Bailey M 24
CPSCI240L01 COMPUTER ORGANIZATION LAB F 01:00PM-02:15PM SCCT 3040 0.00 Bailey M 24
CPSCI310 01 COMPILERS MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 2017 1.00 Campbell A 24
CPSCI330 01 ALGORITHMS MWF
T
09:00AM-09:50AM
12:00PM 12:50PM
SCCT 2017
SCCT 2017
1.00 Strash D 24
CPSCI410 01 SENIOR SEMINAR TR 09:00AM-10:15AM SCCT 2017 1.00 Hirshfield S 12 R
CPSCI410 02 SENIOR SEMINAR TR 02:30PM-03:45PM SCCT 2017 1.00 Hirshfield S 12 R
CRWR 215 01 INTRO CREATIVE WRITG MW 04:00PM-05:30PM ROOT 201 1.00 Memmer P 16 R
CRWR 215 02 INTRO CREATIVE WRITG TR 10:30AM-12:00PM ROOT 312 1.00 Ngo H 16 R
CRWR 215 03 INTRO CREATIVE WRITG TR 02:30PM-04:00PM LIB 213 1.00 Giannelli A 16 R
CRWR 304 01 INTER CRWR:POETRY WORKSHOP MW 02:30PM-04:00PM ROOT 204 1.00 Guttman N 16
CRWR 305 01 INTER CRWR:FICTION WORKSHOP TR 10:30AM-12:00PM LIB 209 1.00 Larson D 16
CRWR 309 01 CREATIVE NON-FICT WORKSHOP R 01:00PM-04:00PM ROOT 312 1.00 Ngo H 16
CRWR 498 01 HONORS PROJECT CRWR T 01:00PM-04:00PM ROOT 312 1.00 Hall T 8
DANCE112 01 ELEMENTARY CONTEMP DANCE MW 01:00PM-02:15PM DANC STUDIO 1.00 Heekin E 25 R
DANCE114 01 ELEMENTARY BALLET TR 10:30AM-11:45AM DANC STUDIO 1.00 Stanton-Cotter S 25 R
DANCE205 01 KINESIOLOGY TR 02:30PM-03:45PM LIST 106 1.00 Walczyk B 30 R
DANCE208 01 MARTIAL ARTS & DANCE TR 01:00PM-02:15PM DANC STUDIO 1.00 Walczyk B 35 R
DANCE215 01 INTERMEDIATE BALLET MWF 11:00AM-12:15PM DANC STUDIO 1.00 Wilcox P 25 R
DANCE307 01 CHOREOGRAPHY MW 02:30PM-03:45PM DANC STUDIO 1.00 Heekin E 15 R
ECON 100 01 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 101 1.00 Wu S 40 R
ECON 100 02 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 101 1.00 Wu S 40 R
ECON 100 03 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 125 1.00 Jensen E 40 R
ECON 100 04 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 125 1.00 Jensen E 40 R
ECON 100 05 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 101 1.00 Zhan W 40 R
ECON 100 06 INTRODUCTION TO ECONOMICS MWF 12:00PM-12:50PM KRJH 101 1.00 Zhan W 40 R
ECON 166 01 ECON THEORY & EVIDENCE MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 202 1.00 Owen A 40 R
ECON 166 02 ECON THEORY & EVIDENCE MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 202 1.00 Owen A 40 R
ECON 230 01 ACCOUNTING TR 02:30PM-03:45PM SCCT 3024 1.00 Owen S 40 R
ECON 265 01 ECONOMIC STATISTICS MWF
W
12:00PM-12:50PM
01:00PM 02:15PM
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Yuen J 20 R
ECON 265 02 ECONOMIC STATISTICS MWF
W
12:00PM-12:50PM
02:30PM 03:45PM
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Yuen J 20 R
ECON 275 01 MICROECONOMIC THEORY MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 203 1.00 Hagstrom P 27
ECON 275 02 MICROECONOMIC THEORY MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 203 1.00 Hagstrom P 27
ECON 275 03 MICROECONOMIC THEORY TR 01:00PM-02:15PM KRJH 203 1.00 Conover E 27
ECON 275 04 MICROECONOMIC THEORY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 203 1.00 Conover E 27
ECON 285 01 MACROECONOMIC THEORY TR 09:00AM-10:15AM KRJH 201 1.00 Chaudhuri P 27
ECON 285 02 MACROECONOMIC THEORY TR 10:30AM-11:45AM KRJH 201 1.00 Chaudhuri P 27
ECON 318W01 ECON TECH & INNOVATION TR 02:30PM-03:45PM KRJH 104 1.00 Georges C 18
ECON 331 01 INTERNATIONAL TRADE TR 01:00PM-02:15PM KRJH 201 1.00 Pliskin J 40 R
ECON 340 01 ECONOMIC DEVELOPMENT TR 09:00AM-10:15AM KRJH 124 1.00 Jogani C 40
ECON 342 01 URBAN ECONOMICS TR 10:30AM-11:45AM KRJH 127 1.00 Ismail Allouche M 40
ECON 375W01 HISTORY ECON THOUGHT TR 10:30AM-11:45AM KRJH 104 1.00 Georges C 18
ECON 400 01 ECONOMETRICS TR
M
09:00AM-10:15AM
01:00PM 02:15PM
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Pliskin J 20 R
ECON 400 02 ECONOMETRICS TR
M
09:00AM-10:15AM
02:30PM 03:45PM
KRJH 202
KRJH 202
1.00 Pliskin J 20 R
ECON 425 01 FINANCIAL ECONOMICS TR 09:00AM-10:15AM KRJH 203 1.00 Pereira J 20
ECON 425 02 FINANCIAL ECONOMICS TR 10:30AM-11:45AM KRJH 203 1.00 Pereira J 20
ECON 431 01 BIG DATA & MACHINE LEARN TR 01:00PM-02:15PM KRJH 103 1.00 Jogani C 20
ECON 460 01 GAME THEORY & ECON BEHAVIOR MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 103 1.00 Yuen J 20
ECON 484 01 EXPERIMENTAL ECONOMICS MW 02:30PM-03:45PM KRJH 123 1.00 Zhan W 20
ECON 505 01 TOPIC DEVELOPMENT ECON TR 09:00AM-10:15AM KRJH 103 1.00 Conover E 12 R
ECON 508 01 TOPIC INDUSTRIAL ORGANIZATION MW 02:30PM-03:45PM KRJH 103 1.00 Jensen E 12 R
ECON 512 01 ECONOMICS OF HAPPINESS MW 01:00PM-02:15PM KRJH 103 1.00 Wu S 12 R
ECON 513 01 URBAN POVERTY & INEQUALITY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 103 1.00 Ismail Allouche M 12 R
EDUC 200 01 ISSUES IN EDUCATION MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 102 1.00 Wang C 40 R
EDUC 201 01 METHODS TUTORING ESOL STUDENT W 12:00PM-12:50PM KRJH 250 0.25 Britt-Hysell B 18 R
EDUC 318 01 ANTHR OF EDUCATION MW 02:30PM-03:45PM KRJH 203 1.00 Wang C 40
EDUC 335 01 EDUCATIONAL LEADERSHIP MW 03:30PM-04:45PM KRJH 109 1.00 Facchini T 12
ENVST156 01 MAKING MODERN CITIES MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 127 1.00 Trivedi L 40 R
ENVST156W02 MAKING MODERN CITIES MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 250 1.00 Trivedi L 18 R
ENVST212 01 CLIMATE CHANGE TR 10:30AM-11:45AM SCCT G027 1.00 Strong A 40 R
ENVST218 01 LANDSCAPE:PEOPLE,PLACE,PAST TR 02:30PM-03:45PM SCCT 2012 1.00 Quinn C 24
ENVST220 01 CULT&NAT HIST ADIRONDACK WF 01:00PM-02:15PM ROOT 202 1.00 Oerlemans O 16 R
ENVST235 01 GLOBALIZATN & AGRICULTURE TR 01:00PM-02:15PM SCCT 2048 1.00 Chandrasekaran P 40 R
ENVST305 01 CLIMATE RISK & RESILIENCE MW 02:30PM-03:45PM LIB 213 1.00 Townsend J 16 R
ENVST318 01 ENVIRONMENTAL CONFLICT TR 09:00AM-10:15AM SCCT 2048 1.00 Lowry A 20
ENVST334 01 ENVIRONMENTAL JUSTICE TR 09:00AM-10:15AM BEN 207 1.00 Chandrasekaran P 16
ESOL 101W01 AMERICAN ACADEMIC ESSAY TR 09:00AM-10:15AM KRJH 250 1.00 Britt-Hysell B 16 R
FRNCH110 01 ELEMENTARY FRENCH MWF
T
10:00AM-10:50AM
12:00PM 12:50PM
ROOT 202
ROOT 202
1.00 Vu B 16
FRNCH110 02 ELEMENTARY FRENCH MWF
T
11:00AM-11:50AM
01:00PM 01:50PM
ROOT 202
ROOT 202
1.00 Vu B 16
FRNCH130 01 INTERMEDIATE FRENCH I MWF 09:00AM-09:50AM LIB 209 1.00 Stempniak K 16
FRNCH130 02 INTERMEDIATE FRENCH I MWF 10:00AM-10:50AM LIB 209 1.00 Stempniak K 16
FRNCH140 01 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 110 1.00 Mwantuali J 16
FRNCH140 02 INTERMEDIATE FRENCH II MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 110 1.00 Mwantuali J 16
FRNCH200W01 WRITTEN & ORAL ARGUMENTATN TR 10:30AM-11:45AM ROOT 204 1.00 Guyot-Bender M 16
FRNCH200W02 WRITTEN & ORAL ARGUMENTATN TR 01:00PM-02:15PM ROOT 204 1.00 Guyot-Bender M 16
FRNCH211 01 INTRO FRENCH LIT I MW 01:00PM-02:15PM JHSN 101 1.00 Krueger R 16
FRNCH250 01 CONTEMPORARY FRANCE MW 02:30PM-03:45PM LIB 211 1.00 Guyot-Bender M 16
FRNCH298 01 ORAL COMMUNICATN IN FRNCH W 02:30PM-03:45PM JHSN 224 0.50 Stempniak K 16
FRNCH374 01 AFRICAN CINEMAS TR 02:30PM-03:45PM JHSN 225 1.00 Mwantuali J 40
FRNCH438 01 THE MEDITERRANEAN WORLD TR 10:30AM-11:45AM JHSN 222 1.00 Krueger R 16
GEARC325W01 ANALYTIC METHODS ARCH W
F
01:00PM-04:00PM
01:00PM 04:00PM
SCCT 2012
SCCT 2012
1.00 Quinn C 8
GEOSC110 01 ENVIRONMENTAL GEOLOGY MWF
R
09:00AM-09:50AM
01:00PM 03:00PM
SCCT 1030
SCCT 1030
1.00 Rayne T 24 R
GEOSC115 01 EVOLUTION AND ENVIRONMENT MWF
M
01:00PM-01:50PM
02:00PM 04:00PM
SCCT 1035
SCCT 1035
1.00 Beck C 24 R
GEOSC212 01 CLIMATE CHANGE TR 10:30AM-11:45AM SCCT G027 1.00 Strong A 40 R
GEOSC220 01 MINERALOGY MWF
TR
09:00AM-09:50AM
08:30AM 10:15AM
SCCT 1033
SCCT 1033
1.00 Bailey D 24
GEOSC230 01 STRUCTURAL GEOLOGY MW
F
02:00PM-04:00PM
02:00PM 04:00PM
SCCT 1016
SCCT 1016
1.00 Tewksbury B 22
GEOSC290 01 PALEONTOLOGY MWF
R
10:00AM-10:50AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 1011
SCCT 1011
1.00 Domack C 24
GEOSC309 01 ADV HYDROGEOLOGY & ENVIR MWF
T
11:00AM-11:50AM
01:00PM 03:00PM
SCCT 1030
SCCT 1030
1.00 Rayne T 24
GEOSC380 01 GIS FOR GEOSCIENTISTS MWF 08:30AM-09:45AM SCCT 3019 1.00 Tewksbury B 13 R
GEOSC390 01 ADVANCED PALEONTOLOGY MWF
TBA
12:00PM-12:50PM
TBA
SCCT 1011
TBA TBA
1.00 Domack C 24
GEOSC510 01 SENIOR PROJECT R 10:30AM-12:15PM SCCT 1033 1.00 Bailey D 40
GEOSC510 02 SENIOR PROJECT R 10:30AM-12:15PM SCCT 1033 1.00 Domack C 40
GEOSC510 03 SENIOR PROJECT R 10:30AM-12:15PM SCCT 1033 1.00 Rayne T 40
GEOSC510 04 SENIOR PROJECT R 10:30AM-12:15PM SCCT 1033 1.00 Tewksbury B 40
GEOSC510 05 SENIOR PROJECT R 10:30AM-12:15PM SCCT 1033 1.00 Beck C 40
GERMN110 01 FIRST TERM GERMAN MWF
R
09:00AM-09:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 101
JHSN 101
1.00 Burwick W 16
GERMN130 01 THIRD TERM GERMAN MWF 11:00AM-11:50AM JHSN 101 1.00 Schweiger F 40
GERMN147 01 GERMAN BAUHAUS: ART & TECH MW 02:30PM-03:45PM JHSN 308 1.00 Schweiger F 40
GERMN200W01 TOPIC ADV READING & WRITG TR 10:30AM-11:45AM LIB 211 1.00 Schweiger F 18
GERMN440 01 MODERN LIT GERMN COUNTRIES MW 01:00PM-02:15PM JHSN 224 1.00 Burwick W 40
GOVT 112W01 COMPARATIVE POLITICS WF 01:00PM-02:15PM KRJH 124 1.00 Sullivan H 16 R
GOVT 112W02 COMPARATIVE POLITICS WF 02:30PM-03:45PM KRJH 124 1.00 Sullivan H 16 R
GOVT 112W03 COMPARATIVE POLITICS TR 10:30AM-11:45AM KRJH 109 1.00 Olarinmoye O 16 R
GOVT 112W04 COMPARATIVE POLITICS TR 01:00PM-02:15PM KRJH 236 1.00 Olarinmoye O 16 R
GOVT 114 01 INTERNATIONAL RELATNS TR 10:30AM-11:45AM KRJH 102 1.00 Rivera D 40 R
GOVT 114 02 INTERNATIONAL RELATNS TR 02:30PM-03:45PM KRJH 102 1.00 Rivera D 40 R
GOVT 116W01 AMER POLITICAL PROCESS WF 01:00PM-02:15PM KRJH 250 1.00 Winkelman J 16 R
GOVT 116W02 AMER POLITICAL PROCESS WF 02:30PM-03:45PM KRJH 250 1.00 Winkelman J 16 R
GOVT 117 01 INTRO POLITICAL THEORY WF 02:30PM-03:45PM KRJH 101 1.00 Martin R 40 R
GOVT 117 02 INTRO POLITICAL THEORY WF 08:30AM-09:45AM KRJH 102 1.00 Cannavo P 40 R
GOVT 212 01 CLIMATE CHANGE TR 10:30AM-11:45AM SCCT G027 1.00 Strong A 40 R
GOVT 213 01 POLITICS IN RUSSIA MF 02:30PM-03:45PM KRJH 224 1.00 Rivera S 40
GOVT 225 01 COURTS&JUDICIAL PROCESS TR 02:30PM-03:45PM KRJH 101 1.00 Johnson G 40
GOVT 229 01 THE AMERICAN FOUNDING WF 01:00PM-02:15PM KRJH 203 1.00 Ambrose D
Martin R
24
GOVT 230 01 DATA ANALYSIS MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 202 1.00 Wyckoff P 40
GOVT 244W01 NATIONALISM POL IDENTITY TR 09:00AM-10:15AM KRJH 104 1.00 Orvis S 18
GOVT 251 01 INTRO PUBLIC POLICY MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 127 1.00 Brodin J 40
GOVT 252 01 COMPARATIVE HEALTH POLICY MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 203 1.00 Brodin J 20
GOVT 291 01 INTERNATNL POL ECONOMY MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 102 1.00 Cafruny A 40
GOVT 291 02 INTERNATNL POL ECONOMY MWF 01:00PM-01:50PM KRJH 201 1.00 Cafruny A 40
GOVT 355W01 EUROPE WORLD AFFAIRS TR 10:30AM-11:45AM ROOT 310 1.00 Cafruny A 18
GOVT 360W01 POL&THEORY PLACE & SPACE WF 01:00PM-02:15PM KRJH 109 1.00 Cannavo P 18
GOVT 363W01 POVERTY AND DEVELOPMENT TR 01:00PM-02:15PM KRJH 110 1.00 Orvis S 18
GOVT 376W01 AMER ADMINISTRATIVE STATE W 01:00PM-04:00PM KRJH 104 1.00 Johnson G 18
GOVT 419 01 TOPIC:HUMANITARIAN CRISIS F 09:00AM-12:00PM KRJH 142 1.00 Richard A 12 R
GOVT 549 01 HONORS SEMINAR F 09:00AM-12:00PM TBA TBA 1.00 De Bruin E
Sullivan H
40 R
GREEK120 01 ELEMENTARY GREEK II MWF 01:00PM-01:50PM CUPR 111 1.00 Koenig A 16
GREEK360 01 GREEK DRAMA TR 01:00PM-02:15PM CUPR 203 1.00 Feltovich A 40
HEBRW107 01 FIRST TERM MODERN HEBREW TR 09:00AM-10:15AM LIB 209 1.00 Guez A 16
HIST 109W01 EARLY MOD WESTERN EUROPE TR 01:00PM-02:15PM KRJH 250 1.00 Ambrose D 18 R
HIST 110 01 INTRO U.S. HIST 1492-1861 TR 10:30AM-11:45AM KRJH 236 1.00 Ambrose D 40
HIST 117W01 MODERN EUROPE IN PHOTOS WF 01:00PM-02:15PM KRJH 236 1.00 Grant K 18 R
HIST 120 01 ROMAN CIVILIZATION TR 01:00PM-02:15PM BEN 105 1.00 Koenig A 40 R
HIST 126W01 CONQUEST OF THE AMERICAS TR 02:30PM-03:45PM KRJH 250 1.00 Cooley M 18 R
HIST 138W01 SPIES U.S. HIST:WWII-9/11 MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 104 1.00 MacDonnell F 18 R
HIST 144W01 INDIAN BUDDHISM TR 10:30AM-11:45AM BEN 201 1.00 Amar A 18 R
HIST 156 01 MAKING MODERN CITIES MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 127 1.00 Trivedi L 40 R
HIST 156W02 MAKING MODERN CITIES MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 250 1.00 Trivedi L 18 R
HIST 160 01 THE GLOBAL MIDDLE AGES MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 124 1.00 Eldevik J 40
HIST 165 01 ITALN REN CIV & CULTURE MW 02:30PM-03:45PM ROOT 203 1.00 Demos M 40 R
HIST 209 01 ISLAMIC HISTORY & CULTURE MW 02:30PM-03:45PM KRJH 201 1.00 Hamid U 40
HIST 221 01 EARLY RUSSIAN HIST TR 09:00AM-10:15AM KRJH 142 1.00 Keller S 40
HIST 225 01 SCIENCE AND REVOLUTION TR 10:30AM-11:45AM KRJH 110 1.00 Cooley M 40
HIST 229 01 THE AMERICAN FOUNDING WF 01:00PM-02:15PM KRJH 203 1.00 Ambrose D
Martin R
24
HIST 238 01 WAR & SOCIETY AMER HIST TR 01:00PM-02:15PM KRJH 101 1.00 MacDonnell F 40
HIST 245 01 ENVIR & US GLOBAL EXPANSN MW 01:00PM-02:15PM KRJH 110 1.00 Simons P 40
HIST 254 01 RECENT AMERICAN HIST TR 02:30PM-03:45PM KRJH 224 1.00 Isserman M 40
HIST 256 01 ISLAM MODERNITY S ASIA TR 01:00PM-02:15PM KRJH 109 1.00 Hamid U 40
HIST 285 01 MODERN CHINA TR 09:00AM-10:15AM KRJH 109 1.00 Wilson T 40
HIST 290 01 CLASSICS WESTRN SOC THGHT TR 02:30PM-03:45PM KRJH 236 1.00 Chambliss D
Kelly A
24 R
HIST 322W01 RUSSIA'S DESTINY TR 01:00PM-02:15PM LIST 218 1.00 Keller S 18
HIST 338W01 TOPIC: MORMONISM TR 10:30AM-11:45AM BEN 207 1.00 Newell Q 12
HIST 339W01 COLUMBUS'S LIBRARY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 142 1.00 Eldevik J 18
HIST 353W01 SEMINAR ON THE SIXTIES M 01:00PM-04:00PM KRJH 124 1.00 Isserman M 18 R
HIST 383W01 TOPIC:BRITISH PHOTOGRAPHY M 01:00PM-04:00PM KRJH 104 1.00 Grant K 18
HIST 390W01 FOUCAULT W 01:00PM-04:00PM KRJH 224 1.00 Wilson T 12
HSPST110 01 FIRST TERM SPANISH MTWR 09:00AM-09:50AM LIB 211 1.00 Portal M 16 R
HSPST115 01 SPANISH IMMERSION I MWF
TR
TBA
10:00AM-10:50AM
10:30AM 11:45AM
TBA
LIB 213
LIB 213
TBA TBA
2.00 Martinez Arias J 16 R
HSPST126W01 CONQUEST OF THE AMERICAS TR 02:30PM-03:45PM KRJH 250 1.00 Cooley M 18 R
HSPST130 01 THIRD TERM SPANISH MW
TR
11:00AM-11:50AM
11:00AM 11:50AM
KRJH 109
KRJH 103
1.00 Carosi M 16 R
HSPST130 02 THIRD TERM SPANISH MTWR 12:00PM-12:50PM KRJH 109 1.00 Carosi M 16 R
HSPST140 01 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 09:00AM-09:50AM LIB 213 1.00 Martinez Arias J 16 R
HSPST140 02 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 10:00AM-10:50AM LIB 215 1.00 Rodriguez-Plate E 16 R
HSPST140 03 CONVERSATN HISPANIC CULT MWF 11:00AM-11:50AM LIB 215 1.00 Rodriguez-Plate E 16 R
HSPST200W01 EXPLORING HISPANIC TEXTS MW 01:00PM-02:15PM JHSN 308 1.00 Hwangpo M 16 R
HSPST200W02 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 09:00AM-10:15AM JHSN 101 1.00 Tubau Moreu X 16 R
HSPST200W03 EXPLORING HISPANIC TEXTS TR 10:30AM-11:45AM JHSN 101 1.00 Tubau Moreu X 16 R
HSPST201W01 HERITAGE/BILINGUAL SPEAKERS TR 02:30PM-03:45PM ROOT 204 1.00 Ambio M 16 R
HSPST211 01 INTRO STUDY L AMER LIT TR 01:00PM-02:15PM JHSN 222 1.00 Burke J 16
HSPST219 01 ADVANCED GRAMMAR REVIEW MW 01:00PM-02:15PM LIB 209 1.00 Medina J 16
HSPST229 01 SPANISH FOR PROFESSIONS MW 08:30AM-09:45AM KRJH 109 1.00 Carosi M 16
HSPST281 01 INTRO L AMER SHORT FICT MW 02:30PM-03:45PM JHSN 101 1.00 Hwangpo M 16
HSPST330 01 EARLY MODERN SPAN DRAMA TR 01:00PM-02:15PM JHSN 308 1.00 Tubau Moreu X 16
HSPST367 01 NUEVA YORK:CONTEMP LIT/ART TR 09:00AM-10:15AM BEN 201 1.00 Ambio M 16
HSPST391 01 RESISTANCE CARIBBEAN LIT MW 01:00PM-02:15PM JHSN 225 1.00 Rodriguez-Plate E 16
HSPST451 01 WRITERS OF THE BOOM TR 02:30PM-03:45PM JHSN 222 1.00 Burke J 12 R
ITALN110 01 FIRST TERM ITALIAN MWF
TBA
10:00AM-10:50AM
TBA
ROOT 203
TBA TBA
1.00 Demos M 20 R
ITALN110 02 FIRST TERM ITALIAN MWF
TBA
11:00AM-11:50AM
TBA
ROOT 203
TBA TBA
1.00 Demos M 20 R
ITALN110 03 FIRST TERM ITALIAN MWF
TBA
11:00AM-11:50AM
TBA
ROOT 204
TBA TBA
1.00 Sisler M 20 R
ITALN130 01 THIRD TERM ITALIAN MWF 12:00PM-12:50PM ROOT 204 1.00 Sisler M 20
ITALN165 01 ITALN REN CIV & CULTURE MW 02:30PM-03:45PM ROOT 203 1.00 Demos M 40 R
ITALN200 01 INTRO ITALIAN LIT & CULTURE MW 01:00PM-02:15PM ROOT 204 1.00 Sisler M 20
JAPN 110 01 FIRST TERM JAPANESE MW
TR
11:00AM-11:50AM
12:00PM 12:50PM
KRJH 124
KRJH 124
1.00 Kamiya M 16
JAPN 110 02 FIRST TERM JAPANESE MW
TR
12:00PM-12:50PM
11:00AM 11:50AM
KRJH 124
KRJH 124
1.00 Kamiya M 16
JAPN 130 01 THIRD TERM JAPANESE MW
TR
10:00AM-10:50AM
09:00AM 09:50AM
KRJH 123
KRJH 123
1.00 Nozaki S 16
JAPN 200 01 ADVANCED JAPANESE I MWF 09:00AM-09:50AM KRJH 124 1.00 Nozaki S 16
JAPN 219 01 LANGUAGE ACQUISITION TR 01:00PM-02:15PM KRJH 104 1.00 Kamiya M 40
JAPN 319 01 LANGUAGE ACQUISITION TR 01:00PM-02:15PM KRJH 104 1.00 Kamiya M 40
JAPN 356 01 INTRO TO JAPANESE FILM MW 01:00PM-02:15PM KRJH 142 1.00 Omori K 40
JAPN 401 01 READINGS IN JAPANESE TR 10:30AM-11:45AM KRJH 123 1.00 Omori K 16
LATIN110 01 ELEMENTARY LATIN I MWF 12:00PM-12:50PM BEN 104 1.00 Haley S 40
LATIN210 01 WORLD OF ANCIENT ROME MWF 12:00PM-12:50PM CUPR 207 1.00 Freas D 40
LATIN360 01 LIT OF LOVE & DESIRE TR 02:30PM-03:45PM CUPR 203 1.00 Feltovich A 40
LING 100 01 INTRO TO LINGUISTICS MW 01:00PM-02:15PM KRJH 127 1.00 Ladousa P 40 R
LING 219 01 LANGUAGE ACQUISITION TR 01:00PM-02:15PM KRJH 104 1.00 Kamiya M 40
LING 257 01 LANG, GENDER & SEXUALITY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 109 1.00 Durrani M 40
LING 319 01 LANGUAGE ACQUISITION TR 01:00PM-02:15PM KRJH 104 1.00 Kamiya M 40
LIT 118W01 FOOD IN LIT & FILM MWF 09:00AM-09:50AM ROOT 204 1.00 Guttman N 16 R
LIT 120 01 INTRO HIST & THEORY FILM M
T
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
LIT 125W01 MONSTERS MW 02:30PM-03:45PM ROOT 205 1.00 Hall T 16 R
LIT 129W01 TRUTH & JUSTICE, AMER WAY TR 01:00PM-02:15PM LIB 209 1.00 Larson D 16 R
LIT 136W01 PERFORMING REVENGE TR 10:30AM-11:45AM ROOT 201 1.00 Bahr S 16 R
LIT 148W01 ECHOES IN LITERATURE TR 09:00AM-10:15AM ROOT 202 1.00 Sundar P 16 R
LIT 149W01 FINDING IDENTITY MWF 10:00AM-10:50AM ROOT 201 1.00 Terrell K 16 R
LIT 201W01 AFROFUTURISM MWF 11:00AM-11:50AM LIB 211 1.00 Odamtten V 18 R
LIT 204W01 POETRY & POETICS TR 10:30AM-11:45AM ROOT 205 1.00 Yao S 18 R
LIT 204W02 POETRY & POETICS MW 01:00PM-02:15PM ROOT 205 1.00 Widiss B 18 R
LIT 204W03 POETRY & POETICS TR 10:30AM-11:45AM ROOT 203 1.00 Giannelli A 18 R
LIT 206 01 THE STUDY OF THE NOVEL TR 09:00AM-10:15AM ROOT 204 1.00 Taylor S 40 R
LIT 221 01 INTRO TO OLD ENGLISH MWF 01:00PM-01:50PM ROOT 201 1.00 Terrell K 40
LIT 222W01 CHAUCER:GENDER & GENRE MWF 11:00AM-11:50AM ROOT 201 1.00 Terrell K 18 R
LIT 225W01 MADNESS, MURDER, MAYHEM TR 10:30AM-11:45AM SCCT 2048 1.00 Bartle J 18 R
LIT 227 01 SHAKESPEARE TR 02:30PM-03:45PM ROOT 201 1.00 Bahr S 40 R
LIT 230W01 BOLLYWOOD FILM TR 10:30AM-11:45AM JHSN 305 1.00 Sundar P 18
LIT 246 01 ASIAN MODERNISMS MW 01:00PM-02:15PM ROOT 312 1.00 Yao S 40
LIT 266 01 U.S. MODERNISMS MWF 10:00AM-10:50AM ROOT 310 1.00 Widiss B 40 R
LIT 285 01 DETECTIVE STORY MW 02:30PM-03:45PM ROOT 202 1.00 Rabinowitz P 40
LIT 296 01 GENDERED SPEECH IN TRAGEDY TR 01:00PM-02:15PM SCCT 1004 0.50 Rabinowitz N 20
LIT 301 01 AVANT GARDE CINEMA T
W
07:00PM-10:00PM
01:00PM 04:00PM
KRJH 125
KRJH 125
1.00 MacDonald S 40 R
LIT 313W01 GHANAIAN LITERATURE MW 02:30PM-03:45PM ROOT 201 1.00 Odamtten V 18
LIT 315W01 LITERARY THEORY AND STUDY TR 01:00PM-02:15PM ROOT 201 1.00 Yao S 18
LIT 320 01 INDIANS, ALIENS, OTHERS TR 02:30PM-03:45PM ROOT 310 1.00 Sundar P 40
LIT 334 01 SEM JANE AUSTEN:TEXT&FILM MW 02:30PM-03:45PM LIB 209 1.00 O'Neill J 12 R
LIT 342 01 20&21 C AMER PRISON WRITG TR 02:30PM-03:45PM LIB 209 1.00 Larson D 12 R
LIT 375W01 CONTEMPORARY AMER FICTION MW 01:00PM-02:15PM ROOT 203 1.00 Hall T 18
LIT 391 01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY TR 10:30AM-11:45AM ROOT 202 1.00 Rabinowitz N 40
LIT 413 01 REPRESENTATN ENLIGHTENMENT TR 01:00PM-02:15PM ROOT 205 1.00 Taylor S 12 R
LIT 465 01 SEM FAULKNER & THE SOUTH F 01:00PM-04:00PM ROOT 312 1.00 Widiss B 12 R
MATH 113 01 CALCULUS I MWRF 09:00AM-09:50AM BEN 104 1.00 Stone B 40
MATH 113 02 CALCULUS I MWF
R
10:00AM-10:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 225
SCCT G027
1.00 Dykstra A 40
MATH 113 03 CALCULUS I MWF
R
01:00PM-01:50PM
12:00PM 12:50PM
JHSN 222
SCCT G027
1.00 Dykstra A 40
MATH 113 04 CALCULUS I MTWF
R
12:00PM-12:50PM
12:00PM 12:50PM
JHSN 225
JHSN 225
1.00 Kantrowitz R 20 R
MATH 116 01 CALCULUS II MTWF 09:00AM-09:50AM JHSN 225 1.00 Cockburn S 40
MATH 116 02 CALCULUS II MWF
T
11:00AM-11:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 222
KRJH 125
1.00 Gibbons C 40
MATH 116 03 CALCULUS II MWF
T
12:00PM-12:50PM
12:00PM 12:50PM
JHSN 222
KRJH 125
1.00 Gibbons C 40
MATH 152 01 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 201 1.00 Kuruwita C 25 R
MATH 152 02 STAT ANALYSIS OF DATA MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 201 1.00 Kuruwita C 25 R
MATH 152 03 STAT ANALYSIS OF DATA TR 09:00AM-10:15AM JHSN 222 1.00 Sadigov T 25 R
MATH 216 01 MULTIVARIABLE CALCULUS MWF
T
09:00AM-09:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 222
SCCT G027
1.00 LeMasurier M 40
MATH 216 02 MULTIVARIABLE CALCULUS MWF
T
10:00AM-10:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 222
SCCT G027
1.00 LeMasurier M 40
MATH 216 03 MULTIVARIABLE CALCULUS MWF
T
11:00AM-11:50AM
12:00PM 12:50PM
JHSN 305
JHSN 305
1.00 Ceniceros J 40
MATH 224W01 LINEAR ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50AM JHSN 305 1.00 Boutin D 18
MATH 224W02 LINEAR ALGEBRA MWF 10:00AM-10:50AM JHSN 305 1.00 Boutin D 18
MATH 231 01 LINEAR OPTIMIZATION MWF 12:00PM-12:50PM BEN 201 1.00 Cockburn S 40
MATH 235 01 DIFFERENTIAL EQUATIONS MWF 11:00AM-11:50AM JHSN 225 1.00 Dykstra A 20 R
MATH 254 01 STAT MODELING&APPLICATN MWF 09:00AM-09:50AM BEN 201 1.00 Bowman C 25 R
MATH 314W01 REAL ANALYSIS MWF 10:00AM-10:50AM ROOT 204 1.00 Kantrowitz R 18
MATH 325W01 MODERN ALGEBRA MWF 09:00AM-09:50AM BEN 207 1.00 Gibbons C 18
MATH 351 01 PROBABILITY THEORY MWF 11:00AM-11:50AM BEN 201 1.00 Bowman C 40
MATH 355 01 MATH OF MACHINE LEARNING MW 02:30PM-03:45PM SCCT 3039 1.00 Stone B 40
MATH 503 01 SR SEM IN STATISTICS MWF 12:00PM-12:50PM KRJH 201 1.00 Kuruwita C 12
MATH 504 01 SR SEM TOPOLOGY TR 10:30AM-11:45AM JHSN 225 1.00 Ceniceros J 12
MATH 508 01 SR SEM IN DYNAMICS MF 01:00PM-02:15PM SCCT 3039 1.00 LeMasurier M 12
MATH 509 01 SR SEM APPLIED STATISTICS MWF 01:00PM-02:15PM JHSN 309 1.00 Knop L 12
MATH 510 01 SR SEM APPL NETWORK ANALY MWF 11:00AM-11:50AM JHSN 309 1.00 Boutin D 12
MUSIC100 01 ART OF ACTIVE LISTENING MWF 10:00AM-10:50AM LIST 106 1.00 Hopkins R 40 R
MUSIC108W01 FROM WORDS TO SONG MWF 11:00AM-11:50AM SCHA 108 1.00 Kolb G 16 R
MUSIC110 01 MUSIC THEORY NON-MAJORS MW 01:00PM-02:15PM LIST 106 1.00 Carter R 40 R
MUSIC117 01 ROOTS TO COUNTRY MUSIC TR 01:00PM-02:15PM LIST 106 1.00 Hamessley L 40 R
MUSIC125 01 APPLIED MUSIC 0.25 Raschella J 40
MUSIC125 02 APPLIED MUSIC 0.25 Gustafson E 40
MUSIC125 04 APPLIED MUSIC 0.25 Rowe M 40
MUSIC125 05 APPLIED MUSIC 0.25 Best S 40
MUSIC125 06 APPLIED MUSIC 0.25 Johns J 40
MUSIC125 10 APPLIED MUSIC 0.25 Balestra R 40
MUSIC125 16 APPLIED MUSIC 0.25 Pellman S 40
MUSIC125 17 APPLIED MUSIC 0.25 Beevers S 40
MUSIC125 25 APPLIED MUSIC 0.25 Montalbano R 40
MUSIC125 26 APPLIED MUSIC 0.25 Garland J 40
MUSIC125 32 APPLIED MUSIC 0.25 Kolsky A 40
MUSIC125 33 APPLIED MUSIC 0.25 Valli U 40
MUSIC125 34 APPLIED MUSIC 0.25 Strong S 40
MUSIC125 40 APPLIED MUSIC 0.25 West J 40
MUSIC125 48 APPLIED MUSIC 0.25 Brewster C 40
MUSIC125 50 APPLIED MUSIC 0.25 Lutters E 40
MUSIC125 51 APPLIED MUSIC 0.25 Rovit P 40
MUSIC125 52 APPLIED MUSIC 0.25 Dudding A 40
MUSIC125 56 APPLIED MUSIC 0.25 Paulsen K 40
MUSIC125 57 APPLIED MUSIC 0.25 West S 40
MUSIC125 58 APPLIED MUSIC 0.25 Toglia T 40
MUSIC125 60 APPLIED MUSIC 0.25 Taylor T 40
MUSIC126 01 APPLIED MUSIC 0.50 Raschella J 40
MUSIC126 02 APPLIED MUSIC 0.50 Gustafson E 40
MUSIC126 04 APPLIED MUSIC 0.50 Rowe M 40
MUSIC126 05 APPLIED MUSIC 0.50 Best S 40
MUSIC126 06 APPLIED MUSIC 0.50 Johns J 40
MUSIC126 10 APPLIED MUSIC 0.50 Balestra R 40
MUSIC126 16 APPLIED MUSIC 0.50 Pellman S 40
MUSIC126 17 APPLIED MUSIC 0.50 Beevers S 40
MUSIC126 25 APPLIED MUSIC 0.50 Montalbano R 40
MUSIC126 33 APPLIED MUSIC 0.50 Valli U 40
MUSIC126 34 APPLIED MUSIC 0.50 Strong S 40
MUSIC126 40 APPLIED MUSIC 0.50 West J 40
MUSIC126 48 APPLIED MUSIC 0.50 Brewster C 40
MUSIC126 50 APPLIED MUSIC 0.50 Lutters E 40
MUSIC126 51 APPLIED MUSIC 0.50 Rovit P 40
MUSIC126 52 APPLIED MUSIC 0.50 Dudding A 40
MUSIC126 56 APPLIED MUSIC 0.50 Paulsen K 40
MUSIC126 57 APPLIED MUSIC 0.50 West S 40
MUSIC126 58 APPLIED MUSIC 0.50 Toglia T 40
MUSIC126 60 APPLIED MUSIC 0.50 Taylor T 40
MUSIC141 01 CHOIR MW 07:00PM-08:30PM WELN HALL 0.25 Tsan D 40 R
MUSIC141 05 MASTERWORKS CHORALE SU 07:00PM-09:00PM WELN HALL 0.25 Kolb G 40 R
MUSIC141 06 ORCHESTRA TR 07:00PM-09:00PM WELN HALL 0.25 Valli U 40 R
MUSIC141 07 PIANO ENSEMBLE S 03:30PM-05:00PM TBA TBA 0.25 Pellman S 40
MUSIC141 08 JAZZ ENSEMBLE TR 04:00PM-05:50PM WELN HALL 0.25 Woods M 40 R
MUSIC141 09 PERCUSSION LAB W 05:00PM-06:30PM WELN HALL 0.25 Lutters E 40 R
MUSIC141 10 JAZZ IMPROVISATION W 04:00PM-05:30PM LIST 106 0.25 Woods M 40 R
MUSIC142 07 Chamber Piano 0.25 Pellman S 40
MUSIC160 01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S TR 09:00AM-10:15AM SCHA 201 1.00 Woods M 40 R
MUSIC180 01 BASIC AURAL SKILLS TF 12:00PM-12:50PM SCHA 201 0.25 Tsan D 40
MUSIC210 01 FUNDAMNTL & CHROM HARMONY MW 01:00PM-02:15PM SCHA 201 1.00 Hopkins R 40
MUSIC211 01 CHROMATIC HARMONY MW 01:00PM-02:15PM SCHA 201 0.50 Hopkins R 40
MUSIC220 01 FROM CHANT TO BACH TR 10:30AM-11:45AM SCHA 108 1.00 Hamessley L 40
MUSIC225 33 SOLO PERFORMANCE 0.25 Valli U 40
MUSIC225 34 SOLO PERFORMANCE 0.25 Strong S 40
MUSIC225 56 SOLO PERFORMANCE 0.25 Paulsen K 40
MUSIC226 01 SOLO PERFORMANCE 0.50 Raschella J 40
MUSIC226 02 SOLO PERFORMANCE 0.50 Gustafson E 40
MUSIC226 04 SOLO PERFORMANCE 0.50 Rowe M 40
MUSIC226 06 SOLO PERFORMANCE 0.50 40
MUSIC226 13 SOLO PERFORMANCE 0.50 Kolb L 40
MUSIC226 17 SOLO PERFORMANCE 0.50 Beevers S 40
MUSIC226 32 SOLO PERFORMANCE 0.50 Kolsky A 40
MUSIC226 34 SOLO PERFORMANCE 0.50 Strong S 40
MUSIC226 40 SOLO PERFORMANCE 0.50 West J 40
MUSIC226 48 SOLO PERFORMANCE 0.50 Brewster C 40
MUSIC226 56 SOLO PERFORMANCE 0.50 Paulsen K 40
MUSIC226 57 SOLO PERFORMANCE 0.50 West S 40
MUSIC226 58 SOLO PERFORMANCE 0.50 Toglia T 40
MUSIC226 60 SOLO PERFORMANCE 0.50 Taylor T 40
MUSIC241 02 COLLEGE HILL SINGERS MW 08:45PM-10:00PM WELN HALL 0.25 Tsan D 40 R
MUSIC254 01 STUDIES IN WORLD MUSIC TR 02:30PM-03:45PM LIST 212 1.00 Hamessley L 16
MUSIC260 01 HISTORY OF JAZZ TO 1950'S TR 09:00AM-10:15AM SCHA 201 1.00 Woods M 40 R
MUSIC270 01 INTRO MUSIC, SOUND & TECH MW 02:30PM-03:45PM KTSA 143 1.00 Carter R 16 R
MUSIC326 13 ADVANCED SOLO PERFORMANCE 0.50 Kolb L 40 R
NEURO198 04 COLLABORATIVE RESEARCH 0.25 List A 40 R
NEURO201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 3024 1.00 McKee T 40
NEURO204 01 HUMAN NEUROSCIENCE TR 01:00PM-02:15PM SCCT 3024 1.00 List A 40
NEURO330 01 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
T
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
NEURO330 02 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
W
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
NEURO500 08 SENIOR PROJECT M 12:00PM-12:50PM TBA TBA 1.00 McKee T 40
PHIL 100W01 CRITICAL THINKING WF 02:30PM-03:45PM BEN 201 1.00 Doran K 16 R
PHIL 110W01 INTRO TO PHILOSOPHY MWF 10:00AM-10:50AM CUPR 111 1.00 Barrantes M 16 R
PHIL 112W01 FUNDAMENTALS OF RACE MWF 11:00AM-11:50AM CUPR 207 1.00 Franklin A 16 R
PHIL 117 01 INTRO POLITICAL THEORY WF 02:30PM-03:45PM KRJH 101 1.00 Martin R 40 R
PHIL 117 02 INTRO POLITICAL THEORY WF 08:30AM-09:45AM KRJH 102 1.00 Cannavo P 40 R
PHIL 124W01 PHILOSOPHY OF EDUCATION TR 09:00AM-10:15AM ROOT 310 1.00 Marcus R 16 R
PHIL 200 01 CRITICAL REASONING TR 01:00PM-02:15PM ROOT 310 1.00 Doran K 40 R
PHIL 201 01 HIST WESTERN PHIL (ANC) MWF 10:00AM-10:50AM BEN 105 1.00 Clark J 40 R
PHIL 204 01 PHIL AS/AND/OF LIT TR 09:00AM-10:15AM JHSN 305 1.00 Janack M 40 R
PHIL 206W01 ETHIC/SOC ISSUE DIGITAL AGE MW 01:00PM-02:15PM LIB 215 1.00 Barrantes M 18 R
PHIL 228W01 PHILOSOPHY AND FILM WF
R
01:00PM-02:15PM
07:00PM 10:00PM
BEN 201
KRJH 127
1.00 Doran K 18 R
PHIL 240 01 SYMBOLIC LOGIC MWF 09:00AM-09:50AM BEN 105 1.00 Barrantes M 40 R
PHIL 319W01 CRITICAL RACE THEORY TR 10:30AM-11:45AM BEN 104 1.00 Franklin A 18 R
PHIL 447 01 HAPPINESS WF 01:00PM-02:15PM LIB 213 1.00 Clark J 12 R
PHIL 461 01 PHILOSOPHY OF THE BODY T 01:00PM-04:00PM PHIL BLDG 1.00 Dean M 12
PHIL 464 01 RORTY AND HIS CRITICS M 01:00PM-04:00PM PHIL BLDG 1.00 Janack M 12
PHIL 550 01 SENIOR SEMINAR R 01:00PM-04:00PM PHIL BLDG 1.00 Marcus R 8 R
PHIL 550 02 SENIOR SEMINAR F 01:00PM-04:00PM PHIL BLDG 1.00 Marcus R 8 R
PHYS 100 01 SURVEY OF PHYSICS I
NOTE: STUDENTS WHO SIGN UP FOR PHYS 100 MUST ALSO SIGN UP FOR PHYS 100L.
MWF 09:00AM-09:50AM SCCT G041 1.00 Jacobs D 38 R
PHYS 100L01 SURVEY PHYSICS LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT G032 0.00 Jacobs D 25 R
PHYS 100L02 SURVEY PHYSICS LAB F 01:00PM-04:00PM SCCT G032 0.00 Smith M 25 R
PHYS 100L03 SURVEY PHYSICS LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT G032 0.00 Lark A 25
PHYS 160 01 ASTRONOMY TR 10:30AM-11:45AM SCCT G041 1.00 Smith M 40 R
PHYS 190 01 THE MECHANICAL UNIVERSE MWF
MT
10:00AM-10:50AM
07:00PM 08:00PM
SCCT G041
TBA TBA
1.00 Jones G 40 R
PHYS 190L01 MECHANICAL UNIV LAB T 01:00PM-04:00PM SCCT G034 0.00 Lark A 14 R
PHYS 190L02 MECHANICAL UNIV LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT G034 0.00 Jones G 14 R
PHYS 190L03 MECHANICAL UNIV LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT G034 0.00 Major S 14 R
PHYS 200 01 PHYSICS I
NOTE: STUDENTS WHO SIGN UP FOR PHYS 200 MUST SIGN UP FOR PHYS 100 LAB SECT
MWF 11:00AM-11:50AM SCCT G041 1.00 Smith M 37 R
PHYS 290 01 QUANTUM PHYSICS MWF 10:00AM-10:50AM SCCT G047 1.00 Collett B 40
PHYS 290L01 QUANTUM PHYSICS LAB R 01:00PM-04:00PM SCCT G036 0.00 Moser B 12
PHYS 290L02 QUANTUM PHYSICS LAB F 01:00PM-04:00PM SCCT G036 0.00 Moser B 12
PHYS 290L03 QUANTUM PHYSICS LAB W 01:00PM-04:00PM SCCT G036 0.00 Collett B 12
PHYS 350 01 CLASSICAL MECHANICS MWF 01:00PM-02:15PM SCCT G041 1.00 Brown K 40
PHYS 370 01 THERMODYNAMICS & STAT PHYS TR 10:30AM-11:45AM SCCT G047 1.00 Major S 40
PHYS 480 01 ELECTROMAGNETIC THEORY TR 02:30PM-03:45PM SCCT G029 1.00 Brown K 40
PHYS 550 01 SENIOR RESEARCH PROJECT M 02:30PM-05:00PM SCCT G041 1.00 Jones G 40
PPOL 251 01 INTRO PUBLIC POLICY MWF 10:00AM-10:50AM KRJH 127 1.00 Brodin J 40
PPOL 252 01 COMPARATIVE HEALTH POLICY MWF 11:00AM-11:50AM KRJH 203 1.00 Brodin J 20
PSYCH101 01 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 3021 1.00 MacArthur H 40 R
PSYCH101 02 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 3021 1.00 MacArthur H 40 R
PSYCH101 03 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 11:00AM-11:50AM SCCT 3024 1.00 List A 40 R
PSYCH101 04 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 01:00PM-01:50PM SCCT 3021 1.00 Augustine M 40 R
PSYCH101 05 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 02:30PM-03:20PM SCCT 3021 1.00 Augustine M 40 R
PSYCH101 06 INTRO TO PSYCHOLOGY MWF 09:00AM-09:50AM SCCT 3039 1.00 Dyer R 40 R
PSYCH201 01 STATS & RESEARCH METHODS MWF 10:00AM-10:50AM SCCT 3024 1.00 McKee T 40
PSYCH204 01 HUMAN NEUROSCIENCE TR 01:00PM-02:15PM SCCT 3024 1.00 List A 40
PSYCH311W01 SOC PSYCH OF SELF LAB TR
TR
09:00AM-10:15AM
10:20AM 12:00PM
SCCT 3039
SCCT 3039
1.00 Borton J 18 R
PSYCH330 01 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
T
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
PSYCH330 02 SYSTEMS NEUROSCIENCE TR
W
09:00AM-10:15AM
01:00PM 04:00PM
SCCT 3021
SCCT 3087
1.00 Robinson S 10
PSYCH341 01 THE EVOLVED MIND MW 02:30PM-03:45PM SCCT 3024 1.00 Williams K 40
PSYCH367 01 PSYCH BIAS JUSTICE SYSTEM MW 01:00PM-02:15PM SCCT 3024 1.00 Williams K 40
PSYCH369 01 PSYCHOLOGY OF GENDER MW 01:00PM-02:15PM SCCT G042 1.00 MacArthur H 40
PSYCH380 01 RESEARCH DESIGN MWF 11:00AM-11:50AM SCCT G042 1.00 Dyer R 40
PSYCH455 01 FIELD STUDY IN PSYCH T 06:00PM-09:00PM SCCT 3060 1.00 Morris J 8 R
PSYCH500 06 SENIOR PROJECT M 12:00PM-12:50PM TBA TBA 1.00 McKee T 40 R
RELST111W01 ANCIENT JEWISH WISDOM R 01:00PM-04:00PM ARTH 112 1.00 Ravven H 18 R
RELST129W01 NAT AMER SPIRITUALITIES MWF 10:00AM-10:50AM CUPR 207 1.00 Schermerhorn J 16 R
RELST132W01 HOLOCAUST LIT & FILMS W 01:00PM-04:00PM ARTH 112 1.00 Ravven H 18
RELST133W01 AMER FREEDOM&RELG THGHT
NOTE: 20 hr community based internship required
WF 08:30AM-09:45AM CHAP 205 1.00 McArn J 16
RELST134 01 ABC's AMERICAN RELGN TR 09:00AM-10:15AM ROOT 203 1.00 Newell Q 40 R
RELST144W01 INDIAN BUDDHISM TR 10:30AM-11:45AM BEN 201 1.00 Amar A 18 R
RELST150 01 POP CULTURE/POP RELGN TR 09:00AM-10:15AM ROOT 205 1.00 Rodriguez-Plate S 40 R
RELST209 01 ISLAMIC HISTORY & CULTURE MW 02:30PM-03:45PM KRJH 201 1.00 Hamid U 40
RELST220W01 COMING OF AGE TR 01:00PM-02:15PM CUPR 207 1.00 Moss M 18
RELST234W01 SACRED JOURNEYS MWF 12:00PM-12:50PM CUPR 203 1.00 Schermerhorn J 18 R
RELST256 01 ISLAM MODERNITY S ASIA TR 01:00PM-02:15PM KRJH 109 1.00 Hamid U 40
RELST257W01 THE NEW TESTAMENT WF 01:00PM-02:15PM BEN 105 1.00 Humphries-Brooks S 18
RELST321 01 RAGING GODS:SCORSESE&COPPOLA R 01:00PM-04:00PM BEN 201 1.00 Humphries-Brooks S 12
RELST332W01 HOLOCAUST LIT & FILMS W 01:00PM-04:00PM ARTH 112 1.00 Ravven H 18
RELST338W01 TOPIC: MORMONISM TR 10:30AM-11:45AM BEN 207 1.00 Newell Q 12
RELST498 01 SENIOR PROJECT SEMINAR T 01:00PM-04:00PM BEN 201 1.00 Amar A 12 R
RSNST105 01 RUSSIANS AND AUTHORITY MF 11:00AM-12:15PM KRJH 104 1.00 Rivera S 40 R
RSNST107 01 RUSSN POL CULTURE & MUSIC MW 02:30PM-03:45PM JHSN 309 1.00 Cieply J 40
RSNST213 01 POLITICS IN RUSSIA MF 02:30PM-03:45PM KRJH 224 1.00 Rivera S 40
RSNST221 01 EARLY RUSSIAN HIST TR 09:00AM-10:15AM KRJH 142 1.00 Keller S 40
RSNST225W01 MADNESS, MURDER, MAYHEM TR 10:30AM-11:45AM SCCT 2048 1.00 Bartle J 18 R
RSNST322W01 RUSSIA'S DESTINY TR 01:00PM-02:15PM LIST 218 1.00 Keller S 18
RUSSN110 01 FIRST TERM RUSSIAN MWF
TBA
12:00PM-12:50PM
TBA
SCCT 1004
TBA TBA
1.00 Cieply J 40
RUSSN210 01 THIRD TERM RUSSIAN MWF
TBA
10:00AM-10:50AM
TBA
JHSN 101
TBA TBA
1.00 Bartle J 40
SOC 101 01 INTRODUCTORY SOCIOLOGY TR 09:00AM-10:15AM KRJH 127 1.00 Grace M 40 R
SOC 229 01 SOCIOLOGY OF THE FAMILY TR 09:00AM-10:15AM KRJH 101 1.00 Stewart M 40 R
SOC 232W01 POVERTY AND INEQUALITY MW 08:30AM-09:45AM KRJH 224 1.00 Madden M 18 R
SOC 257 01 LANG, GENDER, SEXUALITY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 109 1.00 Durrani M 40
SOC 290 01 CLASSICS WESTRN SOC THGHT TR 02:30PM-03:45PM KRJH 236 1.00 Chambliss D 24 R
SOC 301W01 SOCIOLOGICAL THEORY TR 10:30AM-11:45AM KRJH 224 1.00 Chambliss D 18
SOC 302 01 RESEARCH METHODS TR 01:00PM-02:15PM KRJH 224 1.00 Grace M 40
SOC 368 01 GENDER, SEXUALITY & SOCIETY MW 02:30PM-03:45PM KRJH 142 1.00 Stewart M 12
SOC 549W01 SENIOR SEMINAR WF 11:00AM-12:15PM KRJH 224 1.00 Ellingson S 18 R
SOC 549W02 SENIOR SEMINAR WF 01:00PM-02:15PM KRJH 123 1.00 Ellingson S 18 R
THETR100 01 INTRO TO MAKING THETR WF 02:30PM-03:45PM KTSA 219 1.00 Purcell C 20 R
THETR100 02 INTRO TO MAKING THETR MW 01:00PM-02:15PM KTSA 219 1.00 Walsh S 20 R
THETR105 01 INTRO THETR PRODUCTION TR
F
10:30AM-11:45AM
01:00PM 04:00PM
KTSA 212
KTSA 212
1.00 Larson J 12 R
THETR201 01 ACTING STYLE:THEATRICALSM TR 02:30PM-03:45PM KTSA 218 1.00 Purcell C 16
THETR212 01 SCENE DESIGN MW 02:30PM-03:45PM KTSA 220 1.00 Walsh S 12
THETR303 01 DIRECTING TR 01:00PM-04:00PM KTSA 217 1.00 Latrell C 12
WMGST101W01 INTRO WOMEN STUDIES TR 09:00AM-10:15AM BEN 105 1.00 Barry J 18 R
WMGST101W02 INTRO WOMEN STUDIES MW 01:00PM-02:15PM BEN 104 1.00 Lacsamana A 18 R
WMGST101W03 INTRO WOMEN STUDIES TR 02:30PM-03:45PM CUPR 111 1.00 Adair V 18 R
WMGST202W01 INTRO LGBTQ STUDIES WF 01:00PM-02:15PM CUPR 207 1.00 Soderling S 18
WMGST231 01 ART AND FEMINISM TR 10:30AM-11:45AM MUSM 201 1.00 Jarosi S 40
WMGST257 01 LANG,GENDER,SEXUALITY TR 02:30PM-03:45PM KRJH 109 1.00 Durrani M 40
WMGST301W01 FEM. METHODOLOGICAL PERSP TR 02:30PM-03:45PM BEN 105 1.00 Barry J 18
WMGST314 01 SEM FEM PERSPECT CLASS U.S. TR 10:30AM-11:45AM CUPR 207 1.00 Adair V 12
WMGST372W01 UNRAVELING CLEOPATRA TR 09:00AM-10:15AM CUPR 207 1.00 Haley S 18 R
WMGST391 01 QUEER/FEMINIST LIT THEORY TR 10:30AM-11:45AM SCCT 1004 1.00 Rabinowitz N 40
WMGST402 01 SEM GLOBAL FEMINISMS MW 02:30PM-03:45PM CUPR 207 1.00 Lacsamana A 12
WMGST405 01 SEM BLACK FEMINIST THOUGHT W 01:00PM-04:00PM BEN 207 1.00 Haley S 12
WMGST550 01 SENIOR PROGRAM F 01:00PM-04:00PM CUPR 203 1.00 Lacsamana A
Adair V
Barry J
40

Contact Information


Office of Admission

Siuda House
Campus Road
Clinton, NY 13323
800-843-2655 315-859-4457 admission@hamilton.edu
Back to Top